Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Złot młodzieżowych drużyn pożarniczych. Znajdź się na zdjęciu!

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W akcji drużyna MDP z Przesławic w gminie Koniusza
W akcji drużyna MDP z Przesławic w gminie Koniusza Aleksander Gąciarz
Akwedukt, Latający dywan, Policja to tylko niektóre z 26 konkurencji, z jakimi mierzyli się uczestnicy sobotniego X Zlotu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Do Proszowic zjechało z tej okazji prawie 900 druhen i druhów z całego województwa.

Proszowice po raz pierwszy gościły uczestników zlotu.

- To ogromne wyzwanie logistyczne, organizacyjne. Ale jestem przekonany, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i będziemy świadkami wspaniałej rywalizacji. W tej chwili to my staramy się zapewnić bezpieczeństwo w poszczególnych gminach, ale liczymy, że kiedyś ci młodzi ludzie nas w tym zastąpią i wezmą ten obowiązek na siebie – mówi prezes powiatowy ZOSP w Proszowicach Marcin Gaweł.

od 16 lat

Do Proszowic przyjechały drużyny z wszystkich zakątków Małopolski. Byli reprezentanci Janowic, Wierzchowiska, Zakrzowa, Włosienicy, Witanowic itd. Nie brakło też drużyn z powiatu proszowickiego, których w tej chwili jest około dziesięciu.

- Liczymy, że dzięki temu zlotowi ta liczba się zwiększy. Ale żeby tak się stało, potrzeba też lokalnych liderów, którzy wezmą tą młodzież pod swoja opiekę i zarażą strażacką pasją – przekonuje Marcin Gaweł.

Zanim młodzież przystąpiła do konkursowych zadań, meldunek w jej imieniu złożył Wiktor Świeca z OSP w Ostrowie, a jego koleżanki z pocztu sztandarowego zawiesiły flagę narodową na maszcie. Potem można już było wyruszyć w miasto, gdzie na członków 91 drużyn czekały zadania do wykonania. Na miejskim rynku, amfiteatrze, stadionie, w parku trzeba było się wykazać wiedzą, sprawnością, ale przede wszystkim - tak jak w czasie akcji ratunkowej – umiejętnością zespołowego działania.

- Część z zadań, jakie przygotowaliśmy dla młodzieży zaczerpnęliśmy z dotychczasowych zjazdów. Część opracowaliśmy sami. Myślę, że są ciekawe i różnorodne – mówi naczelnik Wydziału do Spraw Operacyjno-Szkoleniowych KP PSP w Proszowicach bryg. Michał Pawłowski.

Większość konkurencji wiązała się z użyciem wody, która lała się strumieniami. Uczestnicy zlotu transportowali ją w kupkach, gąbkach, kanalizacyjnych rurkach, na noszach itd. Do „pracy” zostały nawet wciągnięte Szreniawa, w której lądowały budowane z papieru łódki oraz studnia u zbiegu ulic Królewskiej i Ojca Rafała. Były też ćwiczenia sprawnościowe, ścianka wspinaczkowa, rzuty na celność. Trzeba było się wykazać fachową wiedzą z czym uczestnicy zlotu mieli bodaj najwięcej problemów. No, ale oni są dopiero na początku strażackiej drogi…

Na zakończenie zlotu wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Konkurs nie miał charakteru rywalizacji o miejsca.

- Tu nie ma zwycięzców i pokonanych. Wszyscy są zwycięzcami, bo chodzi nam o integrację i wspólną zabawę – podkreślają organizatorzy.

Nad bezpieczeństwem uczestników zlotu czuwali strażaków z KP PSP w Proszowicach oraz 80 druhów z OSP. Organizatorami zlotu byli Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Krakowie, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP w Proszowicach i Komenda Powiatowa PSP w Proszowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski