Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Coraz bliżej do strefy płatnego parkowania

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Parking przy ulicy Kolejowe jeszcze bezpłatny
Parking przy ulicy Kolejowe jeszcze bezpłatny Aleksander Gąciarz
Wkrótce powinno się pojawić oznakowanie strefy płatnego parkowania w Proszowicach. Jej uruchomienie jest planowane na 1 czerwca.

FLESZ - Czeski pomysł na zagraniczny wyjazd w te wakacje

Gmina rozstrzygnęła już pierwszy z dwóch przetargów związanych z utworzeniem strefy. Jej oznakowaniem zajmie się krakowska Grupa Bravo, która podjęła się wykonania usługi za 237 tys. zł. Wśród czterech złożonych w przetargu ofert była jedna tańsza od wybranej, ale została wykluczona (w sumie wykluczono dwie oferty). Zwycięzca przetargu powinien uporać się z wykonaniem oznakowania do 15 maja.

W trakcie jest natomiast drugi przetarg. Ma on wyłonić firmę, która zajmie się organizacją strefy, przez co należy rozumieć dostarczenie i zamontowanie urządzeń (parkometrów) wraz z oprogramowaniem, przeszkolenie pracowników oraz zapewnienie serwisu. Termin składania ofert mija 27 kwietnia, a zadanie ma zostać wykonane do końca maja.

Burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy powiedział nam, że przygotowania do wprowadzenia SPP posuwają się zgodnie z planem, ale nie przesądził, czy strefa na pewno zacznie funkcjonować tak, jak zakładano, czyli od 1 czerwca. - Przyczyny, dla których wprowadzamy strefę nie ustały, ale z drugiej w tej chwili nie jest najlepszy okres na wprowadzanie opłat parkingowych. W Krakowie na przykład z ich pobierania czasowo zrezygnowano. Więcej na ten temat będzie można jednak powiedzieć po otwarciu ofert w przetargu na organizację strefy - mówi.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej strefa ma się dzielić na cztery podstrefy. Pierwsza obejmie ulicę Kolejową. Druga Rynek, Królewską, Kilińskiego, Ojca Rafała i Reja. Trzecia odcinek ulicy Szpitalnej od skrzyżowania z ul. Kopernika do wjazdu pod dawny hotel pielęgniarek. Czwarta to zatoka postojowa wzdłuż ogrodzenia cmentarza przy ulicy Krakowskiej.

Stawka opłaty za pierwszą godzinę postoju w strefie wynosi 2 zł. Za drugą godzinę zapłacimy 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł, a za czwartą i następne po 2 złote. Za 1 zł będzie można parkować do 30 minut. Za postój w strefie nie będą płacić osoby niepełnosprawne, motocykliści, taksówki, pojazdy oznakowane wykonujące przewóz osób w ramach transportu sanitarnego, pogotowie gazowe, ciepłownicze, wod-kan itp. Uchwała wprowadza opłaty abonamentowe: jednodniową - 25 zł, tygodniową - 125 zł i miesięczną - 250 zł. Dla mieszkańców strefy miesięczny abonament to 10 zł, a dla właściciela firmy znajdującej się w strefie 100 zł miesięcznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski