Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prząśniczki

(ŁUG)
Prezentowane krosna pochodzą z XIX wieku
Prezentowane krosna pochodzą z XIX wieku FOT. Marcin Wąsik
Do 12 kwietnia, Muzeum Etnograficzne. Tym razem na wystawienniczy warsztat Muzeum Enograficzne w Krakowie wzięło krosna. Nie byle jakie. Chodzi o dwa warsztaty tkackie z końca XIX w. Oba zostały poddane gruntownej konserwacji, a następnie precyzyjnie odbudowane.

Pierwszy obiekt to krosno z Tylki (powiat Nowy Targ, obecnie część Krościenka nad Dunajcem). To chłopski warsztat tkacki wykonany z drewna sosnowego. Do połowy XIX wieku tego rodzaju krosna znajdowały się w niemal każdej chałupie regionu pienińskiego. Używano ich głównie w okresie zimowym, czyli poza sezonem intensywnych prac polowych.

Produkowano płótno i chodniki na własne potrzeby. Prezentowane na wystawie krosno zbudował pod koniec XIX wieku Antoni Gabryś z Tylki, prawdopodobnie stolarz samouk. Ze sprzętu korzystały kolejne pokolenia rodziny Gabrysiów, aż do 1968 roku, gdy trafił on wraz z zespołem 15 narzędzi do kolekcji MEK.

Drugim obiektem jest krosno z Błażowej (powiat Rzeszów). W latach 80. XIX wieku staraniem proboszcza Błażowej, księdza Bronisława Markiewicza, Marcin Brzęk – uzdolniony miejscowy tkacz – wyjechał do Czech i na Morawy, by kształcić się w dziedzinie rzemiosła tkackiego. Wiedzę zgromadzoną dzięki podróży wykorzystał, tworząc w 1884 roku w Błażowej Naukowy Zakład Tkacki, zwany potocznie szkołą tkacką. Zakład działał do 1896 roku i dawał zatrudnienie 30 tkaczom.

Co ciekawe, jak zapewniają organizatorzy, odwiedzający wystawę będą mogli nie tylko obejrzeć krosna i towarzyszące im oprzyrządowanie, ale także uczestniczyć w procesie tkania! Jeden z warsztatów będzie bowiem działał i pozwoli przyjrzeć się z bliska pracy tkacza, a nawet zasiąść do krosna i spróbować własnych sił.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski