Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Miechów, Jak spisali się ósmoklasiści na swoim egzaminie? Duże różnice pomiędzy gminami

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Najlepsi z najlepszych ósmoklasistów, czyli laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach
Najlepsi z najlepszych ósmoklasistów, czyli laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach Aleksander Gąciarz
Uczniowie ósmych klas poznali wyniki swoich egzaminów. Wielkich niespodzianek nie było. Młodzież z powiatów proszowickiego i miechowskiego ciągle nie może się zaliczać do wojewódzkiej czołówki. Choć bywają wyjątki.

FLESZ - Sztuczne mięso jedzeniem przyszłości?

od 16 lat

Egzamin ósmoklasisty składał się ze sprawdzianu z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego, z reguły angielskiego. Średni wynik z języka ojczystego lepszy był w powiecie proszowickim, gdzie średnia wyniosła 61 proc. zdobytych punktów. W powiecie miechowskim było to 59 proc. Gorzej napisali tylko ósmoklasiści z powiatu dąbrowskiego (55 proc.).

Humaniści z Książa

W przypadku poszczególnych gmin prawdziwymi humanistami okazali się ósmoklasiści z gminy Książ Wielki, gdzie średni wynik wyniósł 68 proc. Można powiedzieć, że zdeklasowali lokalną konkurencję, bo druga w kolejności gmina Miechów może się pochwalić wynikiem 61 proc. Na drugim biegunie są ósmoklasiści z Kozłowa (54 proc.) i Słaboszowa (51 proc.). Jeżeli chodzi o wyniki w poszczególnych szkołach to najlepsza trójka wygląda następująco: SP w Książu Wielkim (74 proc.), SP w Pojałowicach (73 proc.) oraz SP 1 w Miechowie i SP w Przybysławicach (po 63 proc.).

W powiecie proszowickim najlepszy średni wynik uzyskali uczniowie ze szkół miejskich gminy Proszowice (SP 1 i SP 2) – 66 proc. O dwa procent słabsi byli ósmoklasisci z gminy Radziemice (64 proc.), a o trzy młodzież ze szkół wiejskich gminy Koszyce (czyli SP w Książnicach Wielkich), szkół miejskich gminy Nowe Brzesko (tj. SP Nowe Brzesko) oraz szkół wiejskich z gminy Proszowice. Najwięcej do poprawy mają uczniowie SP w Koszycach (54 proc.), a także z gminy Pałecznica oraz wiejskich szkół z gminy Nowe Brzesko (56 proc.). Czołówka szkolna to SP z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach (77 proc.), SP 2 w Proszowicach (72 proc.), SP w Mniszowie (70 proc.) oraz SP w Radziemicach (69 proc.) i SP w Ostrowie (68 proc.).

Matematyczne dysproporcje

Bardzo słaby średni wynik uzyskali ósmoklasiści z powiatu miechowskiego ze sprawdzianu z matematyki. Ich średnia - 44 proc. - jest najsłabsza w Małopolsce. Z kolei ich koledzy z powiatu proszowickiego poradzili sobie nadspodziewanie dobrze. Wynik 50 proc. oznacza, że lepsza była młodzież tylko z sześciu małopolskich powiatów.

Matematycznego honoru Miechowszczyzny najskuteczniej bronili uczniowie dwóch szkół miejskich (SP 1 i SP 2 w Miechowie), gdzie średnia wyniosła odpowiednio 51 proc i 50 proc. Tylko oni oraz uczniowie SP w Szreniawie (54 proc,) zdołali uzyskać połowę możliwych punktów. Starali się im dorównać ósmoklasiści z Gołczy (47 proc.) i Kozłowa (46 proc.). Najbardziej na bakier z liczeniem są uczniowie z gmin Racławice (37 proc.) i Słaboszów (34 proc.).

W powiecie proszowickim bardzo dobry wynik – 64 proc. - uzyskali uczniowie z SP w Nowym Brzesku. Kolejne wyniki osiągnęli w gminie Radziemice oraz szkołach miejskich w Proszowicach (57 proc.). Najwięcej do poprawy mają uczniowie z gminy Koszyce, bo ich wyniki to 39 proc. (SP w Koszycach) i 35 proc. (SP Książnice Wielkie). Czołówka poszczególnych szkół to SP 2 w Proszowicach (69 proc.), SP w Nowym Brzesku (64 proc.), SP w Mniszowie (63 proc. ) i SP w Rzędowicach (60 proc.).

Miejski angielski

Język angielski uczniowie z powiatów proszowickiego i miechowskiego opanowali na podobnym poziomie. Ci pierwsi uzyskali średni wynik 60 proc., drudzy 61 proc. Chwalić się nie bardzo jest czym, bo tylko ósmoklasiści z powiatu dąbrowskiego napisali słabiej (58 proc.), a już np. średnia w powiecie krakowskim (bez Krakowa) wyniosła 73 proc.

Nie jest niespodzianką, że na Miechowszczyźnie najlepiej spisali się uczniowie z dwóch szkół miejskich, gdzie średnia wyniosła 70 proc. Wyniki w gminach Charsznica i Książ Wielki to 62 proc. Inni nad mową Szekspira muszą mocno popracować. Najmocniej w gminie Słaboszów, gdzie średni wynik to 48 proc. W klasyfikacji szkół najlepiej z angielskim poradzili sobie w SP 1 w Miechowie (73 proc.), SP 2 w Miechowie i SP w Antolce (po 66 proc.) oraz SP w Miechowie-Charsznicy (65 proc.).

Wynik 48 proc. uzyskali uczniowie z SP w Książnicach Wielkich (klasyfikowani jako szkoły wiejskie gminy Koszyce), którzy z angielskiego spisali się najsłabiej w powiecie proszowickim. Najlepiej wypadła z kolei młodzież z proszowickich szkół miejskich (69 proc.), i gminy Pałecznica (67 proc.). Szkolna czołówka to SP 2 w Proszowicach (80 proc.), SP w Rzędowicach (73 proc.) i SP w Pałecznicy (68 proc.).

W przypadku gmin Proszowice i Miechów rzuca się w oczy duża dysproporcja między wynikami w mieście i na wsi, bo średnia dla szkół wiejskich to w obu przypadkach 54 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski