18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prostowanie ścieżek historii

SYP
WOLBROM. Sporo osób wzięło udział w konferencji "Życie i śmierć ks. dr Piotra Oborskiego", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Przyjazna Gmina Wolbrom" oraz krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas konferencji "Życie i śmierć ks. dr Piotra Oborskiego". Fot. Jacek Sypień

Na początku zebrani w sali widowiskowej miejscowego Centrum Kultury uczcili minutą ciszy pamięć poległych w katastrofie pod Smoleńskiem. - Zorganizowaliśmy naszą konferencję w 60 rocznicę aresztowania ks. Piotra Oborskiego i ks. Zbigniewa Gadomskiego. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do lepszego poznania życia wolbromskiego dziekana, a także wyjaśni ważne wydarzenia z najnowszej historii Polski - mówił Wojciech Szota, prezes stowarzyszenia. - Przez wiele lat byli uznawani za "żołnierzy wyklętych". Tymczasem ich działalność była kontynuacją polskiego państwa podziemnego - mówił o członkach podziemia antykomunistycznego Dawid Golik, historyk z krakowskiego IPN.

Postać ks. dr Piotra Oborskiego przybliżył Sławomir Sztaba, wiceprezes stowarzyszenia. Ksiądz Piotr Oborski (1907-1952) od 1948 roku był administratorem, a potem proboszczem wolbromskiej parafii. Został aresztowany 19 kwietnia 1950 roku pod zarzutem współpracy z tajną organizacją "Armia Podziemia" i współudziału w zabójstwie. Został skazany i zmarł w więzieniu w Rawiczu. Następnie przedstawiono prezentację multimedialną, na którą złożyły się archiwalne zdjęcia ks. Oborskiego, a także nagranie wystąpienia księdza podczas procesu.

W konferencji wzięli także udział członkowie wolbromskiej "Armii Podziemnej"; Brunon Piekarski, Józefa Wolska, Edmund Rogalski, Jan Pałka i Czesław Krężel. Była także obecna Barbara Błaszczak, siostrzenica księdza, która była świadkiem jego aresztowania. O prześladowaniach kościoła w czasach komunizmu opowiadał, ks. Daniel Wojciechowski. Z kolei ks. Zygmunt Nocoń, który był ministrantem, gdy aresztowano wolbromskich księży, nawoływał do godnego upamiętnienia postaci obu kapłanów. Po konferencji złożono wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci ks. Oborskiego i Gadomskiego w kościele św. Katarzyny w Wolbromiu, a po południu odprawiono mszę za zmarłego ks. Oborskiego. - Chcemy wydać publikację poświęconą księdzu Oborskiemu. Planujemy też przygotowanie wystawy fotograficznej i prezentacji multimedialnej. Chcemy także wystąpić o rehabilitację księdza - mówi Wojciech Szota.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski