Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią

Aleksander Gąciarz
Na budowę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej powiat wyda w tym roku milion złotych
Na budowę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej powiat wyda w tym roku milion złotych Fot. Aleksander Gąciarz
Rada Powiatu jednogłośnie i z oklaskami przyjęła tegoroczny budżet.

Uchwalenie planu powiatowych dochodów i wydatków od kilku lat przebiega w atmosferze wręcz sielankowej i nie inaczej było wczoraj. Po przyjęciu uchwały na sali rozległy się nawet nieśmiałe brawa.

Plan zakłada dochody budżetu na poziomie 35 mln zł. Wydatki wyniosą natomiast 37 mln zł, z czego inwestycje pochłoną prawie 5,5 mln zł.

Blisko 3 mln z tej kwoty powiat wyda na drogi. Najdroższa będzie przebudowa mostu w Błogocicach, której koszt przyjęto na poziomie 1,5 mln zł. Około 800 tys. zł będzie kosztowała przebudowa drogi z Biskupic do Jaksic w gminie Koszyce. Ćwierć miliona złotych powiat wyda na przebudowę i budowę chodnika na ul. Wiślanej w Proszowicach, a 220 tys. zł na przebudowę drogi w Niegardowie.

W drodze autopoprawki wprowadzono dodatkowo remont i budowę chodnika dla pieszych w Kościelcu.

- Na liście nie ma modernizacji ulicy Zamkowej w Proszowicach, ale jesteśmy umówieni z gminą, że jeżeli oni wymieni instalacje podziemne, my zmienimy nawierzchnię - przypomina radny Arkadiusz Fularski.

Oprócz tego siedem odcinków znalazło się na liście dróg, które mają zostać naprawione za środki „powodziowe”.

Wiesław Antos, który swój mandat objął kilka tygodni temu (wszedł do rady w miejsce mianowanego wicewojewodą Józefa Gawrona) zastrzega, że nie brał udziału w pracach nad budżetem, ale poparł go ze względu na duże wsparcie udzielone szpitalowi. - Szpital dostał pól miliona złotych. Nigdy wcześniej powiat nie wsparł go taka kwotą - przypomina.

Większość tych pieniędzy będzie wydane na wymianę pionów kanalizacyjnych i wodociągowych.

- Te instalacje mają już 48 lat, tyle, co sam szpital. Na skutek zużycia, ale też niewłaściwego użytkowania ulegają częstym awariom - przypomina Wiesław Antos. Mówiąc o niewłaściwym użytkowaniu ma na myśli wrzucanie do kanalizacji m. in. pampersów i innych materiałów, które nie powinny się tam znaleźć.

Pozostałe 150 tys. zł powinno pozwolić na przebudowę sal chorych na trzech szpitalnych oddziałach tak, by pacjenci mieli bezpośredni dostęp do łazienek.

Do kwietnia powinna się zakończyć budowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kolejowej. W budżecie zagwarantowano na ten cel 1 mln zł. Letnie miesiące mają zostać wykorzystane na wyposażenie placówki. Tak, by od 1 września poradnia mogła zacząć pracę w nowym miejscu.

Wygląda też na to, że Proszowice mogą się wreszcie doczekać boiska sportowego ze sztuczną nawierzchnią. W budżecie przeznaczono 400 tys. złotych na budowę takiego obiektu przy Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego.

Zadłużenie powiatu na koniec grudnia 2015 roku wynosiło blisko 6,6 mln zł. Na rok bieżący zaplanowano zaciągnięcie kredytu w wysokości 400 tys., ale jednocześnie na spłaty wcześniejszych zobowiązań przeznaczono blisko 1,2 mln zł. To oznacza, że na koniec roku ogólna kwota zadłużenia może zejść do poziomu niższego niż 6 mln zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski