Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Kokota z kaszą przebojem sezonu ogórkowego

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Konkurs na potrawę z ogórka wygrały gospodynie z Łaganowa
Konkurs na potrawę z ogórka wygrały gospodynie z Łaganowa Aleksander Gąciarz
W Proszowicach, znanych z uprawy ogórków, już po raz szósty zorganizowano festiwal, którego głównym bohaterem było popularne warzywo. Triumfatorkami rozegranych w ramach wydarzenia konkursów kulinarnych zostały gospodynie ze Smoniowic i Łaganowa.

Kraje UE przyjęły kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji

od 16 lat

Kiszone z beczki i świeże prosto z pola, pokrojone i w całości, ogórkowa zupa, ogórkowy bigos, ogórkowy krem itp. Gospodynie z podproszowickich miejscowości miały w ostatnich dniach prawdziwy sezon ogórkowy, prześcigając się pomysłach na ogórkową potrawę. Za ich staraniami stały dziesiątki lat tradycji.

- Proszowice są regionem uprawy warzyw, zwłaszcza tych korzennych, ale właśnie ze względu na ogórka nasze święto organizujemy nie późną jesienią, ale teraz, w środku lata. Zawsze towarzyszy temu konkurs na najlepszą ogórkową potrawę i muszę przyznać, że pojawiają się na nim produkty nowatorskie, pomysłowe. Od naszych pań szefowie renomowanych kuchni mogliby się uczyć – mówi burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy.

Wyboru najlepszych potraw dokonali sami uczestnicy imprezy, którzy głosowali na swoich faworytów. Oddano w sumie prawie 770 głosów. Najwięcej, ponad 130, otrzymały gospodynie z Łaganowa, które przyrządziły krem ze świeżych ogórków z grzankami. Druga lokata przypadła paniom ze Szklanej za bigos z ogórków, a trzecia gospodyniom z Kowali za tartę z ogórkami. Pozostałe koła – ze Szczytnik Kolonii, Stogniowic, Klimontowa i Szreniawy – przygotowały różne odmiany zup ogórkowych.
Na tym nie koniec kuchennych wyścigów, bo jednocześnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Krakowie zorganizował powiatowe eliminacje do VII edycji konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów". W tym przypadku werdykt wydała komisja konkursowa, która uznała, że na pierwsze miejsce zasłużyła „kokota zagrodowa w musie jabłkowym z kaszą gryczaną”.

- Jest to danie wykwintne, jedzone na niedzielnych obiadach, spotkaniach rodzinnych. Przepis babcia przekazała mamie, a mama mnie – mówi autorka specjału Barbara Łakota i przyznaje, że przyrządzenie potrawy jest nie mniej skomplikowane niż jej zapisanie. - Pani Basia nas zaprosiła, ugościła i uznałyśmy, że to super danie. I miałyśmy rację – mówi Anetta Kubińska z KGW w Smoniowicach w gminie Radziemice (reprezentowały ją poza tym KGW z Dodowa i Przemęczanek).

Na konkursowym podium znalazły się jeszcze panie z Szklanej i Szczytnik Koloni.
W ramach Święta Ogórka odbywały się poza tym zabawy dla dzieci, kiermasz, można było skorzystać z badań profilaktycznych. W konkursie zorganizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pierwszą nagrodą była drabina, którą wygrała Aneta Adamczyk z Wierzbna. Muzyczną gwiazdą był zespół Future Folk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski