Proszowice. Wyższe stawki za wywóz śmieci od czerwca

Aleksander GąciarzZaktualizowano 
Aleksander Gąciarz
Przyjęte w kwietniu przez Radę Miejską w Proszowicach nowe stawki z wywóz odpadów będą obowiązywać od czerwca, a nie - jak zakładano - od maja.

Jak się okazało, przyjęte w kwietniu uchwały, dotyczące nowych stawek opłat śmieciowych, a także zwolnień od opłat, były obciążone błędem. Dotyczyło to sformułowania, że ich zapisy będą miały moc obowiązującą od 1 maja. Tymczasem zapis powinien brzmieć, że "uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego".

W czwartek po południu w tej sprawie została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której radni "naprawili" błędy w uchwałach. Jak nam powiedział przewodniczący rady Krzysztof Wojtusik oznacza to, że nowe stawki opłat za śmieci wejdą w życie miesiąc później niż zakładano, czyli od czerwca.

Przypomnijmy, że uchwała z 26 kwietnia ustaliła podwyżki opłat za wywóz śmieci z poziomu 10 do 23 zł od osoby miesięcznie za odpady zbierane selektywnie i z 15 do 34 zł od osoby miesięcznie za odpady zmieszane. Druga z uchwał obniżyła wielkość ulg w opłatach stosowanych wobec osób najuboższych i posiadaczy karty dużej rodziny.

Ponieważ skalda podwyżki budzi spore emocje i kontrowersje, nie mogło ich zabraknąć również podczas czwartkowej sesji. Radny Dariusz Duchnowski pytał, czy powody, dla których sesja została zwołana, czyli niewłaściwe przygotowanie projektów uchwał, są wystarczające dla zwołania sesji nadzwyczajnej. Z odpowiedzi udzielonej przez radcę prawnego Grażynę Syjut wynikało, ze tak jest. Jak tłumaczyła błędny zapis wziął się stąd, że początkowo sesja miała zostać zwołana w pierwszej połowie kwietnia.

Wejście w życie podwyższonych opłat miesiąc później oznacza, że gmina otrzyma na pokrycie kosztów usługi mniej pieniędzy, niż będzie musiała zapłacić firmie Miki za wywóz odpadów w maju. Burmistrz Grzegorz Cichy powiedział nam jednak, że tę różnicę pokryją wpłaty wniesione w kolejnych miesiącach.

Na zakończenie sesji za zamieszanie związane z koniecznością wprowadzenia poprawek do uchwał przeprosiła Małgorzata Kwiatkowska, kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UGiM w Proszowicach.

WIDEO: Polscy kierowcy są nabuzowani. Widzimy nieżyczliwość u innych, nie widzimy u siebie

Źródło: TVN Turbo/x-news

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Proszowice. Wyższe stawki za wywóz śmieci od czerwca - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-05-17T16:34:55 02:00, Gość:

Wynika z tego że wina za wszystko obarcza się Burmistrza... A jaki on ma wpływ na ceny rynkowe usług wywozu śmieci?... Jest przetarg, kwoty są publicznie ogłoszone... To co ma burmistrz zrobić? Ze swoich dołożyć...

Po to kowal ma kleszcze aby się nie poparzyć Tak burmistrz ma do wykonania swoich zadań Urząd. To mogą być skutki tego że burmistrz osobiście chce sam podejmować decyzje. Brak jest organizacji pracy , podziału kompetencji i zadań dla kadry średniej ( Kierowników działu . Kierowników referatów ) oraz ich rozliczanie.W tym wypadku była opieszałość burmistrza w wyznaczeniu w odpowiednim wyprzedzeniem przetargu na usługi odbioru śmieci. Przewodniczący Radu Miejskiej tez ponosi winę słaba znajomość przepisów u.o.s.g i regulaminów.

zgłoś
G
Grzesiek

Przyjdź wieczorem do mnie do gabinetu. 1 piętro.

zgłoś
G
Gość
2019-05-17T22:05:14 02:00, Gość:

Cześć, zapoznam się z Panem na dyskretne i sekretne randki. Liczę 22 wiosen jestem po rozwodzie i nie oczekuje faceta na dluzszy zwiazek. Zachęcam do kontaktu przez ten serwis: czatkobiet.pl/ania22

spadaj

zgłoś
G
Gość
2019-05-17T16:34:55 02:00, Gość:

Wynika z tego że wina za wszystko obarcza się Burmistrza... A jaki on ma wpływ na ceny rynkowe usług wywozu śmieci?... Jest przetarg, kwoty są publicznie ogłoszone... To co ma burmistrz zrobić? Ze swoich dołożyć...

Żaden to pytanie wójtów i burmistrzów sąsiednich gmin. Dało się więc niepierdziel glupot

zgłoś
G
Gość

Cześć, zapoznam się z Panem na dyskretne i sekretne randki. Liczę 22 wiosen jestem po rozwodzie i nie oczekuje faceta na dluzszy zwiazek. Zachęcam do kontaktu przez ten serwis: czatkobiet.pl/ania22

zgłoś
G
Gość

Wynika z tego że wina za wszystko obarcza się Burmistrza... A jaki on ma wpływ na ceny rynkowe usług wywozu śmieci?... Jest przetarg, kwoty są publicznie ogłoszone... To co ma burmistrz zrobić? Ze swoich dołożyć...

zgłoś
G
Gość

A może pieniądze wydane na bezsensowne i niepotrzebne imprezy organizowane przez Pana Burmistrza dołożyć do wydatków za śmieci?? i już mamy parę groszy mniej :)

zgłoś
M
Mieszkaniec
2019-05-17T10:07:50 02:00, Gość:

Jeżeli Rada Miejska w czerwcu nie udzieli wotum nieufności z wykonanego budżety za 2018 r to możliwe jest uchwalenie przez radę referendum o zdjęcie z urzędu burmistrza . Wszystko znów w rekach radnych - tylko jest pytanie czy oni to zrobią?

Radni, Czy Wy to czytacie? Jeśli tak, to jest jedyne wejście !!!!

zgłoś
G
Gość

Jeżeli Rada Miejska w czerwcu nie udzieli wotum nieufności z wykonanego budżety za 2018 r to możliwe jest uchwalenie przez radę referendum o zdjęcie z urzędu burmistrza . Wszystko znów w rekach radnych - tylko jest pytanie czy oni to zrobią?

zgłoś
G
Gość
2019-05-16T18:45:22 02:00, Dziękujemy Mieszkańcy:

Akt Łaski

Pokażmy ze oni sa dla nas trzeba wyjść i się pokazać

zgłoś
G
Gość
2019-05-16T18:34:23 02:00, Mieszkaniec:

Nowe drogie stawki od czerwca wchodzą , uchwalone 12 za ostatnio

Teraz łaskawie miesiąc zwolnienia nam dali :)

hahahaha

Brawo

2019-05-17T00:13:51 02:00, Gość:

Wstyd naprawdę Panie Burmistrzu wstyd !! Tak odplacasz mieszkańcom z wygrane wybory? I Radni Bezradni po co mu ludzie was wybraliśmy?? Nie po to aby klepać wszystko to co Pan Burmistrz chce !! Wstyd i jeszcze brąz wstyd !! Narodzie Proszowicki opamiętaj się i zobacz co z nami robi nasz Włodarz ☹️

2019-05-17T08:12:39 02:00, Gość:

Głosowałem za panem ale tak sie zawiodłem nie podnosili stawek bo wybory a teraz proszę

Trzeba wyjść na ulice zablokować gmine

zgłoś
G
Gość
2019-05-17T08:13:12 02:00, Gość:

140 zł -4 -osobowa rodzina Panie Burmistrzu do czego to prowadzi? Głosowałam na Pana i co ??? Jak przeciętna rodzina ma żyć, proszę sobie wyobrazić że może dla Pana są to małe pieniądze ale dla Nas -większości mieszkańców - duże.... Żałuję że zaufałam Panu.

4 osobowa rodzina to jest miesięcznie to 140 zl co miesiąc czy wy sobie jaja robicie ? I ty jesteś wśród ludzi ?

zgłoś
G
Gość
2019-05-16T18:45:22 02:00, Dziękujemy Mieszkańcy:

Akt Łaski

Mafia w biały dzień gmina Proszowice jak oni ludzia spojrza w oczy

zgłoś
G
Gość

140 zł -4 -osobowa rodzina Panie Burmistrzu do czego to prowadzi? Głosowałam na Pana i co ??? Jak przeciętna rodzina ma żyć, proszę sobie wyobrazić że może dla Pana są to małe pieniądze ale dla Nas -większości mieszkańców - duże.... Żałuję że zaufałam Panu.

zgłoś
G
Gość
2019-05-16T18:34:23 02:00, Mieszkaniec:

Nowe drogie stawki od czerwca wchodzą , uchwalone 12 za ostatnio

Teraz łaskawie miesiąc zwolnienia nam dali :)

hahahaha

Brawo

2019-05-17T00:13:51 02:00, Gość:

Wstyd naprawdę Panie Burmistrzu wstyd !! Tak odplacasz mieszkańcom z wygrane wybory? I Radni Bezradni po co mu ludzie was wybraliśmy?? Nie po to aby klepać wszystko to co Pan Burmistrz chce !! Wstyd i jeszcze brąz wstyd !! Narodzie Proszowicki opamiętaj się i zobacz co z nami robi nasz Włodarz ☹️

Głosowałem za panem ale tak sie zawiodłem nie podnosili stawek bo wybory a teraz proszę

zgłoś
Dodaj ogłoszenie