Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebieczany. Szachy uczą logiki, koncentracji, wytrwałości i przyjmowania porażek

(BAR)
W zawodach w Przebieczanach startowała głównie młodzież
W zawodach w Przebieczanach startowała głównie młodzież Fot. Archiwum organizatora
W Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki zorganizowano ósmy turniej X Otwartej Szachowej Ligi Szkolnej.Jest on największym cyklinie rozgrywanym w powiecie wielickim.

W trzech grupach zagrały 64 osoby. W każdej rozegrano 5 rund, systemem szwajcarskim i tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym rozgrywek ligowych jest przewodniczący Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego, sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik.

Dyrektorka szkoły w Prze-bieczanach, Bogumiła Ślęczka, pomysłodawczyni rozgrywek uważa, że szachy to gra wyjątkowo pożyteczna dla młodzieży. -Gra w szachy kształtuje umiejętność logicznego myślenia, zdolność koncentracji, uczy strategii, wyzwala pomysłowość, kreatywność, kształtuje pamięć i rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa na rozwój intelektualny, aktywność, rozbudza zdolności twórcze - _mówi dyr. Ślęczka. I wylicza nie mniej ważne pozytywy wychowawcze kształtowane przy okazji turniejów: odwaga, odpowiedzialność za decyzje, cierpliwość, wytrwałość, pokora, szacunek do przeciwnika i do siebie. - _Młodzież uczy się też posłuszeństwa, uczciwości, panowania nad emocjami: jak z klasą wygrać, ale i nie jak przyjmować porażki i __dalej walczyć.

W rozgrywanych od 10 lat turniejach biorą udział nie tylko uczniowie, ale także absolwenci szkoły, ich rodzice, a nawet dziadkowie. - To sprzyja międzypokoleniowej integracji. Nasza młodzież ma też okazję pograć z zawodnikami spoza szkoły, co jest bardzo cenne. Bo jeżeli chce się grać w wyższym poziomie, nie można pozostawać tylko w swoim gronie - dodaje dyr. Bogumiła Ślęczka.

Podstawówka w Przebieczanach już drugi rok bierze udział w programie „Szachy w szkole”. Dzieci w I i II klasie raz w tygodniu uczą się gry przez godzinę, mogą też chodzić na zajęcia kółka szachowego, odbywające się dwa razy w tygodniu po 2,5 godziny, Tak więc wszystkie maluchy potrafią grać w szach, a te, które „połkną bakcyla”, mogą doskonalić swoje umiejętności.

Do zakończenia ligi pozostał niepunktowany turniej, który odbędzie się 13 czerwca o godz. 16.

Wyniki

W grupie A dla osób urodzonych w 2003 r. i starszych zagrały 34 osoby. Wygrał Wojciech Krawczyk (MKS MOS Wieliczka) zdobywając komplet punktów. Drugi był Tadeusz Łanoszka, który zgromadził 4 pkt. Tyle samo punktów zdobył Krzysztof Kuta. Grające w tej grupie z mężczyznami Anna Para-Matyewska, Izabela Gajek (MKS MOS Wieliczka) uzyskały po 2,5 pkt. a Małgorzata Wilkońska 2 pkt.

Po ośmiu turniejach w tej grupie zwyciężył Krzysztof Kuta z 32 pkt. wyprzedzając Wojciecha Krawczyka z 27,5 pkt. oraz Tadeusza Łanoszkę z 24 pkt. Wśród kobiet wygrała Martyna Mól (MKS MOS Wieliczka) z 15 pkt. Druga, Izabela Gajek zdobyła 14 pkt. a Paulina Wajda 9,5 pkt.W grupie B dla chłopców urodzonych w 2004 r. i młodszych zwyciężył Florian Wrona z 4,5 pkt. Drugi, Ksawery Bartman, zdobył tyle samo punktów. O ich miejscach decydowała punktacja pomocnicza, określona w regulaminie turnieju. Z 4 pkt. zakończył turniej Kamil Mól, Po ośmiu turniejach zwyciężył w tej grupie Florian Wrona (MKS MOS Wieliczka) z 36,5 pkt., wyprzedzający Ksawerego Bartmana z 34 pkt. Kamila Knapika z 33,5 pkt. W tej grupie zagrało 67 chłopców.

W grupie C dla dziewcząt urodzonych w 2004 r. i młodszych wygrała Anna Ślusarczyk z 4,5 pkt. Drugie miejsce zajęła Weronika Niziołek z 4 pkt., wyprzedzając Aleksandrę Parę z 3,5 pkt. Po ośmiu turniejach zwyciężyła w tej grupie Anna Ślusarczyk (MKS MOS Wieliczka) z 30,5 pkt. Drugie miejsce zajęła Julita Zawadzka z 29 pkt. a trzecie Aleksandra Para, która zdobyła 20,5 pkt. W tej grupie zagrały 33 zawodniczki.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski