Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Prymas" - historia niezwykła

Redakcja
Te dramatyczne wydarzenia z lat 1953-55, kiedy to ważyły się losy Kościoła w Polsce, stanowią w projekcie Purzyckiego i Kotlarczyk punkt wyjścia do rozważań nad obecnością wartości uniwersalnych w życiu, fenomenem wiary, czystości i dobra. Są to te wartości, wobec których aparat przemocy może zdobyć się jedynie na grymas wściekłości i rozdawane na oślep ciosy.

(ACHI)

 Od 22 września w kinie "Marzenie" głośny film Teresy Kotlarczyk "Prymas - trzy lata z tysiąca". W roli tytułowej występuje Andrzej Seweryn. Film powstał według scenariusza Jana Purzyckiego i jest opowieścią o aresztowaniu i więzieniu przez komunistyczne władze Stefana kardynała Wyszyńskiego.
 Przed nami film niezwykły, ważny, daleki od moralitetu dotyczący odwiecznej walki dobra ze złem. "Prymasa" rozpoczyna scena uprowadzenia Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Pałacu Prymasowskiego. Równocześnie z więzienia w Rawiczu zostaje zabrany więziony tam za nauczanie religii ksiądz Stanisław (Zbigniew Zamachowski) a z więzienia w Grudziądzu współpracująca ze strażnikami, zastraszona zakonnica Leonia (Maja Ostaszewska). Oboje będą stanowić swoistą "świtę" Prymasa w miejscu odosobnienia w Stoczku Warmińskim. Podsłuchiwany i szpiegowany Prymas, manipulowany przez Komendanta (Grzegorz Sikora), ma się załamać.
 Plan Komendanta i jego przełożonych zawiera także drastyczniejsze środki. Prymas próbuje zrozumieć dramatyczną sytuację, w której się znalazł on i Kościół katolicki i cała Polska wreszcie. Nie ocenia, nie szuka winnych. Stanisław natomiast, wbrew woli Prymasa, nie tylko podejrzewa Leonię o współpracę z Komendantem, ale znajduje na to dowody. Udaje mu się przekazać na zewnątrz informację o miejscu uwięzienia Wyszyńskiego. Być może dzięki temu plany oprawców uległy zmianie. Śmierć Bieruta (Henryk Talar), bezpośrednio nadzorującego akcję, zbiega się w czasie z przewiezieniem więźniów do Komańczy.
 Wkrótce po tym Prymas zostaje wypuszczony na wolność. Film ten porusza się pomiędzy światem realnych i historycznych faktów a światem wartości duchowych, których odwaga świadczenia wpłynęła być może na obecny kształt Polski.
 Kino "Marzenie" prowadzi przedsprzedaż biletów indywidualnych na pierwszy weekend (22-24.09.) od 18 września w godzinach 15-18. Zamówień i rezerwacji biletów zbiorowych dla szkół i zakładów pracy (minimum 20 biletów) dokonywać można w kinie osobiście lub telefonicznie (621-43-05) już od 4 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski