Proszowiccy cykliści na szybkim zjeździe

Szymon Staszek na trasie
Szymon Staszek na trasie FOT. JACEK KACZMARCZYK
Sport. Szymon Staszek z Proszowic, reprezentujący Rolmet Racing Team, zajął czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata 19-latków w zjeździe rowerowym (downhillu).

Zawody, których oficjalna nazwa brzmiała IXS International Rookies Champions­chip, zostały rozegrane w miniony weekend w austriackiej miejscowości Serfaus. Szymon Staszek był bardzo blisko podium – do zwycięzcy tych zawodów stracił zaledwie dwie sekundy. Oprócz niego w zawodach wystartował drugi proszo­wianin Mateusz Krzyk, który zajął 18. miejsce. Na lepszą pozycję nie pozwoliła mu awaria sprzętu.

Dzień przed zawodami, którym nadano rangę mistrzostw świata, na tej samej trasie odbył się zjazd będący trzecią eliminacją cyklu IXS Rookies Cup. Tam Szymon Staszek spisał się jeszcze lepiej, zajmując pierwsze miejsce w międzynarodowej stawce. Mateusz Krzyk, podobnie jak w niedzielę, był 18.

Szymon i Mateusz trenują mało jeszcze znaną dyscyplinę, jaką jest rowerowy zjazd, od 2010 roku. – Gdy są na miejscu, trenują w lesie w Jaku­bowicach. Aby ćwiczyć trudniejsze zjazdy wyjeżdżamy do Kasiny – mówi ojciec Mateusza Tomasz Krzyk. Młodym zawodnikom pomaga współwłaściciel firmy Rolmet, Zbigniew Frączek, który kupił sportowcom namiot na zawody i stroje.