Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proste historie, a za nimi wielka historia Europy i świata

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Pokazywany na 56. KFF „21 X Nowy Jork” był później nominowany do Europejskich Nagród Filmowych
Pokazywany na 56. KFF „21 X Nowy Jork” był później nominowany do Europejskich Nagród Filmowych fot. archiwum
Nabór filmów na 57. Krakowski Festiwal Filmowy zakończył się prawdziwym rekordem. Z całego świata napłynęło ponad 3700 propozycji. Selekcjonerzy mają więc z czego wybierać.

1800 filmów stanowią krótkometrażowe fabuły, a 1250 to filmy dokumentalne. Zgłoszono też prawie 300 animacji, a spośród wszystkich tytułów festiwalu 280 to filmy polskie lub koprodukcje.

Według obliczeń Krakowskiego Festiwalu Filmowego filmy napłynęły ze 111 krajów. Czołówkę otwierają: Francja (370), Niemcy (300) i Polska (280). Za nimi znalazły się m.in. Hiszpania, Rosja, USA, Iran i Izrael. Ale nie brakuje też kandydatów do nagród z tak odległych krajów jak: Angola, Bahrajn, Bangladesz, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Kostaryka, Dominikana, Libia, Malawi, Mozambik, Mjanma (dawna Birma), Namibia, Nepal, Panama, Portoryko, Katar, Senegal, Sri Lanka, Syria, Uganda, Jemen i Urugwaj.

- Robimy, co możemy, by ograniczyć liczbę zgłoszeń, wprowadziliśmy nawet opłaty dla podmiotów zgłaszających więcej niż pięć tytułów, ale festiwal jest niezwykle ceniony i popularny na świecie - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Ze wszystkich zgłoszeń kilkunastoosobowa komisja selekcyjna, składająca się z krytyków, teoretyków filmu oraz twórców (pod kierunkiem dyrektora Krzysztofa Gierata) wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach: dokumentalnym, krótkometrażowym, dokumentów muzycznych DocFilmMusic i polskim.

- Filmy ogląda wraz ze mną siedemnaście osób, pracujemy w amoku i powoli zamykamy program, także spośród filmów przywiezionych z najważniejszych festiwali zagranicznych - mówi Gierat.

Starannie wybrane tytuły zostaną tradycyjnie przedstawione w towarzyszących krakowskiemu festiwalowi sekcjach specjalnych.

- Będą mistrzowie i debiutanci, będą problemy, którymi żyje świat, ale - jak zawsze - najbardziej cenimy sobie kino bliskie człowiekowi, toteż wśród konkursowych wybrańców znowu pojawią się dokumentalne family movies, filmy nakręcone w rodzinie. To właśnie na najbliższych krewnych kierują obiektyw kamery młodzi twórcy, to historie rodzinne przynoszą najwięcej namiętności, z miłością i gniewem, zazdrością i zdradą, a w tle jest często wielka, skomplikowana historia Europy i świata - opowiada Gierat.

Na konkretne tytuły i nazwiska twórców przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Wyniki festiwalowej selekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej na początku kwietnia. 57. Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie się 28 maja i potrwa do 4 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski