Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Złe perspektywy dla Oddziału Ginekologii i Położnictwa. Trwa poszukiwanie lekarzy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Sala porodowa proszowickiego szpitala
Sala porodowa proszowickiego szpitala Aleksander Gąciarz
W najbliższym czasie trudno spodziewać się wznowienia działalności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków proszowickiego szpitala. Jest to uwarunkowane pozyskaniem do współpracy lekarzy ginekologów. Tymczasem informacje na ten temat przekazane podczas ostatniej sesji Rady Powiatu raczej nie skłaniają do optymizmu.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Zastępca dyrektora szpitala do spraw medycznych dr Witold Mierniczek przyznaje, że kierownictwo placówki zostało zmuszone do zawieszenia działalności oddziału.

- Po odejściu ordynatora i jego asystentki nie mieliśmy innego wyjścia. Pozostało nam dwóch ginekologów, z czego jeden się rozchorował i był operowany. Pozostał nam zatem jeden lekarz. W takiej obsadzie nie da się zabezpieczyć pracy oddziału. Nie ma mowy o wykonywaniu zabiegów i porodów – mówi.

Od listopada oddział funkcjonował jeszcze w trybie „półambulatoryjnym”. W wyjątkowych wypadkach były wykonywane zabiegi, odebrano też kilka porodów, które po przyjeździe pacjentek do szpitala były już w toku i nie było czasu na odsyłanie kobiet do innych placówek. W grudniu już nawet działalność w tak ograniczonym zakresie okazała się niemożliwa. Powrót do pracy operowanego lekarza (co ma nastąpić od początku stycznia) niewiele tutaj zmieni.

- Dwójką lekarzy nie jesteśmy w stanie utrzymać pracy oddziału. Rozmawialiśmy z 10 ginekologami, którzy kiedyś u nas pracowali. Żaden z nich nie zadeklarował chęci współpracy. Rozmowy trwają dalej, ale jak dotąd są nieskuteczne i oddział musi być zawieszony – przyznaje dr Mierniczek.

Przy okazji radni zapoznali się z statystykami oddziału, które również dają do myślenia. Okazuje się bowiem, że z proszowickiej „Ginekologii” częściej korzystają kobiety spoza powiatu proszowickiego (ich zainteresowanie jest pozytywnym zjawiskiem), niż jego mieszkanki. Te ostatnie często wybierają placówki krakowskie. Od 2012 roku w Proszowicach odbyło się 4575 porodów, z czego z powiatu proszowickiego 2051. Najwięcej urodzeń zanotowano w 2018 roku – 547. W roku 2021 było 429 porodów, a w ubiegłym 356 (tylko 130 z powiatu proszowickiego), co jest najgorszym wynikiem ostatniej dekady. Spadła również liczba zabiegów ginekologicznych.

- Te dane mówią wszystko. Aby oddział się bilansował, musiałoby być przeprowadzanych minimum 500 porodów rocznie oraz tyle samo zabiegów ginekologicznych rocznie - komentuje starosta Krystian Hytroś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski