Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest mieszkańców w Wieliczce. "Maluchy też chorują. Oddajcie nam pediatrę!"

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Mieszkańcy Wieliczki upominają się o powrót nocnej i świątecznej opieki do ośrodka zdrowia. Trwa zbieranie podpisów pod petycją

„Nasz zdrowie. Nasze prawo”, „Maluchy też chorują. Oddajcie pediatrę!”, „Żądamy dobrej opieki nocnej” - takie m.in. hasła widniały na transparentach, które przynieśli uczestnicy manifestacji zorganizowanej w czwartek przy ośrodku zdrowia w Wieliczce. Mieszkańcy upomnieli się w ten sposób o powrót nocnej i weekendowej opieki medycznej do miejskiej przychodni.

W proteście, który odbył się w deszczowej pogodzie, wzięło udział ok. 30 osób. - Wiem, że nie jest to jakaś wielka frekwencja, ale ta manifestacja została zorganizowana spontanicznie, w ciągu kilku dni - mówił inicjator akcji Remigiusz Zarzycki, mieszkaniec podwielickiego Grajowa. Dodał, że jeśli odwołanie złożone w tej sprawie do Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie przez wielicki ośrodek zdrowia nie przyniesie efektu, to ruszą przygotowania do dużego protestu.

- Taka manifestacja może odbyć się przed siedzibą NFZ w Krakowie. Ludzie przyjdą, bo ta sprawa jest dla nich bardzo ważna - powiedział nam Remigiusz Zarzycki.

Przegrali o 1,25 punkta

Taka jest różnica w notach, które komisja konkursowa NFZ wystawiła ofertom na zapewnienie - od 1 października br. do 30 czerwca 2021 roku - całodobowej opieki medycznej w trzech gminach: Wieliczce, Gdowie i Biskupicach. Spółka OPC, działająca w ośrodku zdrowia w Gdowie uzyskała 44,25 pkt, a wielicka przychodnia 43 pkt.

Dyrektorka wielickiej przychodni Grażyna Kozak, mówi, że zastrzeżeń co do konkursowych rozstrzygnięć jest sporo. - W odwołaniu podnosimy m.in., że nasza oferta nie otrzymała w ogóle punktów za dotychczasowe doświadczenie w sprawowaniu nocnej i świątecznej pomocy medycznej w gminach Wieliczka i Biskupice, a więc na obszarze do 100 tys. mieszkańców. A powinniśmy dostać tu 13 punktów - wylicza Grażyna Kozak.

Wyjaśnia, że NFZ zastosował tu inną interpretację przepisów i uznał, że skoro do tego obszaru przybyła jeszcze gmina Gdów, to jest to „nowy obszar” i wielickiemu ośrodkowi nie należą się punkty „za doświadczenie”. - Tyle tylko, że po dołączeniu Gdowa jest to ciągle konkurs na zabezpieczenie opieki na obszarze do 100 tys. mieszkańców, więc te dodatkowe punkty nam się należały - uważa szefowa wielickiego ośrodka zdrowia.

Miejska przychodnia chce doprowadzić do unieważniania wrześniowego konkursu i ogłoszenia takiej rywalizacji o kontrakty NFZ ponownie, ale już odrębnie dla gmin Wieliczka i Biskupice oraz dla Gdowa.

Decyzje NFZ w sprawie odwołania złożonego przez wielicki ośrodek powinny być znane w ciągu najbliższego tygodnia.

Oburzeni obywatele

Na czwartkową manifestację zaproszono przedstawicieli władz Wieliczki oraz miejskiej przychodni, a także oddziału NFZ w Krakowie. Na proteście pojawili się sekretarz gminy Wieliczka Adam Marek Panuś oraz Grażyna Kozak. Natomiast NFZ, do którego mieszkańcy skierowali wcześniej „Petycję obywatelską w sprawie nocnej i świątecznej pomocy medycznej w Wieliczce” przesłał tylko wyjaśniania dotyczące poruszanych w niej kwestii.

„Mieszkańcy miasta i gminy Wieliczka wyrażają swoje oburzenie wobec przebiegu i dotychczasowych rezultatów konkursu na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki medycznej (…). Ośrodek zdrowia usytuowany w centrum miasta, wyposażony w niezbędny sprzęt, zespół lekarzy i całodobową aptekę, był dogodnym punktem pomocy medycznej w nagłych okolicznościach. Choć jakość świadczeń spotykała się z krytycznymi opiniami, stanowił dla wszystkich znane i łatwe do odszukania miejsce, gdzie można było uzyskać pomoc (...)” - widnieje w petycji.

W tym piśmie zwrócono też uwagę, że spółka OPC, która uruchomiła w Wieliczce w trybie pozakonkursowym punkt nocnej i weekendowej opieki medycznej - „oferuje pomoc w wynajętym, słabo wyposażonym lokalu (jest tam tylko punkt poboru krwi, podczas gdy w miejskim ośrodku zdrowia dostępne były usługi RTG i USG oraz całodobowe laboratorium - red.) z jednym lekarzem, bez pediatry”.

Mieszkańcy chcą wyjaśnień, dlaczego nie ogłoszono odrębnego konkursu w gminie Wieliczka, ale „połączono” trzy rejony, w tym odległy Gdów. Żądają przywrócenia nocnych i weekendowych dyżurów lekarzy w miejskiej przychodni do czasu podpisania kontraktu na ich świadczenie (z powodu odwołania takiej umowy nie ma).

„Do dotychczasowych obszarów: gmin Wieliczka (57 478 osób) i Biskupice (10 014) dołączono gminę Gdów, liczącą zaledwie 17 865 osób. W porównaniu do poprzedniego podziału obszarów zabezpieczania, jedyną zmianą, jak została dokonana, jest dołączenie gminy Gdów, której mieszkańcy, w naszym przekonaniu, nie spowodują ograniczenia dostępności do świadczeń nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej na tym obszarze” - napisano w odpowiedzi NFZ na pytania zawarte w petycji.

„W celu zwiększenia dostępności do świadczeń strony mogą ustalić konieczność zorganizowania dodatkowego miejsca przyjmowania pacjentów. Tak też stało się w omawianym obszarze, gdzie poza miejscem udzielania świadczeń w Gdowie, uruchomiony został dodatkowy punkt przyjmowania pacjentów w Wieliczce, przy ul. Grottgera. Tym samym zostały spełnione oczekiwania mieszkańców Wieliczki dotyczące możliwości korzystania ze świadczeń NiŚOZ w miejscu zamieszkania” - widnieje w piśmie z NFZ.

Podpisy pod wielicką petycją obywatelską są zbierane przez mieszkańców w różnych rejonach gminy. „Głosy” poparcia są gromadzone także pod e-mailem: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski