Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Smog efektem spalania śmieci czy złego węgla?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Spalanie plastikowych butelek powoduje powstawanie dioksyn
Spalanie plastikowych butelek powoduje powstawanie dioksyn Fot. Aleksander Gąciarz
Zdaniem radnego kilkanaście kontroli pieców problemu nie załatwi

Dariusz Duchnowski na niedawnej sesji Rady Miejskiej zapytał, czy gmina prowadzi kontrolę tego, czym mieszkańcy palą w piecach i jakie są ewentualne efekty tych działań. - W okresie grzewczym, zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, można zaobserwować znaczne zadymienie, wynikające z utylizacji odpadów w piecach - przekonywał radny.

Powołał się też na dane, wskazujące, że podczas spalania 1 kilograma opakowań z tworzyw sztucznych, do powietrza dostają się szkodliwe chlorowodory, dwutlenek siarki i tlenki azotu. - Pyły powstałe w wyniku spalania śmieci zawierają całą gamę związków metali ciężkich. Spalanie odpadów z gospodarstwa domowego, takich jak plastikowe torby, prowadzi do wytworzenia rakotwórczych dioksyn - uważa radny.

Z odpowiedzi udzielonej przez burmistrza Grzegorza Cichego wynikało, że w bieżącym sezonie grzewczym strażnicy miejscy przeprowadzili 14 kontroli domowych palenisk. Z reguły były to reakcje na informacje zgłaszane przez mieszkańców, ale zdarzały się też kontrole dokonywane z własnej inicjatywy. Strażnicy nałożyli przy tym dwa mandaty. Jak tłumaczy Andrzej Krosta ze Straży Miejskiej, pierwszy przypadek dotyczył spalania w piecu polakierowanych ram okiennych, a drugi spalania odpadów poza kotłownią. - Wielokrotnie okazywało się, że duże zadymienie było efektem spalania w piecu zwykłego węgla. Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na wykorzystywanie odpadów do opalania domów - mówi Andrzej Krosta.

Dlatego burmistrz Cichy w swojej odpowiedzi na interpelację umieścił zdanie: „Na duże przekroczenie składa się szereg czynników, z których spalanie odpadów nie jest czynnikiem decydującym, a znaczenia nabierają czynniki charakterystyczne dla polskiego sektora węglowego - brak norm jakościowych dla węgla oraz wysoki poziom jego zanieczyszczeń. Potwierdzone to zostało w czasie kilku interwencji w Proszowicach”.

Radny Duchnowski nie ukrywa jednak, że udzielona odpowiedź, a zwłaszcza liczba przeprowadzonych kontroli go nie satysfakcjonuje. - Myślę, że ten wynik mówi sam za siebie. Przykro, że Proszowice w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w naszym województwie, znajdują się w czołówce. Smog jest groźny przede wszystkim dla dzieci i seniorów, szczególnie tych z problemami układu oddechowego - przekonuje.

Burmistrz Cichy uważa z kolei, że poprawę jakości powietrza skuteczniej od kontroli zapewnią działania w kierunku wymiany pieców na nowocześniejsze. Niestety nie wszystkie kończą się powodzeniem. - Trudno, żebym nałożył mandat na kogoś, kto ubiegał się o dotację na wymianę pieca z programu Kawka, ale nie dostał jej z przyczyn od siebie niezależnych - mówił na sesji.

WIDEO: Radny miejski Łukasz Wantuch prezentuje możliwości drona z czujnikiem do wykrywania palenia śmieciami w kominkach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski