Promujemy miasto

Redakcja
Rozmowa z Józefem Sadowskim, prezesem zarządu oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizacji obchodzącej w tym roku swoje stulecie istnienia

100 Lat zNP

Rozmowa z Józefem Sadowskim, prezesem zarządu oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizacji obchodzącej w tym roku swoje stulecie istnienia

   W tym roku mija wasze stulecie. Proszę przypomnieć w kilku zdaniach historię ZNP?
   - Związek Nauczycielstwa Polskiego w 2005 r. obchodzi swój Jubileusz 100-lecia istnienia oraz działalności na rzecz polskiej oświaty, nauczyciela i ucznia. W Tarnowie struktury Związku Nauczycielstwa powstały w dniu 1 marca 1906, a więc zaledwie w kilka miesięcy od odbycia pierwszego zjazdu założycielskiego, który odbył się w Krakowie w dniu 28 grudnia 1905 r., a którego celem było powołanie Związku Nauczycieli Ludowych. W ciągu tych stu lat istnienia niejednokrotnie działacze Związku stawali w pierwszym szeregu w walce o polską mowę, walkę z najeźdźcą w czasie rozbiorów Polski oraz w czasie okupacji hitlerowskiej.
   Jaką kartę zapisali w czasie II wojny?
   - W czasie II wojny światowej powstała Tajna Organizacja Nauczycielska o nazwie TON, która podjęła walkę z okupantem hitlerowskim, prowadząc tajne nauczanie polskiej młodzieży. Za pracę w konspiracji tysiące nauczycieli poniosło śmierć w obozach koncentracyjnych i więzieniach. Po odzyskaniu niepodległości w 1945 r. nauczyciele podjęli ogromny wysiłek odbudowy kraju, szkół, walkę z analfabetyzmem, a w czasach obecnych - rozwijania polskiej oświaty.
   Jak jest obecna działalność ZNP?
   - Zarząd Oddziału ZNP w Tarnowie był i jest organizatorem licznych imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i działań społecznych na rzecz tarnowskiej oświaty. Organizowano m.in. wystawy twórczości artystycznej nauczycieli najpierw o zasięgu lokalnym, później wojewódzkim, a następnie ogólnopolskim i międzynarodowym. Przykładem jest zorganizowanie IV Międzynarodowego Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli - Tarnów 2005. Organizowaliśmy turnieje w piłce siatkowej, koszykowej, piłce nożnej z udziałem nauczycieli z zaprzyjaźnionego Presova w Słowacji o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa, naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.
   Jak rozwijacie współpracę polsko-słowacką?
   - Dzięki pomocy Tarnowskiego Oddziału ZNP kilka tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych nawiązało współpracę ze szkołami tego typu w Presovie. Chodzi w tym przypadku o Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Ta wymiana zaowocowała licznymi kontaktami sportowymi, kulturalnymi i naukowymi. Do Tarnowa na obrony prac dyplomowych uczniów "Odzieżówki" przyjeżdżają nauczyciele z Presova, a na podobne egzaminy do Presova wyjeżdżają nauczyciele i uczniowie tarnowskich szkół. Nasi uczniowie poznają tam nowe technologie, trendy w modzie, doskonalą język niemiecki i angielski, poznają historię naszych południowych sąsiadów.
   Jak wygląda wymiana kulturalna ze Słowakami?
   - W 2003 r. po raz pierwszy Zarząd Oddziału ZNP zorganizował wystawę 10 nauczycieli z Tarnowa parających się twórczością artystyczną, której otwarcie nastąpiło w Presovie. Cieszyła się ona dużą popularnością wśród nauczycieli, młodzieży słowackiej, a także miała odbicie w słowackich mediach, zarówno w radiu, jak też w prasie i telewizji.
   Organizujecie również kolonie letnie dla tarnowskich dzieci?
   - Dla dzieci pracowników tarnowskiej oświaty Zarząd Oddziału ZNP od 1994 r. jest organizatorem wypoczynku letniego nad morzem oraz zimowego na Słowacji, w Zawoi i w Rabce. Z tego rodzaju wypoczynku skorzystało już ponad dwa tysiące dzieci. Ogromnym powodzeniem cieszyły się zorganizowane dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych wycieczki jedno i wielodniowe. Zwiedzili oni miasta, obiekty historyczne oraz kulturalne w Słowacji, Czechach, Francji, Austrii, Włoszech, Chorwacji i na Litwie.
   W siedzibie ZNP przy ul. Piłsudskiego mówiliście też swego czasu o zdrowiu?
   - Dużym zainteresowaniem cieszył się wśród pracowników tarnowskiej oświaty zorganizowany przez nas program prozdrowotny. Były to zajęcia rehabilitacyjne, kąpiele w wodach geotermalnych na Słowacji, spotkania z lekarzami i dietetykami. Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie był także organizatorem licznych akcji charytatywnych na rzecz swoich koleżanek i kolegów przebywających w szpitalach i domach pomocy społecznej. Taką akcją była zbiórka materiałów opatrunkowych, higienicznych i środków czystości o wartości kilku tysięcy złotych na rzecz nauczycieli przebywających w Mościckim Centrum Medycznym.
   Proszę opowiedzieć kilka zdań o klubie nauczyciela, który istnieje przy siedzibie ZNP w Tarnowie.
   - Ogromną pracę włożył Zarząd w uzyskanie, a następnie utrzymanie i wykorzystanie Klubu Nauczyciela, gdzie organizowane są liczne spotkania w Klubie Literackim, na których nauczyciele czytają swoje wiersze. A także spotkania z ciekawymi ludźmi kultury i polityki. Ogromną popularnością cieszą się indywidualne wystawy twórczości artystycznej tarnowskich nauczycieli, których odbyło się kilkanaście. W klubie działa Nauczycielski Klub Literatów, Sekcja Brydża Sportowego, Galeria Twórczości Artystycznej Nauczycieli.
   Jak oceniana jest wasza działalność przez innych?
   - Uważam, że dobrze. Przez swoją bardzo prężną działalność Zarząd Oddziału ZNP w Tarnowie promował miasto Tarnów w kraju i za granicą. W swoim działaniu bardzo często występował o objęcie honorowym patronatem przez znane osobistości kultury, polityki i oświaty. Przykładem niech będzie objęcie honorowego patronatu w 2003 r. nad III Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli przez Ministra Edukacji Narodowej Krystynę Łybacką, Prezesa Zarządu Głównego ZNP Sławomira Broniarza, Senatora RP Józefa Sztorca, Prezydentów Miasta Tarnowa, Kuratorów Oświaty w Krakowie. W 2005 r. honorowy patronat objął Minister Edukacji Narodowej - Mirosław Sawicki.
   Prowadzicie też działalność związaną z organizowaniem turniejów brydżowych? Dwa słowa o tym.
   - Dużym przedsięwzięciem sportowym jest organizacja Międzynarodowych Mistrzostw Małopolski w Brydżu Sportowym Nauczycieli w Krynicy, Zakopanem, a w przyszłym roku również w Tarnowie.
   Z jakich działań jesteście jeszcze znani?
   - Zarząd Oddziału ZNP bierze udział w uroczystościach patriotycznych, kulturalnych, gospodarczych organizowanych przez Urząd Miasta Tarnowa; m.in. poparł finansowo akcję mającą na celu zakup aparatu do koronarografii serca dla tarnowskiego szpitala. Był organizatorem spotkań z tarnowskimi nauczycielami w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej, dyskusji nad Kartą Nauczyciela, prawidłowym działaniem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych itp. Dzięki staraniom Zarządu Oddziału ZNP w Tarnowie na stałe w kalendarz miasta wpisała się uroczystość obchodów Dnia Edukacji, pożegnania nauczycieli i pracowników administracji - członków ZNP - odchodzących na emeryturę, wystawy twórczości artystycznej nauczycieli i inne. RozmawiaŁ: (Smol)
Zdjęcia: Janusz Smoliński
   Na IV stronie publikujemy fotografie z wycieczek i imprez zorganizowanych przez tarnowski oddział ZNP

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie