MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Zbudują kanalizację i przydomowe oczyszczalnie ścieków

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Dzięki nowym odcinkom kanalizacji więcej ścieków trafi do oczyszczalni
Dzięki nowym odcinkom kanalizacji więcej ścieków trafi do oczyszczalni Aleksander Gąciarz
Do gminy Proszowice trafią ponad trzy miliony złotych unijnej dotacji na rozbudowę sieci kanalizacyjnej, montaż przydomowych oczyszczani ścieków oraz zakup samochodu asenizacyjnego.

FLESZ - Kto wygra drugą turę?

Promesy na łączną kwotę 3 006 550 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich odebrali od marszałka Witolda Kozłowskiego burmistrz Grzegorz Cichy i prezes spółki Wodociągi Proszowickie Waldemar Wołek. Pozwoli ona na sfinansowanie dwóch wniosków, dotyczących gospodarki wodno-ściekowej. Początkowo oba nie znalazły się wśród zadań wybranych do realizacji, ale uzyskały dofinansowanie dzięki wycofaniu kilku projektów z listy podstawowej.

Pierwszy wniosek, złożony przez gminę, będzie polegał na budowie kanalizacji sanitarnej w Klimontowie (sołectwo Szreniawa), Opatkowicach (I etap) oraz w Jakubowicach (kontynuacja). Według założeń nowe odcinki pozwolą na przyłączenie do sieci 90 gospodarstw domowych, w których zamieszkuje około 400 osób. Nowa instalacja miałaby doprowadzać do oczyszczalni blisko 15 tysięcy metrów sześciennych ścieków rocznie. Całkowita wartość inwestycji to 3,7 mln złotych, z czego dofinansowanie z PROW wynosi 2 mln zł.

Drugi z projektów, który otrzymał dofinansowanie, firmuje spółka Wodociągi Proszowickie. Będzie polegał na budowie 73 przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach gminy Proszowice oraz zakupie wozu asenizacyjnego do transportu zawartości szamb. - Przydomowe oczyszczalnie powstaną w tych miejscach, gdzie budowa kanalizacji liniowej byłaby nieuzasadniona – mówi prezes WP Waldemar Wołek.

Wartość zadania w tym wypadku to około 1,3 mln, z czego unijne dofinansowanie wynosi nieco ponad 1 mln zł. - Mamy kilka koncepcji na pokrycie wkładu własnego. Najbardziej prawdopodobne to zaciągnięcie częściowo umarzalnej pożyczki, którą poręczyłaby gmina. My jako młoda spółka nie mamy jeszcze takiego majątku, który mógłby stanowić zabezpieczenie zobowiązania - wyjaśnia prezes.
W najbliższym czasie powinny się rozpocząć dwie inne inwestycje kanalizacyjne na terenie miasta. Gmina rozstrzygnęła już przetarg na budowę i rozbudowę sieci na ulicach Parkowej i Zamkowej. W przypadku tej pierwszej przetarg wygrał Firma Budowlano-Transportowa Jankop z Janikowic za kwotę niespełna 57 tys. zł. Na Zamkowej pracować będzie Firma Instalacyjno-Budowlana z Sieciechowic, która podjęła się wykonania zadania za niespełna 200 tys. zł.

Trwa procedura przetargowa zmierzająca do wyłonienia wykonawcy budowy kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągu na ulicy Świętej Trójcy. W obu przypadkach inwestycje będą realizowane z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski