Proszowice. Od 1 stycznia wzrasta opłata śmieciowa. Ulga tylko dla właścicieli kompostowników

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Od 1 stycznia w Proszowicach wzrasta opłata śmieciowa
Od 1 stycznia w Proszowicach wzrasta opłata śmieciowa Aleksander Gąciarz
Proszowiccy radni przyjęli w piątek nowe – wyższe - stawki opłaty śmieciowej. Jednocześnie zlikwidowane zostały ulgi dla właścicieli karty dużej rodziny oraz osób najuboższych. Na niższe opłaty mogą liczyć natomiast posiadacze kompostowników.

FLESZ - Małe miejscowości bez szczepień przeciw covid-19?

Do tej pory mieszkańcy gminy Proszowice płacili za odbiór śmieci 23 zł (w przypadku odpadów zbieranych selektywnie) i 34 zł od osoby miesięcznie. Oprócz tego posiadacze karty dużej rodziny i osoby najuboższe mogły liczyć na 25 procentową ulgę w opłacie. Korzystało w niej ponad półtora tysiąca osób. Od 1 stycznia będą obowiązywać zupełnie inne zasady.

Po pierwsze radni postanowili zlikwidować ulgi. Kierująca Wydziałem Rolnictwa i Ochrony Środowiska Małgorzata Kwiatkowska argumentowała, że ulgi oznaczają niższe o 250 tys. zł wpływy do budżetu.

- Nie stać nas na to

– przekonywała, dodając, że w przypadku licznych rodzin, likwidację ulgi ma zrekompensować niższa stawka dla gospodarstw, zamieszkiwanych przez większą liczbę osób. Jak jednak zauważył radny Ireneusz Świeca, dotychczasowa ulga była rozwiązaniem znacznie korzystniejszym i niższa opłata dla licznych rodzin jej nie zrekompensuje. - Może nie należy od razu likwidować całej ulgi – mówił. Uchwała została jednak przegłosowana: poparło ją 10 radnych.

Same opłaty śmieciowe, do tej pory jednolite (z wyłączeniem ulg) będą natomiast po 1 stycznia zróżnicowane. W przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych na terenie miasta (jest takich 39) stawka będzie obliczana na podstawie ilości zużytej wody. Wyniesie ilość metrów sześciennych wody zużytej w gospodarstwie (mieszkaniu) pomnożonej przez 11,33 złote.

W przypadku domów jednorodzinnych wysokość opłaty będzie zależała od liczby mieszkańców. W przypadków domów zamieszkiwanych przez 1-4 osoby opłata wyniesie 34 zł od osoby miesięcznie. Dla gospodarstw zamieszkiwanych przez 5-7 osób będzie to 33 zł. W przypadku gospodarstw, liczących więcej niż 7 osób - 32 złote.

W przypadku domów jednorodzinnych wprowadzono ulgę dla posiadaczy kompostowników na odpady zielone, wynoszącą 4 zł od osoby miesięcznie. To oznacza, że np. pięcioosobowa rodzina, zamieszkująca w domu jednorodzinnym i posiadająca kompostownik, będzie miesięcznie płacić za śmieci 145 złotych (do tej pory 115 zł). Jeżeli kompostownika mieć nie będzie, opłata wyniesie 165 zł.

Od 1 stycznia obowiązek segregowania odpadów będzie dotyczył wszystkich mieszkańców. Kto się do tego nie dostosuje, będzie płacił stawki dwukrotnie wyższe od podstawowych.

Przyjęcie uchwały o nowych stawkach opłaty śmieciowej poprzedziły wielogodzinne dysputy na komisjach i na sesji Rady Miejskiej. Zdaniem wiceprzewodniczącego rady Wiesława Pabjańczyka, wielkości przyjęte do obliczenia nowej stawki zostały drastycznie zawyżone. W przypadku kosztów odbioru i utylizacji odpadów jest to 700 tys. zł (radny porównał wielkość założoną do najkorzystniejszej oferty, jaka wpłynęła do ogłoszonego przez gminę przetargu). Koszty administracyjne zostały według Wiesława Pabjańczyka zawyżone o 100 tys. zł, a koszty utrzymania punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) o 200 tys. zł.

- W sumie daje to milion złotych. To pozwoliłoby na obniżenie opłaty o siedem złotych od osoby miesięcznie

– przekonywał.

Z jego wyliczeniami nie zgodzili się natomiast Małgorzata Kwiatkowska oraz burmistrz Grzegorz Cichy, którzy przekonywali, że przyjęte wielkości są prawidłowe i pozwolą na to, żeby system odbioru odpadów z terenu gminy się bilansował. W głosowani uchwałę wprowadzającą nowe stawki opłaty śmieciowej, poparło 11 radnych.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dana Suit

moze dziennikarze porownaliby oplaty w innych gminach

Dodaj ogłoszenie