Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protony leczą

MN
W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, na zaproszenie dyrektora Instytutu prof. Marka Jeżabka, gościł gubernator okręgu Uppsali - Anders Björck.

Polsko-szwedzkie sympatie

Kraków i Uppsalę łączy nie tylko historia i zabytki przeszłości. W IFJ PAN i przy Uniwersytecie Uppsala powstają najnowocześniejsze w świecie ośrodki, w których przy pomocy rozpędzonej wiązki protonów można będzie leczyć najbardziej skomplikowane przypadki nowotworów takich jak melanomy oka, guzów głowy, szyi czy układu nerwowego.
Protony będą przyspieszane w nowej generacji cyklotronach, które dostarczą wiązki zdolnej przeniknąć w każdy zakamarek naszego ciała i z niespotykaną dokładnością trafić w chore miejsce. To, co różni protony od dotychczas stosowanego w leczeniu promieniowania rentgenowskiego, to fakt, że wnikając do środka protony czynią minimalne szkody dla zdrowej tkanki.
Protony z nowego bronowickiego cyklotronu trafią dla potrzeb naukowców i pacjentów już 2012 roku dzięki pomocy finansowej z Programu Operacyjnego Unii Europejskiej "Innowacyjna Gospodarka" uzyskanym poprzez Ministerstwo Nauki. Projekt kierowany przez doc. Pawła Olkę uzyskał w Krakowie gorące poparcie prezydenta miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, wojewody Macieja Klimy i marszałka Sejmiku Wojewódzkiego Marka Nawary.
Fizycy i lekarze krakowscy nie będą czekać bezczynnie do czasu zakończenia budowy Centrum Cyklotronowego Bronowice. Od 2009 roku w IFJ PAN będzie prowadzone leczenie nowotworów oka przy użyciu protonów z ponad 20-letniego cyklotronu AIC-144, zaprojektowanego i wykonanego w Krakowie. Przygotowania do tego typu leczenia dla potrzeb okulistyki koordynuje w Krakowie doc. Bożena Romanowska-Dixon z Collegium Medicum UJ w ścisłej współpracy z Centrum Onkologii w Krakowie, kierowanym przez prof. Marka Reinfusa. Anders Björck**bardzo interesował się przygotowaniami technicznymi i organizacyjnymi tego projektu, podobne ma powstać także w Uppsali.
Anders Björck jako przewodniczący Rady Europy podczas swojej kadencji w latach 1989-1991 doprowadził do nadania Polsce statusu obserwatora w radzie, a pod koniec swojej kadencji wprowadził Polskę jako pełnoprawnego członka Rady Europy. W swoich działaniach ściśle współpracował z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, jak i jego służbami dyplomatycznymi, co jest powszechnie znane w świecie dyplomatycznym. Jako minister obrony narodowej podpisał w imieniu Królestwa Szwecji z RP, jako pierwszym krajem będącym członkiem byłego Układu Warszawskiego, umowę o współpracy wojskowej. Będąc wicemarszałkiem szwedzkiego parlamentu w latach 1994-2002 wspomagał powołanie szwedzko-polskiej grupy parlamentarnej, która rozpoczęła swoją działalność w 2003 i po dzień dzisiejszy jest jedną z prężniejszych grup w szwedzkim parlamencie. Dzięki staraniom Andersa Björcka w Uppsali powołano Konsulat Honorowy RP, a każdego roku odbywają się imprezy kulturalno-naukowe propagujące Małopolskę. Wojewoda Björck szczególną bowiem sympatią darzy Małopolskę, z którą Uppsalę łączy bardzo dobra współpraca, także naukowa. Nic zatem dziwnego, że tego samego dnia gubernatora Uppsali gościł rektor UJ, prof. Karol Musioł. (MN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski