Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Zalany park jest już otwarty dla mieszkańców

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Park w Proszowicach został zalany 23 maja
Park w Proszowicach został zalany 23 maja Aleksander Gąciarz
Zakończyły się prace związane z usuwaniem skutków majowego podtopienia parku miejskiego w Proszowicach. Usunięte zostały drzewa zagrażające bezpieczeństwu. Park i jego sąsiedztwo objęto akcją odkomarzania

Proszowicki park został zalany 23 maja. Wprawdzie woda dość szybko wróciła do koryta Szreniawy, ale od tamtej pory obowiązywał formalny zakaz wchodzenia na ten teren. - W wyniku podtopienia kilka drzew zostało przewróconych, kilka jest pochylonych. Obawiamy się, że mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników parku - mówił po wprowadzenia zakazu burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy.

Skutki podtopień usuwała miejscowa firma Kombud, która swoją pracę zakończyła w ubiegłym tygodniu. Przewrócone i pochylone drzewa zostały usunięte. Z wyjątkiem dwóch, które jako rosnące na brzegu rzeki, pozostają w gestii Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie. Do wykonania pozostają jeszcze prace porządkowe.

W piątek została też przeprowadzona akcja odkomarzania parku, ale również terenów sąsiadującego z nim Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz ulicy Zielonej, gdzie w maju też powstały rozlewiska.

Ta akcja to po części pokłosie czwartkowej wizyty w Proszowicach wicewojewody Zbigniewa Starca. - Widzimy, że po majowych podtopieniach dokucza nam wróg czyli komar. Jest on wyjątkowo natrętny i dokuczliwy. W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się nawet specjalna narada w tej sprawie i myślę, że powinny znaleźć się w budżecie państwa środki na walkę z tą plagą. Po jednej akcji komary nie znikną całkowicie, ale powinna ona przynieść widoczne zmniejszenie skali problemu - zapowiedział wicewojewoda.

To jednak jeszcze nie koniec walki ze skutkami ulew. - Wystąpiliśmy do Urzędu Wojewódzkiego z wnioskiem o pomoc. Mamy duże koszty akcji ratowniczej i duże będą koszty usuwania skutków podtopień. Skończyliśmy szacowanie szkód w naszej infrastrukturze. Mamy też złożonych ponad 300 wniosków od poszkodowanych rolników. To są duże kwoty, idące w miliony złotych - mówi burmistrz Cichy.

Wicewojewoda Starzec zapowiedział, że wkrótce w gminie powinna się pojawiać komisja wojewódzka do weryfikacji szkód. - Nie chciałbym, aby to wyglądało jak chwalenie się, ale nigdy nie widziałem tak szybkiej reakcji na potrzeby gmin dotkniętych anomaliami pogodowymi.

WIDEO: Samochody używane. Wiemy, na które marki trzeba najbardziej uważać. Sprawdź

Źródło: TVN Turbo/xnews

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski