Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Zofia Chmiel skończyła 100 lat. Jest jedną z najstarszych mieszkanek miasta

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zofia Chmiel odbiera urodzinowe życzenia od najbliższych
Zofia Chmiel odbiera urodzinowe życzenia od najbliższych Aleksander Gąciarz
Zofia Chmiel z Proszowic ma 100 lat. Na uroczystym spotkaniu z okazji wyjątkowego jubileuszu zjawiła się liczna rodzina i przedstawiciele lokalnych władz.

Jubilatka urodziła się 15 stycznia 1920 roku w Pałecznicy jako Zofia Zakrocka, ale od ślubu w 1941 roku mieszka w Proszowicach. Liczne grono gości na urodzinowym spotkaniu w restauracji Tadeusz nie może dziwić. Zofia Chmiel wraz z mężem Bolesławem dochowali się pięciorga dzieci, 12 wnuków (najstarsza wnuczka Małgorzata ma 55 lat, a najmłodsza Katarzyna 32), 17 prawnuków (najstarszy 31-letni Michał, najmłodszy Tadeusz liczy zaledwie cztery miesiące) i jednego praprawnuka Filipa (5 miesięcy). W czasie uroczystości nestorce towarzyszył młodszy brat Feliks Zakrocki.

Były życzenia, laurki od najmłodszych, prezenty od starszych. Burmistrz Grzegorz Cichy odczytał List Gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego, a radny Mieczysław Krzynówek od wojewody Piotra Ćwika. Jubilatka, która ciągle znajduje się w dobrej formie umysłowej, zrewanżowała się recytacją wiersza, którego nauczyła się jeszcze w latach wczesnej młodości.

- Do roku 2016 babcia była sprawna ruchowo i aktywnie uczestniczyła w każdym święcie. Obecnie z powodu dolegliwości zdrowotnych potrzebuje stałej opieki. Jest sprawna umysłowo, lecz kontakt z nią jest utrudniony ze względu na bardzo słaby słuch – mówią wnuki.

Jak to zwykle w przypadku tak wiekowych osób, najsilniejsze wspomnienia dotyczą czasów wojny. Podobnie jest w przypadku Zofii Chmiel, która była zmuszona uciekać z Proszowic do rodzinnej Pałecznicy.

- Pewnej nocy do domu wtargnęli Niemcy i zabrali dziadka do Krakowa, skąd miał zostać przewieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Babcia chcąc zapobiec zesłaniu dziadka, wysłała swoją matkę na dworzec do Krakowa. Tam prababcia przekupiła Niemca pilnującego Polaków zesłanych na roboty i dziadek został uwolniony – słyszymy.

Po wojnie Zofia Chmiel z rodziną (w czasie wojny urodziła się najstarsza córka Helena) wróciła do domu w Proszowicach. Okazało się, że w czasie przejścia frontu pomieszkiwali w nim czerwonoarmiści, którzy zrabowali wszystko, oprócz… schowanego w piecu cukru. Państwo Chmielowie wiele lat pracowali w sklepie przy ulicy Królewskiej. Co ciekawe, starsi mieszkańcy Proszowic do dzisiaj ulicę Królewską nazywają z tego powodu Chmielną.

Bolesław Chmiel zmarł w roku 1991. Jubileuszu stulecia pani Zofii nie doczekali też dwaj synowie: w 1994 roku zmarł Tadeusz, a w 2016 Ryszard. Jubilatka nadal mieszka w Proszowicach przy ulicy Wolności, gdzie wraz wraz z mężem kupiła działkę. Na co dzień opiekuje się nią synowa Teresa Chmiel. Każde imieniny i urodziny nestorki są okazją do rodzinnego spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski