MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Zarząd powiatu bez wotum zaufania

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Starosta Grzegorz Pióro
Starosta Grzegorz Pióro Aleksander Gąciarz
Proszowiccy radni powiatowi, po wysłuchaniu raportu o stanie powiatu, nie udzielili zarządowi wotum zaufania. Jest to równoznaczne z wnioskiem o odwołanie zarządu.

Do uzyskania wotum zaufania zarząd potrzebował dziewięciu głosów. Za jego udzieleniem głosowało ośmioro radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ośmioro było przeciw: troje z PiS, czworo z KPR Razem oraz niezależny Wiesław Antos. I to właśnie ten ostatni głos miał decydujące znaczenie, bo radny Antos teoretycznie jest członkiem większości, na której opiera się mandat zarządu powiatu. - Nie będę komentował swojej decyzji. Złożyło się na nią wiele powodów – odpowiedział radny Antos na nasze pytanie o przyczyny takiego, a nie innego głosowania.

Uzasadnienie swojego stanowiska przedstawili natomiast radni opozycyjni. W imieniu klubu KPR Razem – PiS uczyniła to jego przewodnicząca Joanna Paluch. - Nasz klub w dalszym ciągu źle ocenia nadzór szpitalem. Mimo upływu czasu sytuacja finansowa jednostki nie uległa poprawie – mówiła. Zdaniem radnych konieczność dokładania powiatowych pieniędzy do utrzymania szpitala skutkowała brakiem środków na wkład własny do inwestycji. Podkreślili, że w dalszym ciągu nie pokryto w całości straty szpitala za 2018 rok, a także, że niepokoi ich wysokość straty za rok 2019. Negatywnie ocenili też budżet, który nie uwzględnił w ich opinii prawdziwych potrzeb gmin w dziedzinie remontów dróg.

W czasie sesji do wyniku głosowania nie ustosunkował się starosta Grzegorz Pióro. - Nad czym tu dyskutować? Nie ma o czym. Argumenty, które padły, nie są dla mnie żadnymi argumentami. Od początku opozycja wszystko neguje i tak też się stało – powiedział, gdy zapytaliśmy o brak wotum zaufania.

Nieudzielenie wotum zaufania zarządowi powiatu jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu. Głosowanie nad nim nie odbywa się jednak na tej same sesji. Rada Powiatu zajmie się tym nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi wotum zaufania. Rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady. To zaś oznacza, że głosy samych radnych PSL wystarczą by członkowie zarządu zachowali stanowiska.

Kilka minut po głosowaniu nad wotum zaufania radni udzielili zarządowi absolutorium za wykonaniu budżetu w 2019 roku. Tym razem Wiesław Antos poparł wniosek i za udzieleniem absolutorium głosowało 9 radnych. - Głosowanie nad absolutorium dotyczy kwestii czysto finansowych i nie widziałem powodów, by wniosku nie poprzeć – powiedział.

Jak poinformowała skarbnik powiatu Izabela Moliszewska ubiegłoroczny budżet został wykonany na poziomie ponad 100 procent planu w przypadku dochodów oraz 93,5 proc. planu po stronie wydatków.

W sesji, zwołanej w trybie on line, nie brał udziału Wojciech Rzadkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski