Proszowice, Miechów. Egzamin gimnazjalny nie przyniósł...

Proszowice, Miechów. Egzamin gimnazjalny nie przyniósł przełomu. Słabo w rankingu wojewódzkim

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Gimnazjaliści podczas dnia otwartego Zespołu Szkół w Piotrkowicach zastanawiali się nad wyborem szkoły średniej

Gimnazjaliści podczas dnia otwartego Zespołu Szkół w Piotrkowicach zastanawiali się nad wyborem szkoły średniej ©Aleksander Gąciarz

Przedostatni rocznik gimnazjalistów z powiatów proszowickiego i miechowskiego nie zachwycił podczas egzaminów końcowych. Podobnie jak w przypadku poprzedników, wyniki uczniów bliższe są dolnej niż górnej części wojewódzkiego rankingu.
Gimnazjaliści podczas dnia otwartego Zespołu Szkół w Piotrkowicach zastanawiali się nad wyborem szkoły średniej

Gimnazjaliści podczas dnia otwartego Zespołu Szkół w Piotrkowicach zastanawiali się nad wyborem szkoły średniej ©Aleksander Gąciarz

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała średnie wyniki egzaminów gimnazjalnych w powiatach i gminach. W przypadku absolwentów gimnazjów z powiatów miechowskiego i proszowickiego, nie ma wielkiego zaskoczenia. Średnie wyniki nie odbiegają znacząco od tych z lat poprzednich. To zaś oznacza, że dystansu do wojewódzkiej czołówki nie udaje się odrobić.

Historycy i poloniści w ogonie MałopolskiSłabo wypadli trzecioklasiści podczas sprawdzianu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Średnia dla powiatów proszowickiego i miechowskiego to 57 procent punktów, co jest najsłabszym wynikiem w całej Małopolsce.

Nieźle wypadli przy tym na tle powiatu uczniowie z gmin Gołcza i Racławice (60 proc.) oraz Nowe Brzesko (60 proc.) i Proszowice (59 proc.). Na drugim biegunie są z kolei trzecioklasiści z Pałecznicy, Radziemic (49 proc.), a zwłaszcza z Kozłowa (46 proc.)

Podobnie solidarni byli uczniowie obu powiatów podczas egzaminu z języka polskiego. Tu również osiągnęli identyczną średnią - 68 procent punktów. Słabsi od nich byli tylko trzecioklasiści z powiatu dąbrowskiego (66 proc.).

Najlepszych polonistów mają w gminach Proszowice (72 proc.), Koszyce (71 proc.) oraz Gołcza i Miechów (po 69 proc.). Nad językiem ojczystym muszą pracować szczególnie w Kozłowie, Koniuszy i Pałecznicy (po 63 proc.) oraz Słaboszowie (65 proc.).

Politechniki raczej nie zawojująPodczas testu z przedmiotów przyrodniczych nie popisali się gimnazjaliści z powiatu proszowickiego. Ich średni wynik - 55 procent punktów, dał im przedostatnie miejsce w województwie (znów przed powiatem dąbrowskim) wspólnie z czterema innymi.

W powiecie miechowskim było nieco lepiej - średnia tutejszych gimnazjalistów to 57 procent punktów. Dobrze spisali się uczniowie z gmin Racławice (60 proc.) i Miechów (59 proc.) oraz Nowe Brzesko i Proszowic (po 59 proc.). Zdecydowanie poniżej powiatowej średniej zdała egzamin młodzież z gmin Kozłów (46 proc.), Charsznica (52 proc.) oraz Pałecznica i Radziemice (po 49).

Matematyka też nie okazała się mocną stroną gimnazjalistów. W powiecie miechowskim ich średnia wyniosła 50 procent zdobytych punktów i jest o 1 punkt procentowy lepsza niż w proszowickim. Podobnie słaby wynik (49 proc.) osiągnęli jeszcze tylko uczniowie powiatów dąbrowskiego i tatrzańskiego.

W miarę obronną ręka wyszli z testu matematycznego gimnazjaliści z gmin Miechów, Gołcza i Nowe Brzesko (po 53 proc.), a zwłaszcza Proszowice (56 proc.). Wyraźne kłopoty z rachunkami mają natomiast uczniowie z gminy Pałecznica (38 proc.). Tylko nieznacznie lepiej jest w Kozłowie i Koniuszy (41 proc.).

O poliglotów też będzie ciężkoBardzo słabo wypadli gimnazjaliści z powiatu proszowickiego na egzaminie z języka angielskiego (poziom podstawowy). Jako jedyni w Małopolsce nie osiągnęli pułapu 60 procent zdobytych punktów (zdobyli 59 proc.) i znaleźli się na szarym wojewódzkim końcu. Szczególnie słabo, nawet na tle powiatu, wypadli trzecioklasiści z gminy Koniusza, którzy osiągnęli średni wynik 47 proc. punktów. Na drugim biegunie są uczniowie z gminy Proszowice ze średnim rezultatem 67 proc.

Gimnazjaliści z Miechowszczyzny napisali średnio na 62 procent, dzięki czemu wyprzedzili w rankingu jeszcze uczniów z powiatów limanowskiego i nowosądeckiego (po 60 proc.). O zadowoleniu mogą mówić zwłaszcza w gminie Gołcza, gdzie średnia wyniosła 68 proc. W Miechowie też było nieźle (66 proc.). Powiatowy wynik zaniżyli natomiast uczniowie z Kozłowa (50 proc.) i Książa Wielkiego (54 proc.).

Wynikiem testu z języka niemieckiego też nie można się chwalić, bo tu znów powiat proszowicki z wynikiem 36 procent zamyka małopolską stawkę. W Miechowie średni wynik to 48 proc.

Wójt i dyrektor komentują: W Kozłowie będzie lepiej


Gimnazjaliści z gminy Kozłów nie mogą być zadowoleni z osiągniętych na egzaminie wyników. W kilku przypadkach ich średnia mocno odbiegała nawet od średniej powiatowej. Wójt Jan Basa przyznaje, że zdaje sobie sprawę z problemu. - Jestem przekonany, że wyniki uczniów będą się poprawiać. Temu mają służyć inwestycje oświatowe, takie jak rozbudowa szkoły, połączona z budową sali gimnastycznej. Do tej pory warunki w naszym gimnazjum były niemal piwniczne - mówi.

Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kozłowie Leszek Misiak zapewnia, że tegoroczny słabszy wynik to jednorazowa wpadka. - Mieliśmy słabszy rocznik uczniów, a poza tym warunki, w jakich przyszło im pracować, też nie były komfortowe. Mamy nadzieję, że po przeprowadzce do nowej szkoły, gdzie będą dobrze wyposażone pracownie, będzie lepiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (32)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do pedagoga

robol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Już w Kozłowie był wójt z jakimś tam wyższym wykształceniem -pedagogika opiekuńcza czy cuś takiego i nawet nauczyciel i co zrobił??? tu trzeba matematyka żeby liczył pieniądze i nie zadłuzał gminy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nic nowego

kacper b. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

co się dziwić, przecież miechowskie gimnazja to syf kiła i mogiła. nie ma co się oszukiwać - ludzie z miechowa nadają się tylko i wyłącznie do pracy fizycznej (o ile w ogóle do czegoś się nadają)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
edukacja na poziomie 0

pedagog (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

W zdrowym ciele zdrowy duch i to może w części usprawiedliwiać wójta w postawieniu akcentu na inwestycje.Niestety , trzeba sobie uświadomić,że najważniejsza jest troska o właściwy poziom...rozwiń całość

W zdrowym ciele zdrowy duch i to może w części usprawiedliwiać wójta w postawieniu akcentu na inwestycje.Niestety , trzeba sobie uświadomić,że najważniejsza jest troska o właściwy poziom edukacji,bo "taka będzie Rzeczpospolita jakie jej młodzieży chowanie".Jednakże może o to zadbać tylko wójt,który rozumie wagę wykształcenia.Jeśli się przedkłada życie rozrywkowe nad oświatę na właściwym poziomie to nawet uniwersytet trzeciego wieku,który tak łatwo przyznaje indeksy nie wyrówna braków,choć na naukę nigdy nie jest za
póżno.Wójtem powinien zostać młody człowiek z wyższym wykształceniem i rozwiąże problem poziomu nauczania,a takich w Kozłowie nie brakuje.Młodzi do dzieła!Będziecie wtedy zasługiwać na wysokie pensje.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Za poprzednich rządów faktycznie

Tak bylo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Jeśli się przedkłada życie rozrywkowe nad oświatę - chyba nie o obecnej kadencji piszesz?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odezwała się

jakaś... (gość)

Zgłoś naruszenie treści

trururubumbararatamatambumbum

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wstyd

Znad Nidzicy (gość)

Zgłoś naruszenie treści

U nas wyników ostatnio się nie omawia, bo i po co? Kogo one obchodzą?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nagrody na koniec gimnazjum

Il. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Nagrodę dostaje nie ten uczeń najzdolniejszy ale ten ,którego ,,lubi'' p.dyrektor!!!(czyt.rodzice mają znaczące pozycje w gminie P)I nagle okazuje się że koleżanka ,która miała niższą średnią na...rozwiń całość

Nagrodę dostaje nie ten uczeń najzdolniejszy ale ten ,którego ,,lubi'' p.dyrektor!!!(czyt.rodzice mają znaczące pozycje w gminie P)I nagle okazuje się że koleżanka ,która miała niższą średnią na rozdaniu świadectw w ,, czarodziejski ''sposób na wyższą średnią!!!!Naszczęście życie pokaże takim uczynią gdzie ich miejsce!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nowe abnegaty się kształcą hłe hłe

Hłe hłe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Elyta hłe hłe

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odświeżyć Koniuszę

Obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Dyrektor szkoły i katechetka w jednym... to się nie sprawdza. Szkoła przede wszystkim ma uczyć.
Albo dydaktyka albo formacja religijna. Nie można stać w rozkroku pomiędzy szkołą a Kościołem....rozwiń całość

Dyrektor szkoły i katechetka w jednym... to się nie sprawdza. Szkoła przede wszystkim ma uczyć.
Albo dydaktyka albo formacja religijna. Nie można stać w rozkroku pomiędzy szkołą a Kościołem.
Inaczej, drodzy rodzice, nasze dzieci będą miały mierne wyniki, a ich przyszłość niepewna.
Może czas wreszcie na odważne decyzje. Ci sami ludzie u władzy od lat, ci sami dyrektorzy szkół, uzyskujący wzajemnie aprobatę od tych samych ludzi u władzy. Ciągle na ciepłych posadkach.
To nie są pierwsze takie rezultaty kształcenia naszych pociech. Od lat uczniowie szkół Gminy Koniusza dołują w egzaminach.
Nie kłóćmy się tutaj. Porostu oceńmy fakty.
Przewietrzmy stęchłe gabinety i w
kolejnych wyborach głosujmy nie według "fajności" i populistycznych programów tylko wedle kompetencji oraz nowatorskich i realnych do zrealizowania pomysłów. Miejmy otwarte umysły. Nie bądźmy stale zaściankiem. Odwagi!
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do slabego obserwatora

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Proponuje rozróżnić szkoly w gminie Koniusza a szkołę w miejscowości Koniusza. Egzaminy pisali gimnazjaliści z Posądzy i Biórkowa.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wiemy kto nadzoruje oświatę w Proszowicach

Niby magister czy licencjat , nie nadążam już z tymi zmianami (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Niby po szkole , a afera była czy jest nadal

To skąd będą wyniki , jak przykład idzie z góry

Pewnie na jarmarku się kupi lepsze papiery

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Byle jak było

byle było (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Język angielski w gminie Koniusza to porażka,które gimnazjum napisało lepiej Biórków czy Posądza, proszę podać wynik.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cóż

romanistka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

"Wyniki testu z języka niemieckiego też nie można się chwalić, bo tu znów powiat proszowicki z wynikiem 36 procent zamyka małopolską stawkę " - hmmmmm

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?