Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Ponad trzy miliony dofinansowania dla szpitala

Biuro Preasowe UM w Krakowie
Już za kilka miesięcy oddział anestezjologii i intensywnej terapii proszowickiego szpitala zostanie przeniesiony do zmodernizowanych pomieszczeń po starym bloku operacyjnym. Oddział ten stworzy nie tylko dodatkowe miejsca dla pacjentów, ale również zyska nowoczesny sprzęt medyczny m.in.: ultrasonograf, respirator czy bronchoskop. Do końca roku z kolei powinny zakończyć się prace związane z przebudową oraz doposażeniem w specjalistyczną aparaturę oddziału pulmonologii, a także przyszpitalnej poradni gruźlicy i chorób płuc. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 3,1 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO stanowi 2,3 mln zł.

Umowy gwarantujące dofinansowanie projektów podpisali wicemarszałek Wojciech Kozak, p.o. dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach mec. Jan Znamiec oraz lekarz naczelny SPZOZ dr hab. n. med. Krzysztof Tomaszewski.

Dzięki środkom unijnym w małopolskich szpitalach przeprowadzamy prawdziwą rewolucję. Na modernizację, przebudowę oraz zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego przeznaczyliśmy z naszego programu operacyjnego aż 131 mln euro. Część z tej kwoty trafi również do proszowickiej placówki. Dzięki niej mieszkańcy mogą być pewni, że w razie potrzeby, będą mieć nie tylko łatwiejszy dostęp do świadczeń medycznych, ale co ważne będą leczeni na najwyższym poziomie – mówi Wojciech Kozak, odpowiedzialny w województwie m.in. za obszar zdrowia.

Prace remontowe prowadzone w pomieszczeniach starego, szpitalnego bloku operacyjnego dobiegają końca. Już wkrótce posłużą one na potrzeby oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Powiększony oddział nie tylko stworzy miejsca dla dodatkowych osób, ale również zyska przestrzeń, dzięki której pacjenci i lekarze będą mieli zagwarantowany komfort podczas specjalistycznego leczenia. Zaplanowano tu bowiem salę intensywnej terapii dla pięciu chorych, a także jednoosobową izolatkę wraz ze stanowiskiem nadzoru pielęgniarskiego. Nowe pokoje zyskają także lekarze i pielęgniarki.

W ramach unijnego dofinansowania w wysokości 1,4 mln zł zostanie zakupiony także sprzęt medyczny obejmujący m.in.: kardiomonitory, respirator, nowoczesny ultrasonograf, bronchoskop ze źródłem światła, a także aparaturę do leczenia hipotermii po nagłym zatrzymaniu krążenia. Pacjenci przebywający w placówce mogą być więc pewni, że będą leczeni na najwyższym poziomie, przy wykorzystaniu aparatury najnowszej generacji.

Kolejna unijna dotacja pozwoli przeprowadzić modernizację oraz przebudowę oddziału pulmonologii oraz poradni gruźlicy i chorób płuc. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. wymianę instalacji elektrycznych i sanitarnych oraz zakup 24 łóżek, 28 szafek oraz 10 przenośnych koncentratorów tlenu wraz ze stacją napełniania butli.

Przyszpitalna poradnia także zmieni się nie do poznania. Będzie nie tylko bardziej przestronna, ale co ważne gabinety lekarskie, rejestracja, poczekalnia, toalety oraz korytarz zostaną gruntownie zmodernizowane oraz zaaranżowane zupełnie na nowo.

Przeprowadzone w szpitalu inwestycje pozwolą leczyć na najwyższym poziomie, a kolejki oczekujących na badania i leczenie zdecydowanie się skrócą. Szacuje się, że liczba przyjętych pacjentów wzrośnie o ok. 20 proc.
Warto dodać, że wyremontowane na obydwu oddziałach pokoje oraz pomieszczenia sanitarne zostaną w pełni przystosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Inwestycja, której koszt opiewa na kwotę 1,2 mln zł, a unijne dofinansowanie stanowi ponad 920 tys. zł, powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski