Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycje nie do odrzucenia?

LIZ
Tadeusz Arkit, burmistrz Libiąża i jednocześnie przewodniczący Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej wystąpił z pismem do Andrzeja Olechowskiego, w imieniu lokalnego samorządu i członków PO w powiecie chrzanowskim, z trzema propozycjami. Dotyczą one koncepcji tańszej administracji publicznej, zmiany przepisów w zakresie odbioru i utylizacji odpadów komunalnych oraz przekazania kompetencji utrzymania dróg powiatowych w ręce gminy.

W imieniu samorządu i członków PO

   - W związku z prowadzonymi aktualnie przez Radę Programową PO pracami nad ładem w gospodarce, finansach i usługach publicznych w Polsce, postanowiliśmy przedstawić swoje propozycje zmian trzech istotnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy koncepcji tańszej administracji publicznej w zakresie wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dotyczy ona doświadczeń związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego po bezpośrednich wyborach, które wyraźnie umocniły pozycję burmistrza. Z drugiej strony wydaje mi się jednak, że ta silna pozycja nie zawsze pozwala na konsekwentną realizację strategicznych spraw dla społeczności lokalnej. W wielu przypadkach tworzy się bowiem albo "księżycowe" koalicje i wówczas zawierane kompromisy psują możliwość racjonalnego działania albo też burmistrz ma przeciwko sobie opozycje, która stanowi większość w radzie. Dlatego należałoby wrócić do pomysłu bezpośrednich wyborów burmistrza wraz z listą liczącą np. połowę składu rady - _wyjaśnia Tadeusz Arkit.
   Także zdaniem wielu chrzanowskich samorządowców, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Kandydat na burmistrza pokazuje wyborcy listę osób, z którymi chce współpracować, co pozwala mu na stworzenie stabilnej większości w radzie zaraz po wyborach. Pozwala to także wyborcy rozliczyć ekipę oraz burmistrza z realizacji programu wyborczego i nie można się już tłumaczyć brakiem większości. Takie rozwiązanie - zdaniem Arkita - daje także możliwość wprowadzenia przez burmistrza do rady ekspertów - osób, które są mało popularne i nie mają szans zostać radnym w obecnym systemie, ale poprzez swoje doświadczenie zawodowe mogą poprawić jakość pracy rady.
   -
Druga z propozycji dotyczy zmiany przepisów umożliwiających przejęcie przez radę gminy obowiązków odbioru i utylizacji odpadów komunalnych. Dzięki wprowadzeniu zryczałtowanej opłaty dla gospodarstw domowych uniknęlibyśmy problemów tworzenia dzikich wysypisk śmieci, ponieważ nikomu nie opłacałoby się wyrzucać ich nielegalnie - dodaje Arkit.
   Trzecia z propozycji autorstwa Alicji Woźniak członkini zarządu powiatowego PO i jednocześnie zarządu powiatu chrzanowskiego, dotyczy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o samorządzie powiatowym, w zakresie przekazania kompetencji utrzymania dróg powiatowych w ręce gminy, na terenie której się znajdują. -
Aktualnie gminy nie mają wpływu na stan utrzymania dróg powiatowych, gdyż zarządzają nimi rozbudowane struktury Zarządów Dróg Powiatowych, wydatkując uzyskiwaną na ten cel subwencję z budżetu państwa. Z zadania tego wywiązują się jednak nieadekwatnie do kwot przyznawanych z subwencji i skargi na niewłaściwe utrzymanie drogi tak czy inaczej płyną do gminy. Racjonalizacje wydatków w tym zakresie można osiągnąć poprzez przekazywanie subwencji drogowej dla gminy, która będzie zajmowała się w ramach struktur urzędowych utrzymaniem dróg powiatowych łącznie z gminnymi -_ uważają autorzy pisma.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski