Protonami w raka oka [WIDEO]

Protonami w raka oka [WIDEO]

(IKR)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Protonami w raka oka [WIDEO]

©Anna Kaczmarz

Zdrowie. Kolejni pacjenci krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego będą mogli skorzystać z nowoczesnej terapii protonowej w leczeniu nowotworów oka. Szpital właśnie przedłużył umowę na realizację tych świadczeń z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN.
Protonami w raka oka [WIDEO]

©Anna Kaczmarz

Do czerwca co najmniej 20 chorych, cierpiących na nowotwory gałki ocznej, poddanych zostanie terapii przy wykorzystaniu możliwości nowoczesnego Centrum Cyklotronowego Bronowice.

Szpital Uniwersytecki to jedyny ośrodek w kraju posiadający w wachlarzu swoich świadczeń refundowane leczenie przy zastosowaniu wiązki protonów. Zabiegi naświetlania nowotworów gałki ocznej tą metodą są wyjątkowo skuteczne i mało inwazyjne.


Autor: Anna Kaczmarz

W 2013 roku na ich refundację zdecydował się małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Od tego momentu z leczenia wiązką protonów skorzystało ponad 100 pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego. Koszt terapii jednego chorego NFZ wycenia na ponad 50 tys. złotych.

Ciągle nie wiadomo, kiedy do Centrum Cyklotronowego trafią w końcu chorzy cierpiący na nowotwory innych tkanek, dla których ratunkiem mogłaby się okazać protonowa terapia. Z niezbędną wyceną procedury proponowanej przez krakowski ośrodek zwleka bowiem Agencja Oceny Technonologii Medycznej i Taryfikacji.


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo