Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Pojechali na rowerach śladami Armii Kraków

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wyjazd na trasę rajdu
Wyjazd na trasę rajdu Aleksander Gąciarz
Kilkudziesięciu miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu wyruszyło w niedzielę z Proszowic na trasę śladami żołnierzy Armii Kraków. Okazją do zorganizowania wyprawy była 83. rocznica wydarzeń Września 1939. Aby zaliczyć rajd i otrzymać pamiątkowy medal, należało pokonać co najmniej 83 kilometry.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

- Jeszcze nigdy nie miałem zbiórki na cmentarzu – zauważył jeden z najstarszych uczestników wyprawy Sylwester Miśkiewicz.

Miejsce jak na start rajdu rowerowego może rzeczywiście było nietypowe, ale to właśnie tutaj spoczywa około 120 żołnierzy 55. Dywizji Piechoty Armii Kraków, poległych w bitwie pod Proszowicami 7 września 1939 roku.

Przed wyruszeniem na trasę losy Dywizji i jej dowódcy Stanisława Kalabińskiego przypomnieli dr Marcin Chorązki z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy. Kolejne po potyczce pod Proszowicami bitwy Armia Kraków stoczyła pod Radłowem oraz o most w Biskupicach Radłowskich. Te miejscowości były też celem uczestników rajdu.

- Obrona szkoły w Radłowie przeszła do legendy jako polskie Termopile. Kilkunastu polskich oficerów, którzy nie chcieli się poddać, zostało spalonych żywcem miotaczami ognia – mówił burmistrz Cichy.

Ostatecznie Armia Kraków skapitulowała 20 września po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.

- Dowódca 55 Dywizji Piechoty Stanisław Kalabiński uniknął wzięcia do niewoli, ale został rozpoznany i aresztowany w Warszawie w listopadzie 1939 roku. Zarzucono mu, że podczas walk w Stopnicy zdziesiątkował orkiestrę 15 pułku pancernego – mówił dr Marcin Chorązki.

Stanisław Kalabiński został osadzony w obozie w Buchenwaldzie, gdzie był torturowany, a następnie zamordowany.

Niedzielny rajd był sportowym upamiętnieniem tamtych wydarzeń, a jednocześnie ostatnim punktem lokalnych obchodów Września 1939. Jego uczestnicy zwiedzili miejsca, w których toczyły się walki oraz oddali hołd ich ofiarom. Oprócz miejscowych amatorów kolarstwa skupionych w grupie „Proszowice Rajdy Rowerowe” wzięła w nim udział grupa cyklistów z Radłowa (współorganizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie) oraz sympatyzujący z grupą rowerzyści z Niepołomic i Miechowa. Wprawdzie dla jednego z uczestników wyprawa zakończyła się pechowo tuż za Proszowicami (usterka roweru), pozostali pokonali zaplanowaną trasę.

[polecane]23820951,23696713,23693503,23723897,23808577,23611427[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski