Proza łatwiejsza od poezji?

Redakcja
Grupa maturzystów z myślenickiego LO, która wczoraj pisała egzamin dojrzałości z języka polskiego FOT. MACIEJ HOŁUJ
Grupa maturzystów z myślenickiego LO, która wczoraj pisała egzamin dojrzałości z języka polskiego FOT. MACIEJ HOŁUJ
Udostępnij:
341 maturzystów pisało wczoraj egzamin dojrzałości z języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach. 291 podjęło decyzję o egzaminie podstawowym, 50 pisało egzamin rozszerzony. W gronie piszących znalazło się osiem osób, które pisały egzamin, bowiem chciały poprawić z niego ocenę.

Grupa maturzystów z myślenickiego LO, która wczoraj pisała egzamin dojrzałości z języka polskiego FOT. MACIEJ HOŁUJ

MATURA 2009. Wczoraj zaczął się egzamin dojrzałości. Jedna z uczennic potrzebowała tylko 1,5 godziny na wykonanie zadania.

- Tematy egzaminacyjne nie były zaskakujące i nie sprawiły nam większych problemów - usłyszeliśmy od grupki maturzystów, która około godziny 11.40 opuściła salę egzaminacyjną i budynek szkolny przy ulicy Jagiellońskiej. Wśród nich byli: Szymon Matoga, Roman Cienkosz, Anna Gędłek, Patrycja Hajdas, Marek Pajka, Justyna Stożek, Mariusz Jasek, Mateusz Szczepaniec, Paweł Hobot i Tomasz Kaczmarczyk. - Z dwóch tematów do wyboru: porównanie postaci Zosi i Telimeny z "Pana Tadeusza" oraz stosunek Bylicy do swoich córek i problem traktowania ludzi starych w Lipcach Reymontowskich w "Chłopach" wybrałem, chyba jak większość piszących, temat związany z dziełem Adama Mickiewicza. Moim zdaniem temat ten należał do łatwiejszych, bowiem Zosia i Telimena to dwie skrajnie różne postacie. Wystarczyło więc określić te różnice i odpowiednio je skomentować - mówi Szymon Matoga.
Dla dwóch uczennic sprawa oceny stopnia trudności obu tematów nie była już tak jednoznaczna. - Zdecydowałyśmy się na temat związany z "Chłopami", ponieważ naszym zdaniem znacznie łatwiej jest pisać o prozie niż o poezji - twierdzi Patrycja Hajdas.
Na pytanie, czy tematy egzaminu z języka polskiego w jakimkolwiek stopniu pokryły się z oczekiwaniami i przypuszczeniami, młodzi ludzie odpowiadali różnie. - Tak i nie. Traf chciał, że w poprzedzającą egzamin sobotę najwięcej czasu poświęciłem na analizę "Pana Tadeusza", co przydało się jak znalazł - mówił ze śmiechem jeden z abitu-rientów. Inni liczyli na to, że tematy dotyczyć będą bardziej współczesnych dzieł literackich.
Egzamin w myślenickim LO im. Tadeusza Kościuszki przebiegał bez zakłóceń. Najszybciej, bo już o godzinie 10.30, a więc zaledwie półtorej godziny po otwarciu kopert z tematami, z zadaniem uporała się Elżbieta z IIIc. O godzinie 11 uczyniła to całkiem spora grupa piszących.
- Nie stwierdziliśmy żadnych incydentów czy przypadków niesubordynacji - mówi Grażyna Łętocha, nauczycielka zasiadająca w komisji egzaminacyjnej. - Piszący mogli skorzystać z pomocy naukowych w postaci słowników ortograficznych, ale uczyniły to zaledwie trzy czy cztery osoby pod koniec egzaminu. Atmosfera na sali, w której zasiadałam jako jeden z członków komisji była spokojna. Widać było wśród piszących dużą koncentrację.
Dla dyrektora ZSO w Myślenicach Jacka Ślósarza był to już dziesiąty egzamin dojrzałości w czasie pełnienia przez niego tej funkcji. - Najbardziej utkwił mi w pamięci egzamin z 2002 roku, kiedy abiturienci pisali dwie matury, starą i nową. Przez cały maj nie mieliśmy ani chwili czasu na odpoczynek. W tym roku w naszej szkole zlokalizowano Punkt Odbioru Prac. Wszystkie prace z terenu całego powiatu trafiły do nas, a stąd zostaną odesłane do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, która zadecyduje, kto będzie oceniał prace naszych uczniów.
Dzisiaj przed maturzystami kolejny egzamin. Z matematyki.
Maciej Hołuj
myś[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie