MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Będą nowe tereny budowlane. Nie tylko w mieście

Aleksander Gąciarz
Konsultacje w sprawie kształtu studium
Konsultacje w sprawie kształtu studium Aleksander Gąciarz
Przeznaczenie dodatkowych 80 hektarów pod zabudowę mieszkaniową na terenie miasta zakłada aktualizacja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Proszowice.

FLESZ - W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

od 16 lat

Podczas prac nad zmian a studium uznano, że do najważniejszych problemów miasta należą brak planu zagospodarowania przestrzennego, ujemny przyrost demograficzny i mały ruch budowlany. - Mamy problem z wysysaniem ludności. Coraz mniej ludzi żyje z rolnictwa. To problem nie tylko nasz, ale powiatów w północnej części Małopolski – uważa burmistrz Grzegorz Cichy.

Z przedstawionych danych wynika, że przy liczbie ludności miasta, wynoszącej niespełna 6100 osób, rezerwa terenów budowlanych to 17,5 ha. Dzięki zmianom wprowadzonym do studium, po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego, ta wielkość powiększy się o 80 hektarów. Pod zabudowę mieszkaniową zostaną przeznaczone tereny do tej pory użytkowane głównie rolniczo. To grunty położone między obwodnicą miasta, a ulicami Kościuszki, Armii Kraków i Krakowską. Między Krakowską a Wiślaną oraz Wiślaną a Wolności, działki leżące wzdłuż drogi w kierunku Łaganowa, w rejonie ulic Biały Krzyż, Słonecznej, w sąsiedztwie szpitala itd.

W rejonie ulicy Leśnej miałoby powstać budownictwo wielorodzinne. - Wprowadzenie zmian do studium nie tylko da większe możliwości inwestowania, ale także uporządkuje stan prawny. Jest to też wstęp do przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego – zapowiada burmistrz.

Aktualizacja studium zakłada również m. in. poszerzenie terenów do zabudowy na terenach wiejskich o dodatkowych 15 hektarów. W sumie swoje przeznaczenie zmieni ponad 2,5 tys. hektarów na terenie całej gminy Proszowice.

Uchwałę, wprowadzającą zmiany do studium, poparło 14 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Zdaniem radnego Pawła Srogi, który od wielu lat zabiega o przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego gminy, podjęta uchwała dla Proszowic jest najważniejsza od 1992 roku. - To pierwszy krok w stronę uporządkowania spraw, które od wielu lat były zaniechane – przekonuje.

Kolejnym krokiem w stronę uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego będzie jego wyłożenie, które zaplanowano na 15 czerwca. Przyjęcie planu jest przewidywane na koniec roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski