MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Strefa płatnego parkowania jest, a kiedy bezpłatne parkingi „park and ride”?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Strefa płatnego parkowania w Proszowicach działa od 1 września
Strefa płatnego parkowania w Proszowicach działa od 1 września Aleksander Gąciarz
Od czterech miesięcy na terenie Proszowic funkcjonuje strefa płatnego parkowania. A kiedy powstaną zapowiadane parkingi typu „park and ride”, gdzie osoby dojeżdżające do pracy czy szkoły będą mogły bezpłatnie postawić swoje pojazdy na kilka godzin? Na razie radni wstępnie wyznaczyli miejsca, w których będą się znajdowały przystanki autobusowe dla takich osób.

FLESZ - Czy po zakażeniu COVID-19 zyskujemy odporność?

Parkingi mają być dwa, a przystanki cztery. Pierwszy z placów postojowych powstanie w rejonie skrzyżowania (ronda) ulicy Krakowskiej z obwodnicą miasta. Przystanek dla osób udających się w kierunku Krakowa został wstępnie wyznaczony po prawej stronie drogi wojewódzkiej nr 776, za rondem (patrząc od strony centrum Proszowic). Przystanek dla osób wracających z Krakowa będzie się mieścił po drugiej stronie ronda, czyli już na ulicy Krakowskiej w Proszowicach.

Drugi z parkingów „park and ride” zostanie wybudowany w rejonie skrzyżowania obwodnicy z ulicą Kościuszki. Przystanki w tym wypadku będą się znajdować po dwóch stronach jezdni, na odcinku obwodnicy pomiędzy rondem przy stacji paliw a mostem na Szreniawie. Między przystankami zostanie zbudowana wysepka i powstanie przejście dla pieszych.

- Przystanki będą się składać z zatok autobusowych, wiat przystankowych, tablic z rozkładem jazdy – wylicza burmistrz Grzegorz Cichy. Na ostatniej sesji Rada Miejska wyznaczyła lokalizację trzech z czterech planowanych przystanków. O ostatecznym jej zatwierdzeniu zdecyduje zarządca drogi wojewódzkiej. W przypadku przystanku na ulicy Krakowskiej (droga gminna), takie wskazanie radnych nie jest potrzebne.

Podejmując uchwałę o przystankach radni zadali oczywiście pytanie, kiedy powstaną parkingi „park and ride”. Grzegorz Sopala przypomina, że budowa „park and ride” miała być rekompensatą za wprowadzenie strefy płatnego parkowania i tym samym uszczuplenia ilości darmowych miejsc postojowych na terenie miasta.

Przetarg na tę inwestycję został rozstrzygnięty jeszcze w marcu. Wygrała krakowska spółka Gardenbud z ofertą niespełna 3 miliony złotych. Jeszcze kilka miesięcy temu padały zapowiedzi, że jeden z parkingów miałby być zbudowany jeszcze w tym roku. Teraz już wiadomo, że tak nie będzie, natomiast podczas spotkań komisji podawano czerwiec 2021 jako czas zakończenia budowy. Jak jednak wynika z zapowiedzi burmistrza Cichego, jedyna pewna data to zapisany w umowie termin zakończenia inwestycji, czyli koniec października 2021 roku.

- Nie deklarowałbym żadnych innych terminów ponieważ cały czas trwają uzgodnienia ze służbami, które maja w tym wypadku coś do powiedzenia - zastrzega.

Te uzgodnienia dotyczą m. in. tego, że według planów wojewódzkiego konserwatora zabytków rejon kurhanu (tzw. Boża Męka) ma być terenem rezerwatu archeologicznego.

Na sesji padła zapowiedź, że być może w styczniu zostaną wprowadzone korekty do zasad funkcjonowania strefy płatnego parkowania. Natomiast, zdaniem burmistrza, jest za wcześnie, by myśleć o jej poszerzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski