Proszowice, Miechów. Są wyniki egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uczniowie z gminy Gołcza co roku należą do najlepszych w powiecie miechowskim
Uczniowie z gminy Gołcza co roku należą do najlepszych w powiecie miechowskim Marzena Glanowska
Ostatni absolwenci gimnazjów oraz uczniowie ósmych klas szkół podstawowych wiedzą już, czy dostali się do wymarzonych szkół średnich. A jak wypadli uczniowie z powiatów miechowskiego i proszowickiego podczas kończących naukę egzaminów na tle rówieśników z Małopolski?

Wyniki ostatniego egzaminu gimnazjalnego nie zmieniły szczególnie ich pozycji. Od najlepszych w województwie nadal dzieli ich spory dystans. Ostatnie roczniki gimnazjalistów, zarówno w powiecie proszowickim jak i miechowskim, osiągnęły wyniki podobne do kolegów, zdających w latach poprzednich.

Gołcza i Miechów na gimnazjalnym czele

Średni wynik osiągnięty przez absolwentów gimnazjów powiatu miechowskiego z matematyki (40 procent) jest najsłabszy w Małopolsce. Powiatową średnią zaniżyli zwłaszcza trzecioklasiści z gmin Słaboszów i Kozłów, którzy napisali egzamin przeciętnie na 36 proc. punktów.

Na drugim biegunie znaleźli się uczniowie z gminy Gołcza, którzy z rezultatem 45 proc. byli najlepsi w powiecie. Zresztą młodzież z Gołczy „ciągnęła” powiatową średnią do góry również w przypadku egzaminu z języka polskiego (średnia 65 proc.) i przedmiotów przyrodniczych (53 proc.).

Tylko w przypadku egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie lepszy wynik osiągnęła młodzież z gminy Miechów (61 proc.). Niewiele to jednak pomogło całemu powiatowi, bo ze średnią 58 proc. znalazł się na ostatnim miejscu w Małopolsce wspólnie z powiatem nowosądeckim.

Słabo spisali się gimnazjaliści z Kozłowa (50 proc. z języka polskiego i 36 proc. z matematyki), Racławic (59 proc. z polskiego i 40 proc. z przedmiotów przyrodniczych) i Słaboszowa (59 proc. z polskiego i 36 proc. z matematyki).

Gmina Proszowice powiatowym liderem

Gimnazjaliści z powiatu proszowickiego najsłabszy wynik na tle województwa osiągnęli z języka polskiego. Średni rezultat 62 proc. dał ostatnie miejsce w Małopolsce razem z powiatem tatrzańskim.

W przypadku wszystkich przedmiotów objętych częścią humanistyczną oraz matematyczno-przyrodniczą najlepsze wyniki uzyskiwała młodzież z gminy Proszowice. W przypadku historii było to 63 proc. (najsłabsza gm. Radziemice 53 proc.), z języka polskiego 65 proc. (najsłabsze Koszyce i Pałecznica po 58 proc.). Przedmioty przyrodnicze uczniowie z gminy Proszowice zdali średnio na 53 proc. punktów (Radziemice 41 proc.), a matematykę na 45 proc. (Koszyce tylko 31 proc.).

W przypadku języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, najsłabsi w województwie okazali się uczniowie z powiatu proszowickiego.

Ten pierwszy raz powiatowych ósmoklasistów

Nieco korzystniejsze wrażenie na tle Małopolski robią wyniki osiągnięte przez absolwentów ósmych klas szkół podstawowych. W powiecie miechowskim egzamin ósmoklasisty zdawało 481 uczniów. Ich średni wynik z języka polskiego to 66 proc. punktów, przy czym najlepsza okazała się młodzież z Racławic z wynikiem 70 proc. Najsłabiej egzamin z mowy ojczystej napisali uczniowie z Kozłowa (63 proc.).

W przypadku matematyki średnia powiatowa wyniosła 46 proc., przy czym najlepsi byli uczniowie z gminy Miechów (50 proc.), a najsłabsi z Racławic (36 proc.).

Podobnie wyglądała klasyfikacja w przypadku języka angielskiego (średnia powiatowa 54 proc.): najlepsza gmina Miechów (59 proc.), najsłabsze Racławice (39 proc.).

W powiecie proszowickim średnia powiatowa z języka polskiego wyniosła 63 proc., przy czym w gminie Nowe Brzesko było to 67 proc. (Proszowice 66).

Średnia dla egzaminu z matematyki w powiecie to 46 proc., a uczniowie z gmin Proszowice i Nowe Brzesko osiągnęli najwyższy, identyczny wynik 50 proc.

W przypadku języka angielskiego najlepsza jest gmina Proszowice (57 proc.), ale tylko o „oczko” gorsi okazali się uczniowie z gminy Koszyce.

Zarówno z języka polskiego, matematyki jak i angielskiego najsłabsi w powiecie okazali się ósmoklasiści z gminy Pałecznica.

Niektórzy mogą być dumni

Choć wyniki gimnazjalistów i ósmoklasistów nie zawsze są powodem do chwały, to nie należy zapominać, że są to rezultaty średnie. W powiecie miechowskim i proszowickim są zarówno wybitnie zdolni uczniowie, jak i szkoły, które mogą być zadowolone z wyników osiąganych przez swoich wychowanków.

W przypadku egzaminu gimnazjalnego i powiatu miechowskiego na pewno taką szkołą jest (a raczej było) Prywatne Gimnazjum Omega. Spośród szkół publicznych wypada natomiast w tym roku wyróżnić SP w Gołczy, SP w Tczycy i SP nr 2 w Miechowie.

Egzamin ósmoklasisty najlepiej napisali uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Przybysławicach, natomiast w przypadku szkół publicznych SP 1 i SP 2 w Miechowie, SP w Swojczanach i SP w Gołczy.

W powiecie proszowickim najlepsze wyniki egzaminu gimnazjalnego osiągnęli absolwenci SP w Kościelcu. Niewiele ustępowali im uczniowie SP 2 w Proszowicach, Niepublicznego Gimnazjum w Koczanowie, Gimnazjum w Posądzy i SP w Nowym Brzesku.

Z egzaminem ósmoklasisty zdecydowanie najlepiej poradzili sobie absolwenci SP 2 w Proszowicach. Wysokie wyniki uzyskali również uczniowie z SP w Klimontowie, Szczytnikach, Stogniowicach (niepubliczna), Nowym Brzesku i Mniszowie.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Po co idzie się do pracy?

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-10T19:06:50 02:00, MM:

Wstyd i hańba jeśli chodzi o Pałecznicę,ale co się dziwić jaki dyrektor to takie wyniki.

Przecież można było dokonać zmiany ,szkoda że artykuł ukazał sie po konkursie w Pałecznicy. Ma być dyrektor wierny PSL a wyniki to mamy w nosie.....oj panie wójcie przyjdzie czas na rozliczenia przy urnie.

M
MM
Wstyd i hańba jeśli chodzi o Pałecznicę,ale co się dziwić jaki dyrektor to takie wyniki.
m
miechowianin
w golyczy to sami utalentowani ludzie, nawet dzieci się rodzą wybitne. ha, ha, ha pisoskie pinokia
G
Gość
2019-06-30T20:16:39 02:00, Gość:

Pałecznica i Radziemice- czy to nie kolebka pslu? Tam się p partyjnemu dobiera dyrektorów....pewnie i nauczycieli, to i wyniki na poziomie pslu.....

Za to w pisie wybierają zawsze najlepszych fachowców nie patrząc zupełnie na przynależność partyjną czy koneksje rodzinne ?

G
Gość
Tu gdzie najsłabiej to nie znaczy że źle, po prostu prawdziwie i uczciwie
G
Gość
Pałecznica i Radziemice- czy to nie kolebka pslu? Tam się p partyjnemu dobiera dyrektorów....pewnie i nauczycieli, to i wyniki na poziomie pslu.....
Dodaj ogłoszenie