Prowokator z uniwersytetu?

Prowokator z uniwersytetu?

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

- Do naszego grona bezpieka wprowadziła prowokatora. To on wytypował Lesława Maleszkę jako osobę, którą da się zwerbować. To naukowiec z Wydziału Prawa UJ, dr Jarosław Reszczyński - oświadczył Bronisław Wildstein, jeden z liderów SKS, podczas wczorajszej sesji na uniwersytecie, zorganizowanej w 30. rocznicę utworzenia Studenckiego Komitetu Solidarności. Ta informacja zabrzmiała co najmniej sensacyjnie. Według Bronisława Wildsteina chodzi o naukowca, który w dodatku już po upadku komunizmu był dyplomatą - a konkretnie radcą ambasady RP w Rzymie (lata 1991-1998). Wykłada także w Papieskiej Akademii Teologicznej.

To on miał wytypować Lesława Maleszkę do werbunku przez Służbę Bezpieczeństwa

- Naukowiec związany z UJ, autor podręczników prawniczych, był prowokatorem bezpieki, który wytypował przed laty studenta Lesława Maleszkę jako osobę, którą da się złamać i zwerbować - powiedział wczoraj w Krakowie Bronisław Wildstein.


Z samym Reszczyńskim nie udało nam się wczoraj skontaktować i zapytać go o reakcję na publiczne oskarżenia, jakie padły podczas wczorajszej debaty na UJ.
Natomiast ze źródeł zbliżonych do Instytutu Pamięci Narodowej dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, iż wnioski takie wysnuł Bronisław Wildstein m.in. na podstawie lektury akt z archiwum IPN, dotyczących represji i inwigilacji członków SKS. Według znanego opozycjonisty pracownik uniwersytetu miałby być TW "Mietkiem".
W wydanej właśnie przez "Znak" książce Jarosława Szarka z krakowskiego IPN "Czarne juwenalia" TW "Mietek" jest rozszyfrowany jako Jarosław Reszczyński - ówczesny student prawa, wykorzystywany przez IV Wydział SB, zajmujący się zwalczaniem Kościoła. Miał być "wypożyczony" przez Wydział III, rozpracowujący środowisko akademickie. (EŁ)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo