Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protestują przeciwko ustawie

KLIM
EDUKACJA. Rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod apelem dotyczącym zmian w szkolnictwie wyższym.

Zmiany proponowane przez resort nauki doprowadzą do rozproszenia środków finansowych między większą liczbę podmiotów i ograniczą samorządność uczelni - tak twierdzi środowisko akademickie zrzeszone w Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".

Podczas wczorajszej konferencji, zorganizowanej przez Krajową Sekcję Nauki NSZZ "Solidarność" oraz Porozumienie NSZZ "Solidarność" Uczelni Krakowa, przedstawiono apel o wycofanie projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Skierowano go do minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej oraz premiera Donalda Tuska. Podpisy pod apelem zbierane będą w najbliższych tygodniach w całym kraju - na uczelniach oraz w instytutach Polskiej Akademii Nauk.

- Stan szkolnictwa wyższego i nauki jest zły. Mamy świadomość, że występują patologie. Uważamy, że zmiany są potrzebne - powiedział prof. Edward Malec z Instytutu Fizyki UJ, przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność". - Polskie szkolnictwo wyższe charakteryzują nadmierne rozproszenie - ponad 300 uczelni niepublicznych i ponad 130 publicznych, niskie płace i wynikająca stąd wieloetatowość. Około siedemdziesięciu procent polskich profesorów pracuje na więcej niż na jednym etacie.

Prof. Malec stwierdził też, że podstawowym celem reform powinna być likwidacja takich patologii, jak niskie płace, niskie nakłady na naukę oraz praca na wielu etatach. Jak jednak zaznaczył, proponowany przez resort projekt zawiera regulacje, które mogą pogłębić patologiczny stan oraz utrwalić obecne nieprawidłowości.

W apelu związkowców czytamy, że reformy powinny się rozpocząć od powrotu do schematu płacowego 3:2:1:1 stworzonego w czasach rządów AWS, wcielonego w życie za rządów SLD, a rozmontowanego w 2005 r., według którego profesor zarabiał trzy średnie pensje krajowe, adiunkt dwie, a pozostali pracownicy uczelni jedną. Zdaniem Krajowej Sekcji Nauki, nowelizacja ustawy powinna zostać poprzedzona przyjęciem strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, która pozwoli ustalić długofalowe cele.

W przypadku odrzucenia apelu przez minister nauki, środowisko akademickie nie wyklucza "uzewnętrznienia" swojego stanowiska w październiku podczas inauguracji roku akademickiego, np. poprzez przyniesienie transparentów. Rozważane będą też manifestacje, a następnie referendum strajkowe.

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" zrzesza ponad 18 tysięcy członków, głównie uczelni publicznych.

(KLIM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski