Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Michał Kozera przypomina historię proszowickich ulic i jednej kamienicy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Kiedy powstała kamienica, w której mieści się biblioteka publiczna. Gdzie w Proszowicach znajdowała się ulica Kościelna. Jak wyglądało miasto i jego zabudowa w dawnych wiekach. Te i inne informacje można znaleźć w dwóch wydawnictwach, przygotowanych przez Michała Kozerę, byłego miejskiego architekta.

FLESZ - Implanty zrewolucjonizują płatności?

Pierwsze z nich nosi tytuł „Kiedyś apteka, teraz biblioteka”. Dotyczy budynku, którego aktualny adres to Rynek 16. Aktualny, bo jak się okazuje nie zawsze tak było. Obecna ulica Rynek nosiła nazwę Duży Rynek i zmieniał się sposób numerowania stojących tam domów. Dziś numery rozpoczynają się u wlotu ulicy Kościuszki i posuwają przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

- Kiedyś z kolei numeracja zaczynała się od kościoła i posuwała w odwrotną stronę –

przypomina autor.

Możliwość napisania testu poświęconego siedzibie Biblioteki Publicznej pojawiła się wraz z jej rewitalizacją. Autor skorzystał z możliwości wykonania badań przy okazji trwającej przebudowy. Z jego ustaleń wynika, że kamienica powstała prawdopodobnie około połowy XIX wieku i początkowo była mniejsza niż obecnie. W ciągu około 150 lat kilkakrotnie była przebudowywana. Wiadomo, że bardzo długo mieściła się tam apteka, najpierw prywatna, a po wojnie upaństwowiona.

- Podczas prac na zapleczu budynku natrafiono na wnękę w ziemi, w której mógł się ktoś ukrywać. Niewykluczone, że w czasie wojny mogli być tam ukrywani Żydzi

– uważa Michał Kozera.

Drugie wydawnictwo nosi tytuł „Miasto Proszowice i jego tajemnice” i jest poświęcone historii proszowickich ulic. Wprawdzie zupełnie niedawno książkę poświęconą temu tematowi wydał historyk regionalista Henryk Pomykalski, ale Michał Kozera cofnął się do czasów wcześniejszych. Pierwszy spis miejskich ulic pochodzi z połowy XV wieku. Powstał zresztą z bardzo praktycznych powodów. W czasie wojen z Zakonem Krzyżackim król potrzebował pieniędzy i spis ulic jest jednocześnie wykazem podatników. Wynika z niego, że ówcześni proszowianie mieli zupełnie inne adresy niż obecni.

- Okazuje się, że ulica 3 Maja, która w najnowszej historii była ulicą 1 Maja, a wcześniej bardzo długo Szpitalną, pierwotnie nazywała się Kościelną

– przypomina Michał Kozera.

Konia z rzędem też temu, kto potrafiłby wskazać, gdzie mieściły się ulice Szkolna, Rzeźnicza, czy Piekarska. Z nazw z tamtego okresu znajomo brzmi jedynie ulica Krakowska. Z kolei obecne ulice Reja i Wolności stanowiły - według autora - przed wiekami granice pomiędzy miastem, a obszarem przynależnym do folwarku królewskiego.

Ponieważ oba wydawnictwa ujrzały światło dzienne własnym sumptem ich autora, osoby zainteresowane mogą kontaktować się w sprawie ich nabycia pod nr tel. 782033624.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski