Na terenie powiatu proszowickiego funkcjonują w tej chwili trzy zawodowe rodziny zastępcze, z czego jedna o charakterze pogotowia rodzinnego. Spośród siedmiu niezawodowych rodzin zastępczych, tylko w jednej przebywają dzieci, które nie są spokrewnione z rodzicami zastępczymi. To całe powiatowe „zaplecze” na wypadek, gdy istnieje potrzeba umieszczenia w rodzinie dziecka, odebranego decyzją sądu rodzicom biologicznym. A do takich sytuacji dochodzi coraz częściej.
- Tylko w ciągu minionego i obecnego tygodnia zaszła potrzeba zabezpieczenia miejsca w pieczy zastępczej dla trojga dzieci – mówi dyrektor PCPR w Proszowicach Marzena Leja-Kwiecień.
Każdy taki przypadek stanowi problem, gdyż w istniejących rodzinach zastępczych nie ma wolnych miejsc. W każdej zostało umieszczonych więcej dzieci, niż przewiduje to zawarta umowa. Wynika to jednak z ich dobrej woli i zgody na przyjęcie kolejnych dzieci.
Teoretycznie pierwszym wyborem w awaryjnej sytuacji powinno być pogotowie rodzinne. Zgodnie z założeniami dzieci powinny tam trafiać na stosunkowo krótki okres: cztery, a w wyjątkowych przypadkach osiem miesięcy. Następnie powinny wracać do rodzin biologicznych, trafiać do adopcji lub rodzin zastępczych długoterminowych. Tymczasem w proszowickim pogotowiu dzieci przebywają nawet ponad dwa lata.
Miejsca dla nowych są zatem zablokowane, a możliwości przeniesienia do innych rodzin nie ma, gdyż nie ma w nich miejsc. I choć przedstawiciele PCPR zapewniają, że zależy im, aby dzieci nie musiały być umieszczane w pieczy zastępczej poza terenem powiatu proszowickiego, mogły utrzymywać kontakt z rodzinami biologicznymi, w efekcie konieczne jest szukanie rodzin w innych powiatach (gdzie z reguły są podobne problemy) lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W tej chwili rodzinach zastępczych poza terenem powiatu przebywa sześcioro dzieci, taka sama liczba jest umieszczona w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
- Aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby, potrzebujemy co najmniej dwóch nowych rodzin zastępczych. Stąd apel do kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenia rodzinnego domu dziecka, jaki każdego roku kierujemy za pośrednictwem parafii, gminnych ośrodków pomocy społecznej, lokalnych mediów - mówi Marzena Leja-Kwiecień.
Zgodnie z ostatnimi uregulowaniami zawodowej rodzinie zastępczej przysługuje miesięcznie kwota brutto w wysokości nie mniej niż 4100 złotych. Oprócz tego na utrzymanie każdego dziecka przysługuje kwota 1189 zł. Osoby pełniące rolę rodzin zastępczych zwracają uwagę, iż ich zatrudnienie odbywa się na zasadach umowy- zlecenia, a nie umowy o pracę. Przed otrzymaniem statusu zawodowej rodziny zastępczej obowiązuje ponadto okres próbny, podczas którego rodzina posiada status rodziny niezawodowej. Okres ten wynosi trzy lata, ale może ulec skróceniu.
Idea rodzicielstwa zastępczego będzie promowana 10 czerwca podczas pikniku w Ostrowie koło Proszowic. W wydarzeniu mogą wziąć udział nie tylko rodziny zastępcze, ale też osoby, które rozważają podjęcie się takiej roli.
Proszowice. Strażacy doczekali się własnego sztandaru
- Są bezcenne i piękne. Małopolska ma ich najwięcej w Polsce! Zobacz!
- Ranking łowisk w Małopolsce. Gdzie na ryby? Wędkowanie w Krakowie i okolicach
- Dwór w Modlnicy w pięknej scenerii. Otworzył bramy dla turystów i mieszkańców
- Zamek Tenczyn z niezwyczajnymi widokami. Bramy znów otwarte dla turystów!
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!
- Proszowice 15 lat temu. Zobacz jak zmieniło się miasto. Część II galerii
Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?