Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. 80 lat temu z miasta wysiedlono pierwszą grupę mieszkańców narodowości żydowskiej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wystawa na miejskim rynku
Wystawa na miejskim rynku UGiM w Proszowicach
29 sierpnia 1942 roku miało miejsce pierwsze wysiedlenie ludności żydowskiej z okupowanych przez Niemców Proszowic. Z tej okazji powstała wystawa, którą można było oglądać na miejskim rynku.

Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje

od 16 lat

Ekspozycja, przygotowana przez Urząd Gminy i Miasta oraz Bibliotekę Publiczną składa się z archiwalnych fotografii, dokumentów, wspomnień. Dokumentują one nie tylko wieloletnią obecność Żydów w Proszowicach, ale też okres Holocuastu i losy tych nielicznych, którzy wojnę przeżyli.

- Bytność Żydów w Proszowicach ma wielowiekową historię, ale największy napływ nastąpił po powstaniu styczniowym, gdy zniesiono obowiązek uzyskania zgody władz na zamieszkanie podczas prowadzenia działalności gospodarczej – przypomina burmistrz Grzegorz Cichy.

Przed II wojną światową Żydzi stanowili około jednej trzeciej mieszkańców Proszowic. Zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Ci najbardziej znaczący wchodzili w skład Rady Miejskiej, prowadzili interesy na dużą skalę. W Proszowicach mieściły się m. in. nowoczesny tartak, czy wytwórnia macy.

29 sierpnia 1942 roku miało miejsce pierwsze wysiedlenie żydowskiej ludności z Proszowic. Drugie odbyło się 1 listopada. Żydzi zostali przewiezieni furmankami lub pognani pieszo Słomnik, skąd trafili do obozu zagłady w Bełżcu. Ci, którzy uniknęli wywózki, zostali w większości wyłapani i zamordowani na miejscu. Wśród tych, którzy przeżyli wojnę byli m. in. Bernard Traub Trawiński i Samuel Blumenfeld, którzy potem dawali świadectwo pomocy, jaką uzyskali od mieszkańców miasta. Zmarły niedawno Blumenfeld za swoją działalność na rzecz zbliżenia obu narodów został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Proszowic”. Obaj mają swoje miejsce na okolicznościowej wystawie.

Ekspozycja była na miejskim rynku wystawiona na jeden dzień, ale autorzy zapowiadają, że będzie udostępniona do zwiedzania po oddaniu do użytku wyremontowanej siedziby Biblioteki Publicznej (powinno to nastąpić jesienią). Niewykluczone, że wystawę będzie też można oglądać w najbliższy wtorek (6 września) podczas dorocznych obchodów rocznicy bitwy pod Proszowicami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski