Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promują energooszczędność

Janusz Michalczak
Obiekt w Miękini korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie energooszczędności
Obiekt w Miękini korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie energooszczędności Fot. centrum ,,Miękinia”
Rozmowa z JAROSŁAWEM KOTYZĄ, kierownikiem Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Miękini, o pracach naukowo-badawczych i działalności doradczej dla biznesu.

- Jednym z najpoważniejszych problemów na jakie napotyka dziś rozwój gospodarczy w Polsce jest brak wykwalifikowanych fachowców oraz ograniczona i z pewnością niesatysfakcjonująca współpraca środowisk nauki z przedsiębiorcami. Centrum jest jednym z ośrodków, które mają za zadanie przeciwdziałać temu zjawisku.

- Centrum ,,Miękinia”, nazwę je tak skrótowo, koncentruje się na trzech kierunkach działalności - edukacyjnej, naukowej oraz biznesowej. Jeśli chodzi o edukację, to stworzona w niej baza dydaktyczna powstała, aby wzmocnić potencjał edukacyjny Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Dzięki zajęciom w ośrodku studenci zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu między innymi ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Do ich dyspozycji są laboratoria wyposażone w instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła czy kolektorach słonecznych. Współpracujemy z innymi wydziałami AGH, a także krakowskimi uczelniami, które podejmują tematykę odnawialnych źródeł energii. Mogę dodać, że organizowane warsztaty, prelekcje, prezentacje urządzeń i stanowisk badawczych cieszą się zainteresowaniem osób w bardzo różnym wieku. W ośrodku prowadzimy ponadto prace naukowo-badawcze. Ich przykładem może być projekt i wykonanie prototypowej pompy ciepła do zastosowań w termomodernizowanych budynkach mieszkalnych.

- Jak wygląda działalność Centrum w sferze biznesu?

- Jest to, jak wspomniałem już wcześniej, trzeci z kierunków naszej działalności. Centrum „Miękinia” rozwija swoją działalność poprzez uczestnictwo w projekcie SPIN - model transferu innowacji w Małopolsce. Prowadzimy jako centrum transferu wiedzy, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Jagiellońskim, działalność doradczą, audytową, koncepcyjną na rzecz przedsiębiorców Małopolski. Ośrodek podejmuje również działania związane z promowaniem działań energooszczędnych, mających na celu obniżenie zużycia energii zarówno cieplnej jak i elektrycznej. Najlepszym przykładem jest pierwszy z budynków Centrum, noszący nazwę Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii, stworzony na bazie budynku z lat 60. minionego wieku. Dzięki gruntownej termomodernizacji i przebudowie udało się uzyskać status budynku energooszczędnego (zapotrzebowanie energii cieplnej wynosi ok. 35 kWh/rok/mkw.). Budynek ten jest dzięki zastosowaniu pomp ciepła, kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, obiektem zeroemisyjnym.

- Dlaczego w nazwie pojawia się słowo Miękinia?

- Centrum ma siedzibę właśnie w Miękini, na terenie dawnego kamieniołomu porfiru w gminie Krzeszowice. Jest to jednostka utworzona w 2008 roku na Wydziale Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Dzięki wsparciu funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w latach 2008-2012 ośrodek w Miękini został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb edukacyjnych.

- Jakość działalności prowadzonej w takim ośrodku jak Państwa zależy w dużym stopniu od jakości laboratoriów.

- Nasze laboratoria są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia. Mamy w nich różnego rodzaju instalacje - między innymi grzewczą, opartą na pompach ciepła i kolektorach słonecznych, wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, a także liczne stanowiska dydaktyczne - sprężarkowych pomp ciepła, treningowe obsługi pomp ciepła czy montażu instalacji z kolektorami słonecznymi. Jednym ze stanowisk badawczych jest stanowisko służące do analiz efektywności gruntowych pomp ciepła czy paliw płynnych. Oprócz laboratoriów stacjonarnych Centrum „Miękinia” dysponuje laboratorium mobilnym, którym jest OZE - BUS, czyli jeżdżąca pracownia wyposażona między innymi w sprzęt służący prezentacji przyczyn niskiej emisji, sposobów jej ograniczania i likwidowania. Pojazd ten, rozbudowany we współpracy z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, wykorzystywany jest na zdalnych prezentacjach w szkołach, podczas targów, prezentacji czy wydarzeń popularyzujących odnawialne źródła energii. Na jego pokładzie znajdują się między innymi elementy instalacji fotowoltaicznych, kolektory słoneczne różnego typu. Mamy w nim też fragment niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego, a nawet urządzenie do zmniejszania twardości wody.

- Jakie są dalsze zamierzenia?

- W najbliższych latach planowany jest dalszy rozwój infrastrukturalny Centrum „Miękinia”. W ramach współpracy z gminą Krzeszowice, powiatem krakowskim oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, a także wieloma innymi innymi instytucjami, prowadzone są prace koncepcyjne i planistyczne mające na celu stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego „MIĘKINIA”. Jednym z głównych celów powstającego Parku jest zintegrowanie przedsięwzięć różnych podmiotów działających na rzecz rozwoju energetyki rozproszonej oraz zwiększenia efektywności ekonomicznej i energetycznej. Planowane jest między innymi stworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej - działania gminy Krzeszowice, obejmujące przygotowanie infrastruktury drogowej, doprowadzenie mediów, wydzielenie działek pod przyszłe inwestycje realizowane przez przedsiębiorców, doposażenie istniejącego wyposażenia o komponent naukowo-badawczy, umożliwiający prowadzenie badań certyfikacyjnych i optymalizacyjnych urządzeń OZE oraz kotłów stałopalnych. Rozbudowa Centrum „Miękinia” o nowe laboratoria badawcze: petrofizyki, inżynierii i ochrony środowiska, wód i ścieków, wirtualnej rzeczywistości, prototypowania i symulacji 3D.

Na koniec chciałbym dodać, wracając do Pana wcześniejszego pytania na temat „Miękini” w naszej nazwie, że naszym celem jest, aby słowo „Miękinia” zapadało w świadomość, jako miejsce integrujące na wielu płaszczyznach działalność edukacyjną i naukową realizowaną przez AGH i inne uczelnie z działalnością biznesową, komercyjną przedsiębiorstw, głównie MŚP, przy czynnym udziale jednostek samorządowych. Chcemy by „Miękinia” była synonimem i miejscem realizacji takich tematów jak mikroeneregtyka rozproszona, hybrydowe instalacje energetyczne, mikrokogeneracja energii cieplnej i elektrycznej z OZE, poszanowanie energii oraz najbardziej pilący temat - ograniczanie i likwidacja niskiej emisji.

Rozmawiał Janusz Michalczak

WIDEO: Mówimy po krakosku. "Borówka czy jagoda?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski