Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Warto poznać ich lepiej

Magdalena Uchto
Julia Kula - na kolanach u mamy Moniki - to najmłodsza uczestniczka konkursu plastycznego
Julia Kula - na kolanach u mamy Moniki - to najmłodsza uczestniczka konkursu plastycznego Magdalena Uchto
Społeczeństwo. W powiecie proszowickim szukają pieniędzy na pomoc dla osób niepełnosprawnych. Dostrzegają trudności, z jakimi muszą się mierzyć w życiu codziennym. W tym regionie mieszka ich prawie 10 tysięcy.

Pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którymi dysponuje powiat nie wystarczają na zaspokojenie potrzeb 25 proc. społeczeństwa. - Zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego instytucje powiatowe odpowiedzialne za realizację zadań na rzecz osób niepełnosprawnych pozyskują środki pozabudżetowe na wsparcie rehabilitacji społecznej i zawodowej - mówi starosta Grzegorz Pióro.

Obecnie powiat wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt ,,Szansa na aktywność’’. Potrwa on jeszcze do 2019 roku, a jego koszt to prawie 2 mln zł. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przez trzy lata pomoc dotrze w sumie do 134 osób (ponad połowa to osoby niepełnosprawne).

- Ponadto w tym roku wsparcie otrzyma prawie tysiąc osób bezrobotnych, wśród których są również osoby niepełnosprawne. To dzięki projektowi Powiatowego Urzędu Pracy, którego koszt przekracza 7 milionów złotych - podkreśla starosta Pióro. Ten program jest realizowany z pieniędzy Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Niepełnosprawni mają zapewnioną pomoc w profesjonalnych placówkach. W powiecie proszowickim funkcjonują dwa Domy Pomocy Społecznej - w Łyszkowicach i Pieczonogach, cztery Środowiskowe Domy Samopomocy - w Pałecznicy, Proszowicach, Gruszowie i Wrocimowicach oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Łyszkowicach.

Marzena Leja-Kwiecień, dyr. PCPR w Proszowicach zwraca uwagę, że wiele samorządów, organizacji pozarządowych oraz różnych instytucji, działających na rzecz osób niepełnosprawnych w ciągu całego roku podejmuje szereg inicjatyw, których celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby niepełnosprawne, na wyzwania z jakimi muszą one się mierzyć w codziennym życiu. - W każdym czasie należy mocno akcentować fakt, że osoby niepełnosprawne są wśród nas, są pełnoprawnymi mieszkańcami naszego kraju. Kierując się tymi zasadami zrodziła się inicjatywa trzech powiatów: proszowickiego, wielickiego i ziemskiego krakowskiego, aby wspólnie włączyć się do obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Razem chcieliśmy w szczególny sposób docenić i wyróżnić naszych niepełnosprawnych mieszkańców - zaznacza dyrektorka.

W ramach MDON, w powiecie proszowickim, wydano informator dla osób niepełnosprawnych, DPS w Łyszkowicach zorganizował cykliczny festyn rekreacyjno-sportowy ,,Dzień spełnionych marzeń”. Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny „Twórczość bez barier - poznajcie nas lepiej’’. Jego wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali.

Najmłodszą uczestniczką była 2-letnia Julia Kula, która wykonała pracę „Mój kolorowy świat”. - Znalazłam informacje o tym konkursie. Julia jest niepełnosprawna, bierze udział w zajęciach z sensoplastyki, więc postanowiłam, że zgłoszę ją do konkursu - mówi Monika Kula, mama Julii.

Dziewczynka ma m.in. zespół Downa. Ale rehabilitacja przynosi pierwsze efekty. W kwietniu Julka zaczęła chodzić. - Teraz marzymy, by zaczęła mówić - podkreśla pani Monika. Julii bardzo spodobał się miś, którego dostała jako jedną z nagród. Podczas gali biła brawo i prawie cały czas się uśmiechała.

Na podsumowaniu MDON nie zabrakło występów. Swoje programy zaprezentowali uczestnicy zajęć ŚDS w Proszowicach, Pałecznicy i Gruszowie oraz WTZ w Łyszkowicach. - Powiedzenie „chcieć to móc” ma zastosowanie w tym miejscu. To utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co robimy, ma sens - podkreślił Marcin Ślusarski z Urzędu Marszałkowskiego. To właśnie z tego urzędu spłynęła dotacja na organizację MDON. W proszowickim pieniądze na wkład własny zapewnił powiat.

Podczas gali ks. proboszcz Jan Zwierzchowski życzył wszystkim, bez wyjątku „byśmy oglądali w naszych oczach błękit nieba i tysiące gwiazd, a uśmiech był drogą, która jednoczy”.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym jest ducka?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski