Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protesty w obronie wolnych mediów pod TVP3 Kraków i Radiem Kraków. Swój protest zapowiada też Solidarność

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe Andrzej Banas
W środę, 20 grudnia w Krakowie, pod budynkami TVP3 Kraków i Radia Kraków spontanicznie zgromadziła się grupa kilkunastu osób, protestujących w obronie wolnych mediów. Osobny protest w tej sprawie zaplanowała na czwartek 21 grudnia Małopolska Solidarność. To pokłosie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który 19 grudnia odwołał prezesów Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej.

Wieczorem pod budynkami regionalnych oddziałów TVP3 m.in. w Kielcach, Opolu, Lublinie czy Krakowie zgromadzili się protestujący domagający się wolności mediów. Grupka osób w obronie mediów pikietowała też pod Radiem Kraków. Na czwartek 21 grudnia swój protest pod Małopolskim Urzędem Wojewódzkim zapowiedziała Solidarność 80, Solidarność Małopolska. Swoje wystąpienie zaplanowała również Polska Niepodległa.

- Będziemy protestować w obronie mediów narodowych, publicznych jak i niezależnych dziennikarzy. Mi ta sytuacja przypomina 13 grudnia, 42 lata temu. Mnie akurat internowano, ale naszych ust nie zamknięto ponieważ i tak drukowaliśmy w podziemiu. I teraz też nie pozwolimy naszych ust zamknąć. Bo to co robi koalicja rządząca to jest plucie narodowi polskiemu w twarz - mówi Ryszard Majdzik, samorządowiec i członek opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.

To pokłosie decyzji i ataku na media publiczne jakiego dopuścił się nowy rząd. W środę 20 grudnia, media obiegła wiadomość o decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza o odwołaniu prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rad Nadzorczych.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - poinformowano w komunikacie.

"Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej" - czytamy.

Chwilę później nastąpiło zablokowanie sygnału TVPInfo i blokada portalu internetowego stacji, a także próba przejęcia siedziby TVP na Woronicza przez świeżo mianowanych prezesów.

Tesla Bot ma wyręczyć ludzi

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Protesty w obronie wolnych mediów pod TVP3 Kraków i Radiem Kraków. Swój protest zapowiada też Solidarność - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski