Proszowice. Szpital jest w stanie przedzawałowym

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Strata proszowickiego szpitala za 2018 rok zamknęła się kwotą 7,5 miliona złotych. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, stratę powinno pokryć Starostwo Powiatowe, które takimi pieniędzmi nie dysponuje. Alternatywą jest... likwidacja placówki.

O tym, że minus przy szpitalnym bilansie będzie długi, wiadomo było od kilku miesięcy. Ostatecznie wysokość straty zamknęła się kwotą 7,505 miliona złotych. To potężna suma zwłaszcza, gdy porównać ją ze szpitalnym bilansem roku 2017. Wtedy placówka zakończyła rok deficytem wysokości 278 tys. zł. Przy obecnym to bardzo niewiele. Nic zatem dziwnego, że na ostatniej sesji Rady Powiatu jej członkowie dociekali, skąd wzięła się taka różnica. Konkretnie zapytał o t Rafał Chmiela z KPR Razem.

W odpowiedzi dyrektor ekonomiczny szpitala Zbigniew Torbus stwierdził, że najważniejszą przyczyną takiej sytuacji jest gwałtowny wzrost wydatków na wynagrodzenia. Z przedstawionych przez niego danych wynikało, że między styczniem a grudniem 2018 roku wzrost wydatków z tytułu kontraktów lekarskich zwiększył się o 355 tys. złotych miesięcznie. W przypadku wynagrodzeń osobowych ten wzrost wyniósł 338 tys. zł miesięcznie.

- To jest efekt negocjacji z lutego ubiegłego roku, po których wynagrodzenia kontraktowe zostały zwiększone w zakresie 10-15 złotych za godzinę. Kolejny wzrost wydatków na wynagrodzenia przyniosły nowe kontrakty na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków z maja ubiegłego roku - mówi dyrektor Torbus.

Kolejny element to podwyżki płac dla lekarzy specjalistów. Na to wprawdzie szpital otrzymał środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie pokryły one wszystkich związanych z tym wydatków. - NFZ przekazał pieniądze na same wynagrodzenia, ale na pochodne od nich już nie - informował.

Szpital znalazł się w tej chwili w arcytrudnej sytuacji. Z oświadczenia klubu radnych PiS - KPR Razem, odczytanego przez Joannę Paluch wynikało, że placówka nie posiada zdolności kredytowej, zastawiła Oddział Zakaźny i działkę, na której stoi, a zwolnieni lekarze wygrywają sądowe sprawy o odszkodowania na pokaźne sumy. - Tak źle jeszcze nigdy w szpitalu nie było. I to na rok po 50-leciu jego istnienia. Jak można było do tego dopuścić? - pytała radna.

Domy i działki na sprzedaż w powiecie proszowickim [ZDJĘCIA]

Perspektywy nie wyglądają zatem różowo. Zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej, w przypadku ujemnego bilansu placówki, jej stratę powinno pokryć Starostwo Powiatowe. Jeżeli tego nie zrobi, alternatywą jest likwidacja. Jeszcze niedawno przepisy dopuszczały trzecią możliwość, w postaci komercjalizacji, ale w tej chwili są tylko dwie opcje.

Tymczasem skarbnik powiatu Izabella Moliszewska nie kryje, że powiat pieniędzy na pokrycie straty w tej chwili nie ma. I to nawet gdy wziąć pod uwagę, że od kwoty 7,5 mln należy odliczyć 1,7 mln, które stanowią wysokość amortyzacji.

Zgodnie z prawem stratę za 2018 rok powiat powinien pokryć do marca 2020. - Nie wiem jak będzie wyglądał nasz budżet w 2020 roku, jaka będzie nadwyżka operacyjna, którą można byłoby ewentualnie przeznaczyć na pokrycie straty szpitala. A perspektywa zaciągania kredytu na wydatki bieżące wcale mi się nie podoba - mówi.

Na razie powiat dysponuje na ten cel kwotą 700 tys. zł, która zdaniem skarbniczki w trakcie roku może ewentualnie wzrosnąć do miliona złotych. Do pokrycia pełnej straty jest jeszcze zatem bardzo daleko. Jak przyznaje Izabella Moliszewska, rozmawiała na ten temat z prezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Ten stwierdził, że z podobnymi problemami borykają się również inne szpitale powiatowe, niemniej sytuacja w Proszowicach jest szczególnie trudna. - Może się okazać, że zapisy ustawy działalności leczniczej spowodują to, że problemy finansowe szpitala, sprowadzą ogromne kłopoty na powiat - nie kryła skarbnik.

Według zapewnień złożonych przez dyrekcję szpitala, zostały podjęte działania, które mają spowodować zmniejszenie szpitalnej straty w roku bieżącym. M. in. miesięczne wydatki na kontrakty lekarskie zmniejszono z kwoty ponad 1 mln do 750 tys. zł miesięcznie. Problem w tym, czy to wszystko nie są działania spóźnione.

WIDEO: Krótki wywiad: Tramwaje nie pojadą do Bronowic w zapowiadanym terminie

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jeździł psl po wsi z wódą i kupowali głosy pytam się po co ? jak są takimi nieudacznikami
A
Ania
Ratujcie ten szpital. Potrzebny nam wszystkim. Dlaczego do tego doszło? Każdy oddział potrzebny nam wszystkim. Pomocy
W
Wangok
2019-05-03T21:59:59 02:00, Gość:

Bardzo dobrze, że pan Bernacki złożył zawiadomienie do NiK-u.

2019-05-05T06:50:52 02:00, Herbatka:

To znaczy Pewien?

Pawian?

H
Herbatka
2019-05-03T21:59:59 02:00, Gość:

Bardzo dobrze, że pan Bernacki złożył zawiadomienie do NiK-u.To znaczy Pewien?

G
Gość
2019-05-04T16:13:21 02:00, Maciek:

Ktoś bardzo nie lubi Rafała. Tak to już jest w Proszowicach, że ludzie zawistni, zazdrośni.Tu się nie lubi ludzi sukcesu. Najważniejsze żeby sąsiad miał mniej. Rafał rób swoje i nie przejmuj się.

To nie jest problem lubienia bądz nie problemem jest jego działalność społeczna póki co przynosi więcej szkody niż pożytku.

G
Gość
A miało być tak pięknie. Nowi lekarze, profesor, nowy dyrektor i co? KPR i PIS Ratujcie! Gdzie jest PSL, PO? Mistrzowie hejtu i bajeru. Prali czerepy naiwnym i głupim.
G
Gość
Brawo KPR Brawo Panie Chmiela ratujcie szpital wspólnie, nie dajcie

psl -owi zniszczyć tego co jeszcze zostało
M
Maciek
Ktoś bardzo nie lubi Rafała. Tak to już jest w Proszowicach, że ludzie zawistni, zazdrośni.Tu się nie lubi ludzi sukcesu. Najważniejsze żeby sąsiad miał mniej. Rafał rób swoje i nie przejmuj się.
G
Gość
2019-05-03T21:59:59 02:00, Gość:

Bardzo dobrze, że pan Bernacki złożył zawiadomienie do NiK-u.

Złożył tylko NiK-u nie widać. NiK to w szpitalu za mało, brak pieniędzy to wierzchołek góry lodowej. Same nieudaczniki w szpitalu liczyć wirtualne pieniądze....

kto by sobie tak pozwolił tylko szpital

G
Gość
Bardzo dobrze, że pan Bernacki złożył zawiadomienie do NiK-u.
G
Gość
2019-05-03T20:03:27 02:00, Leszek:

Pan Rafał i PiS nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją szpitala. Wszyscy dobrze o tym wiedzą. Wiadomo kto te perfidne kłamstwa pod ich adresem wypisuje celem odwrócenia uwagi od faktycznych winowajców. Mam nadzieje, że NIK zajmie się tą sprawą.

Ja myślę że tak jak cały PiS . Jeden z najbardziej zasłużonych poseł ziemi .jedyne co zrobił to owe donosy do nik

O
Oferta pracy
Zrobić dom starców z tego przybytku. Dobre miejsce pracy dla lekarzy. Super pensja, mało pracy. Można się szybko dorobić.
G
Gość
Spadochroniarze zazdroszczą.
L
Leszek
Pan Rafał i PiS nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją szpitala. Wszyscy dobrze o tym wiedzą. Wiadomo kto te perfidne kłamstwa pod ich adresem wypisuje celem odwrócenia uwagi od faktycznych winowajców. Mam nadzieje, że NIK zajmie się tą sprawą.
G
Gość
2019-05-02T22:44:51 02:00, Gość:

I jak Rafale, zadowolony jesteś z siebie?

2019-05-03T19:11:33 02:00, Gość:

Oj Rafał w piaskownicy się bawić ! Czego się nie tknie .... Tak wyluscie , tak chcieliście pani d wyrzucenia . I co ? Ale i teraz macie dużo w temacie. Czy cały KPR ma psychozę ?

Pan Rafał bawi się w politykę . Brawo krytykantów etatowy . A sytuacja to kara PiS na krnąbrnym narodzie. Nie chcieliście dobrej zmiany to radźcie sobie sami...

Dodaj ogłoszenie