18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Prostowanie ścieżek historii

SYP
WOLBROM. Sporo osób wzięło udział w konferencji "Życie i śmierć ks. dr Piotra Oborskiego", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Przyjazna Gmina Wolbrom" oraz krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas konferencji "Życie i śmierć ks. dr Piotra Oborskiego". Fot. Jacek Sypień

Na początku zebrani w sali widowiskowej miejscowego Centrum Kultury uczcili minutą ciszy pamięć poległych w katastrofie pod Smoleńskiem. - Zorganizowaliśmy naszą konferencję w 60 rocznicę aresztowania ks. Piotra Oborskiego i ks. Zbigniewa Gadomskiego. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do lepszego poznania życia wolbromskiego dziekana, a także wyjaśni ważne wydarzenia z najnowszej historii Polski - mówił Wojciech Szota, prezes stowarzyszenia. - Przez wiele lat byli uznawani za "żołnierzy wyklętych". Tymczasem ich działalność była kontynuacją polskiego państwa podziemnego - mówił o członkach podziemia antykomunistycznego Dawid Golik, historyk z krakowskiego IPN.

Postać ks. dr Piotra Oborskiego przybliżył Sławomir Sztaba, wiceprezes stowarzyszenia. Ksiądz Piotr Oborski (1907-1952) od 1948 roku był administratorem, a potem proboszczem wolbromskiej parafii. Został aresztowany 19 kwietnia 1950 roku pod zarzutem współpracy z tajną organizacją "Armia Podziemia" i współudziału w zabójstwie. Został skazany i zmarł w więzieniu w Rawiczu. Następnie przedstawiono prezentację multimedialną, na którą złożyły się archiwalne zdjęcia ks. Oborskiego, a także nagranie wystąpienia księdza podczas procesu.

W konferencji wzięli także udział członkowie wolbromskiej "Armii Podziemnej"; Brunon Piekarski, Józefa Wolska, Edmund Rogalski, Jan Pałka i Czesław Krężel. Była także obecna Barbara Błaszczak, siostrzenica księdza, która była świadkiem jego aresztowania. O prześladowaniach kościoła w czasach komunizmu opowiadał, ks. Daniel Wojciechowski. Z kolei ks. Zygmunt Nocoń, który był ministrantem, gdy aresztowano wolbromskich księży, nawoływał do godnego upamiętnienia postaci obu kapłanów. Po konferencji złożono wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci ks. Oborskiego i Gadomskiego w kościele św. Katarzyny w Wolbromiu, a po południu odprawiono mszę za zmarłego ks. Oborskiego. - Chcemy wydać publikację poświęconą księdzu Oborskiemu. Planujemy też przygotowanie wystawy fotograficznej i prezentacji multimedialnej. Chcemy także wystąpić o rehabilitację księdza - mówi Wojciech Szota.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie