Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Konstytucja, wojna i pół wieku sołtysa

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Józef Heretyk (z prawej) jest sołtysem Kadzic od 50 lat
Józef Heretyk (z prawej) jest sołtysem Kadzic od 50 lat Aleksander Gąciarz
Odniesienia do historii i trwającej wojny w Ukrainie zdominowały wtorkowe obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Proszowicach. Po dwóch latach uroczystość mogła się odbyć w pełnym wymiarze i na przebudowanym miejskim Rynku. Przy okazji gratulacje z okazji pięćdziesięciolecia pracy w charakterze sołtysa Kadzic otrzymał Józef Heretyk.

FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

od 16 lat

Po raz ostatni obchody majowego święta mogły się odbyć na miejskim Rynku w 2019 rok. Rok później ceremonię uniemożliwiła pandemia koronawirusa. W 2021 do pandemii doszła jeszcze rewitalizacja Rynku. Cała uroczystość ograniczyła się wtedy do złożenia wiązanki kwiatów przez skromną delegację pod pomnikiem św. Jana Pawła II obok kościoła. W tym roku zniknęły maseczki, obostrzenia, dystans społeczny i maszyny budowlane. Po mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej w proszowickim kościele przez proboszcza ks. dr Jana Zwierzchowskiego, można było świętować na płycie Rynku pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

W wystąpieniach sporo było odniesień do znaczenia i okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Konstytucja dawała Polsce siłę, dawała armię i dawała możliwość zbudowania potężnej Polski – przypomniał prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Starosta proszowicki Krystian Hytroś dodał m. in. że tym, co nie pozwoliło uratować zdobyczy Konstytucji 3 Maja była słabość militarna ówczesnej Polski.

A że tym, co sprawiło, że zapisy Konstytucji obowiązywały tylko 14 miesięcy była interwencja rosyjska, nawiązania do obecnej wojny w Ukrainie nasuwały się same. Przypominały o niej zresztą ukraińskie flagi i zbiórka darów dla uchodźców, których liczbę w samej gminie Proszowice szacuje się na około 250 osób.

- Wiele razy walczyliśmy z Rosją o wolność tak, jak dzisiaj walczą o nią Ukraińcy. Te ukraińskie flagi maja pokazać, że chcemy, aby naszym sąsiadem było państwo demokratyczne, w którym rządzą władze wybrane przez ludzi, a nie w fałszowanych referendach – mówił burmistrz Grzegorz Cichy.

A odnosząc się do kwestii uchodźców przypomniał, że Proszowice zawsze były miejscem gościnnym.

- Tak, jak przyjmowaliśmy Ślązaków w 1939 roku, Zbigniewa Herberta w czasie okupacji, warszawiaków w 1944, tak teraz gościmy uchodźców z Ukrainy.

Choć wtorkowe obchody odbyły się po dwóch latach przerwy i towarzyszyła im piękna pogoda, nie zgromadziły wielu mieszkańców. Na płycie Rynku dominowały poczty sztandarowe, delegacje lokalnych instytucji i zaproszeni goście.

- Chciałbym, żeby było nas tu więcej. Żeby uczestnictwo w takiej uroczystości to nie był przykry obowiązek, żeby przyszło tu więcej mieszkańców Proszowic. Mam nadzieję, że ci, których tu z nami nie ma, wywiesili flagi i mają patriotyzm w swoich sercach – mówił z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były okazją do uhonorowania Józefa Heretyka, sołtysa wsi Kadzice, który pełni swoją funkcję od 50 lat. A że jeszcze dłużej, bo od 57 lat jest strażakiem ochotnikiem, na pamiątkę jubileuszu otrzymał ozdobny strażacki toporek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski