Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Piknik ekologiczny przyciągnął wielu mieszkańców [ZDJĘCIA]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Piknik ekologiczny na Rynku w Proszowicach
Piknik ekologiczny na Rynku w Proszowicach Aleksander Gąciarz
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na proszowickim Rynku znów mógł się odbyć piknik ekologiczny. Mieszkańcy stęsknili się chyba za taką formą spędzenia czasu, bo – korzystając dodatkowo z pięknej pogody - zjawiło się ich bardzo wielu.

FLESZ - Powstała interaktywna mapa kleszczy!

od 16 lat

Magnesów skłaniających do odwiedzenia Rynku było kilka. Dla wielu osób okazała się tym możliwość otrzymania młodych roślin w zamian za surowce wtórne. Rozdano w sumie 900 sadzonek drzew i krzewów oraz 300 kwiatów. Nie brakowało też chętnych do skorzystania z atrakcji w postaci zabaw dla dzieci z animatorem, dmuchańców, malowania twarzy, czy spróbowania smakołyków przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Piekar. Był pokaz ekomody przygotowany przez uczniów z SP w Kościelcu i SP 1 w Proszowicach, a wśród osób, które segregują i kompostują odpady rozlosowano nagrody.

Bardzo dużą popularnością cieszyło się stoisko Motylarni z Czapel Wielkich, gdzie były prowadzone warsztaty. Można było na nich zrobić „woskowinkę” i „kulę życia”.

- Woskowinka to gadżet, który może nam zastąpić woreczki śniadaniowe. Jest wykonany z bawełny i wosku pszczelego, który dzieci ucierają i wprasowują w płótno. Taka woskowinka jest przedmiotem wielokrotnego użytku, nieprzemakalna i ładnie się wygna – opowiada Alicja Brzezowska, właścicielka Motylarni.

Z kolei kule życie lub bomby nasienne to kule gliny zmieszanej z próchnicą, w której umieszcza się nasiona kwiatów. - Taką kulkę dziecko może podrzucić w miejsce, w którym nic się nie dzieje i jeżeli wszystko dobrze pójdzie, wyrosną z tego kwiaty.

Piknik miał również uświadomić, że już bardzo niewiele czasu zostało na wymianę źródeł ciepła w domach. Zgodnie z ustawą antysmogową dla Małopolski, od 1 stycznia 2023 roku będzie można ogrzewać domy tylko wybranymi źródłami energii, takimi jak gaz, prąd, pelety drewna, pompy ciepła. Palenie węglem będzie dopuszczalne wyłącznie w kotłach określonej klasy.

- Z naszych szacunków wynika, że w gminie należy wymienić jeszcze co najmniej kilkaset źródeł ogrzewania – mówi kierująca Wydziałem Rolnictwa i Ochrony Środowiska UGiM w Proszowicach Małgorzata Kwiatkowska.

Wprawdzie można spekulować, czy wobec rewolucji, jaką na rynku energii spowodowała wojna w Ukrainie termin wymiany starych pieców nie zostanie przedłużony, ale póki co uchwała antysmogowa obowiązuje, a to oznacza, że lepiej się do operacji wymiany pieca przygotować.

- Są tu z nami osoby, które udzielają informacji na temat możliwości pozyskania na ten cel dotacji z programu „Czyste powietrze. Pełnią też dyżury w Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie pomogą napisać wniosek i uzyskać dofinansowanie, które jest bardzo korzystne – mówi burmistrz Grzegorz Cichy.

Konsultacje odbywają się w każdy wtorek i w środę od 10.30 do 15.30. Wcześniej należy telefonicznie uzgodnić termin spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski