Proszowice. Rada Miejska uhonorowała Samuela Blumenfelda

Proszowice. Rada Miejska uhonorowała Samuela Blumenfelda

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Samuel Blumenfeld
1/31
przejdź do galerii

Samuel Blumenfeld ©Aleksander Gąciarz

Mieszkający w Izraelu Samuel Blumenfeld odebrał dzisiaj statuetkę i tytuł „Zasłużony dla gminy i miasta Proszowice”.
Mimo sędziwego wieku (w maju skończył 92 lata) po odbiór wyróżnienia Samuel Blumenfeld przybył osobiście wraz z synem i wnukiem. - To dla mnie bardzo cenna nagroda, bo Proszowice to miasto mojego dzieciństwa. Miejsce, w którym spędziłem dobry czas. Kiedy jestem w Izraelu i myślę o Proszowicach, widzę mój dom przy ulicy Królewskiej. Widzę moich rodziców, rodzeństwo, przyjaciół. Widzę cały mój świat - mówi laureat wyróżnienia.

Samuel Blumenfeld jest Żydem urodzonym w Proszowicach. Jako jedyny z licznej rodziny i jeden z niewielu proszowickich Żydów, przeżył holocaust. Zawsze podkreśla, że udało się to m. in. dzięki pomocy życzliwych rodzin z miasta i okolicy.
Samuel Blumenfeld przebywał w getcie krakowskim, a po jego likwidacji w hitlerowskich obozach zagłady w tym 22 miesiące w Auschwitz. Po zakończeniu wojny wyemigrował. Pracował w Izraelu w służbie więziennej. - W więzieniu, w którym pracował, pilnował jednego z największych hitlerowskich zbrodniarzy wojennych Adolfa Eichmana - przypomniał burmistrz Grzeogrz Cichy, prezentując życiorys Blumenfelda.

Ponownie przyjechał do Polski dopiero w 1986 roku. - Tylko osoba, która na tak długo opuściła swój dom może wiedzieć, co wtedy czułem - mówi. Od tamtej poty Samuel Blumenfeld regularnie przyjeżdżał do Proszowic z wycieczkami z Izraela. Za jego sprawą na tutejszym cmentarzu żydowskim stanął pomnik, upamiętniający wymordowanych proszowickich Żydów. - Przyznanie Samuelowi Blumenfeldowi tytułu Zasłużony dla Gminy i Miasta Proszowice będzie uhonorowaniem za trud i poświęcenie w kultywowaniu pamięci o przodkach i zdarzeniach związanych z ich zagładą - głosi fragment uzasadnienia do uchwały Rady Miejskiej.

Świadkiem wczorajszej uroczystości była m.in. Billie Laniado, córka Żydówki Runki Zucker, uratowanej przez Mariana Sagana z Proszowic. Jego dzieci odnalazła dzięki pomocy Samuela Blumenfelda. - Spotkanie z nim było przełomem w moim życiu - mówi. Była też Emilia Chrzanowska, której rodzice uratowali w czasie wojny żydowskie dziecko w Książnicach Małych.

Z Berlina przyjechał specjalnie, pochodzący z Proszowic malarz i rzeźbiarz Hieronim Cęckiewicz. Młody Samuel Blumenfeld oraz inni Żydzi przed wojną często gościli w domu jego ojca Piotra Cęckiewicza. - Mamy ze sobą kontakt od wielu lat, ale dzisiaj pierwszy raz spotkaliśmy się bezpośrednio - mówił wzruszony artysta.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Barometr Bartusia

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zakłamanie!!!!

.... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Brednie wyssane z palca. Nie mógł pilnować Eichmanna ponieważ Izraelczycy do pilnowania zbrodniarza wybierali osoby które nie ucierpiały w czasie wojny oraz ich rodziny. A zatem skoro był w getcie...rozwiń całość

Brednie wyssane z palca. Nie mógł pilnować Eichmanna ponieważ Izraelczycy do pilnowania zbrodniarza wybierali osoby które nie ucierpiały w czasie wojny oraz ich rodziny. A zatem skoro był w getcie i Auschwitz to go z automatu eliminowało z osób które mogły pilnować Eichmanna. A zatem proszę nie pisać historii na nowo i bzdur ludziom nie wciskać.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zasłużony

iwan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Dla Cichego każda okazja dla lansu jest dobra nawet ta wczorajsza bo w ta kadencja to kadencja imprez to kabaret ale taki jego zawód tylko gmina to nie dyskoteka.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zasłużony dla kogo czego ??????Co zrobił???

Proszowiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

Podczas sondy ulicznej w Proszowicach jak myślicie ilu na stu pytanych przechodniów wie wogóle kto to jest ten pan i czy ktokolwiek o nim słyszał?
Zasłużony, proszę o choćby jeden przykład!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo burmistrz!

Mieszkaniec Proszowic (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

Pìękna inicjatywa. Niesamowity życiorys.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zasłużony dla Proszowic??????????????????

Bartek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

A znasz jakieś konkrety oprócz tego, że gość organizował wycieczki do Polski i starał się o budowę pomnika na rodzinnym cmentarzu???????????


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
$$

Lojalny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

konkrety są takie, że towarzyszowi Cichemu było już głupio brać pieniądze za nic, więc postanowił dać mu tytuł- przy okazji dodając sobie kolejną pozycję do zasług dla miasta...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo