Proszowice. Komisja wskazała kandydata na dyrektora szpitala [AKTUALIZACJA]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Dr Feliks Orchowski jako zastępca dyrektora szpitala w Proszowicach do spraw medycznych walczył m. in. z pandemią covid-19
Dr Feliks Orchowski jako zastępca dyrektora szpitala w Proszowicach do spraw medycznych walczył m. in. z pandemią covid-19 Aleksander Gąciarz
Udostępnij:
Komisja konkursowa powołana do wyłonienie dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach w tajnym głosowaniu zdecydowała, że funkcję tę należy powierzyć dr Feliksowi Orchowskiemu.

FLESZ - Otyli nie powinni jeść mięsa?

Do konkursu zgłosiły się dwie osoby. Drugim kandydatem był Paweł Wesołowski. Po zapoznaniu się wizją rozwoju placówki przedstawioną przez obu pretendentów, komisja konkursowa w tajnym głosowaniu jednogłośnie wskazała na dr Feliksa Orchowskiego jako osobę, która powinna kierować szpitalem. Decydujące zdanie w tej kwestii będzie jednak należało do starosty i zarządu powiatu. To oni zdecydują, czy ze wskazanym kandydatem zawrzeć umowę. Starosta Krystian Hytroś powiedział nam jednak, że jeżeli tylko w ciągu najbliższych 14 dni nie wpłynie odwołanie od decyzji komisji konkursowej, to powierzy dr Orchowskiemu funkcję dyrektora szpitala. To oznacza, że mógłby on objąć swoje obowiązki jeszcze w styczniu.

- Pierwszą sprawą, której załatwienia będę oczekiwał od nowego dyrektora, będzie doprowadzenie do końca organizacji centrum radiologii i co się z tym wiąże, uruchomienia pracowni tomografii komputerowej w naszym szpitalu. W dłuższej perspektywie natomiast wdrożenia programu transformacji szpitala, który uzgodniliśmy z Ministerstwem Zdrowia i który wskazuje kierunki, w jakich powinien naszym zdaniem zmierzać szpital – mówi starosta Hytroś.

Starosta mówi też o dofinansowaniu oddziałów Pulmonologii i Zakaźnego, negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat kontraktów oraz - a może przede wszystkim - potrzebie wyprowadzeniu mocno zadłużonego szpitala na finansową prostą. Krystian Hytroś dodał, że z rozmów z personelem szpitala wynika, iż wybór komisji przyjęli z zadowoleniem. - Są też osoby, które mają inne zdanie, ale mam nadzieję, że z czasem współpraca zacznie się dobrze układać – słyszymy.

Niewątpliwym atutem dr Feliksa Orchowskiego w rozmowach z komisja konkursową było to, że zna on bardzo dobrze specyfikę proszowickiego szpitala. Do ubiegłego roku pełnił funkcje zastępcy dyrektora placówki do spraw medycznych. Zrezygnował jednak z tego stanowiska, a powodem tej decyzji był brak możliwości współpracy z ówczesnym dyrektorem szpitala Łukaszem Szafrańskim. Niedługo później dr Orchowski został powołany do Zespołu Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta. Z naszych informacji wynika, że nowy dyrektor jako lekarz - będzie chciał sobie dobrać sobie współpracownika w postaci zastępcy do spraw ekonomicznych.

Dr Orchowski jest specjalistą z zakresu chirurgii ogólnej i kardiochirurgii. Warto też zaznaczyć, że będzie ósmym (!) dyrektorem szpitala w Proszowicach w ciągu ostatniego czterolecia. Gdy w 2017 roku pod naciskiem części środowiska lekarskiego z funkcji zrezygnowała (po kilkunastu latach pracy) Janina Dobaj, jest tymczasowym następcą został prawnik Jan Znamiec. Następnie w lutym 2018 funkcję objął prof. Krzysztof Tomaszewski, jednak już w lipcu tego samego roku konkurs na stanowisko dyrektora wygrał Leszek Kołacz. Ten pracował 11 miesięcy i w maju 2019 roku został odwołany i zastąpiony przez Grzegorza Gałuszkę. Tego z kolei już we wrześniu 2019 roku zmienił (po konkursie) Łukasz Szafrański. Jego odwołanie we wrześniu ubiegłego roku było jedną z pierwszych decyzji nowego starosty Krystiana Hytrosia. Od tamtej pory szpitalem kierowali pełniący obowiązki dyrektora lekarze: dr Wojciech Skucha, a od listopada dr Witold Mierniczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie