Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Tablice upamiętnią poległych żołnierzy [WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Na czele przemarszu Orkiestra Dęta z Żębocina
Na czele przemarszu Orkiestra Dęta z Żębocina Fot. Aleksander Gąciarz
Tegoroczne obchody trzeciomajowego święta przebiegały według scenariusza innego, niż przyjęty w latach poprzednich.

Udało się m.in. nieco skrócić ceremoniał składania wiązanek kwiatów pod pomnikiem Kościuszki. Założenie było takie, by jedna duża delegacja złożyła wieniec „od narodu”, a pozostałe pokłoniły się, oddając w ten sposób hołd tym, którzy u schyłku XVIII stulecia walczyli o przetrwanie polskiej państwowości. - Zamiast kupować wiązanki, prosimy poszczególne delegacje o wspomożenie inicjatywy zamontowania na Rynku tablicy, która upamiętni naszych mieszkańców, którzy w XX wieku polegli na frontach I i II wojny światowej, zostali zamordowani przez gestapo i NKWD - mówił burmistrz Grzegorz Cichy.

Autor: Aleksander Gąciarz

Dokładna lokalizacja przyszłej tablicy nie została jeszcze wyznaczona, ale prawdopodobnie znajdzie się dla niej miejsce na miejskim Rynku. Idea jest taka, by znajdowała się w miejscu eksponowanym i często odwiedzanym.

Natomiast na ścianie kościoła św. Trójcy w Proszowicach, ewentualnie w jego sąsiedztwie, zostałaby zamontowana tablica upamiętniająca powstańców styczniowych, którzy zginęli w bitwie, stoczonej pod Proszowicami 16 sierpnia 1863 roku. - Na cmentarzu przy kościele istniała ziemna mogiła powstańców z drewnianym krzyżem. W 1929 roku wykonano jej zdjęcie. Jednak w latach 60. porządkowano teren przykościelnego cmentarza i wtedy wszystkie szczątki z istniejących mogił zostały złożone w podziemiach kościoła. Po mogile powstańców nie został żaden ślad - przypomina historyk-regionalista Henryk Pomykalski.

W wyniku starań stowarzyszenia Gniazdo Ziemia Proszowicka, minister kultury prof. Piotr Gliński wyraził zgodę na przygotowanie tablicy. Pojawi się na niej napis następującej treści: „Boże, daj chwałę powstańcom poległym za niepodległą Polskę w walce z rosyjskim zaborcą w potyczce pod Proszowicami”.

Ta tablica też nie została jeszcze wykonana. Wynika to z planowanych prac konserwatorskich przy kościele Św. Trójcy. Swoje zdanie w tej kwestii będą jeszcze musieli wyrazić proboszcz miejscowej parafii oraz konserwator zabytków.

Środowe świąteczne obchody zgromadziły sporą liczbę gości. Sejm RP reprezentowali posłowie Włodzimierz Bernacki (PiS) i Władysław Kosiniak Kamysz (PSL). Był wicewojewoda Józef Gawron i wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. Grała orkiestra z Żębocina, a śpiewała młodzież z zespołu Na Krakowską Nutę. Wszystko zakończyła defilada z udziałem pocztów sztandarowych i strażaków.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski