MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Szpital będzie (mniej) płacił za wodę?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Szpital w Proszowicach
Szpital w Proszowicach Aleksander Gąciarz
Zarząd powiatu proszowickiego liczy, że dzięki inicjatywie gmin Radziemice i Pałecznica szpital w Proszowicach będzie mógł kupować wodę po niższej cenie.

FLESZ - Koronawirus. Puste kościoły i brak święconki

- Starosta zwrócił się do nas z pytaniem, czy bylibyśmy skłonni dostarczać wodę szpitalowi na korzystniejszych niż dotąd warunkach. Podjęliśmy inicjatywę, wiedząc, że w obecnej sytuacji szpital szczególnie potrzebuje pomocy – powiedział nam wójt Pałecznicy Marcin Gaweł.

Wodę do szpitala, jak i pozostałych odbiorców na terenie gminy, dostarcza spółka Wodociągi Proszowickie. Część „produkuje” sama, pobierając z ujęcia na Ścieklcu, część kupuje w gminie Pałecznica. W przypadku zakupu cena hurtowa 1 metra sześciennego wynosi 2,10 zł plus Vat. Wójt Gaweł zadeklarował w rozmowie z nami, że w obecnym, trudnym dla szpitala okresie, jest gotów dostarczać ilość wody, jaką pobiera szpital, nawet bezpłatnie.

W cenie wody, którą płaci szpital, są jednak jeszcze koszty przesyłu ponoszone przez spółkę Wodociągi Proszowickie, będącą własnością gminy Proszowice. I to właśnie do niej zwrócił się starosta proszowicki Grzegorz Pióro z prośbą o podjęcie działań, które umożliwiłyby dostarczanie szpitalowi po niższej cenie. Byłaby to jego zdaniem wymierna pomoc dla szpitala, która obniżyłaby koszty jego funkcjonowania.

Burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy powiedział nam z kolei, że takie posunięcie obniży koszty działalności szpitala zaledwie o kilka tysięcy złotych miesięcznie, ale jeżeli gmina Pałecznica, będzie wystawiać faktury za wodę pomniejszone o ilość, jaką miesięcznie zużywa szpital, to „nie widzi problemu”, by dostarczać szpitalowi wodę za darmo.

Z większa ostrożnością podchodzi do pomysłu prezes Wodociągów Proszowickich Waldemar Wołek, który zwraca uwagę, że spółka znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a dostarczenie wody szpitalowi niesie za sobą koszty w postaci przesyłu, utrzymania sieci często ulegającej awariom, obsługi administracyjnej itp. - Propozycja wójta Pałecznicy na pewno jest konkretna i warta rozważenia. Należy jednak znaleźć takie rozwiązanie, by nasza spółka nie ucierpiała na tym ekonomicznie, bo po prostu nas na to nie stać – wyjaśnia.

Prezes Wołek nie kryje, że szpital w Proszowicach jest największym dłużnikiem Wodociągów Proszowickich. - Gdy jeszcze dyrektorem była pani Janina Dobaj, zaległości w opłatach za wodę i ścieki sięgały miesiąca, góra dwóch. Potem szpital po prostu przestał płacić. Ostatnia faktura, za którą zapłacił dobrowolnie, pochodziła z września 2018 roku. Potem swoje należności musieliśmy już egzekwować na drodze postępowania komorniczego – przypomina.

W swoim piśmie do burmistrza starosta Pióro zwraca uwagę, że Wodociągi Proszowickie, upominając się o swoje należności na drodze egzekucyjnej, nie wykazują zrozumienia dla trudnej sytuacji szpitala. - Nie zastosowały żadnych półśrodków w postaci rozłożenia należności na raty, czy prolongaty należności – czytamy.

Prezes Wołek odpowiada z kolei, że żaden z kilku dyrektorów, jacy zarządzali szpitalem w ostatnich dwóch latach, nie zwracał się z prośbą o rozłożenia należności. Żaden też nie znalazł czasu rozmowę na ten temat.

Miesięczna wysokość faktur wystawianych szpitalowi przez WP to kilkanaście tysięcy złotych. Większość tej kwoty to cena odprowadzenia ścieków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski