Przebojem do kadry

Artur Bogacki
Anna Włosik z medalem PŚ
Anna Włosik z medalem PŚ Archiwum prywatne
Kajakarstwo klasyczne. Bardzo udany początek sezonu ma zawodniczka Kolejowego Klubu Wodnego 1929 Kraków, Anna Włosik. Znalazła się w kadrze narodowej, która przygotowuje się do mistrzostw Europy i mistrzostw świata.

24-letnia krakowianka znakomicie spisywała się w poprzednim sezonie, m.in. zdobyła srebrny medal młodzieżowych (do 23 lat) mistrzostw Europy (w czwórce). Teraz w "dorosłej" kadrze też wywalczyła sobie miejsce.

W tym sezonie wystartowała w trzech eliminacjach Pucharu Świata. Już w pierwszej, w Mediolanie, mogła się cieszyć z lokaty na podium. Wraz z Agnieszką Kowalczyk (AZS AWF Gorzów Wlkp.) uplasowały się w K-2 na 1000 metrów na trzeciej pozycji.

- Nie spodziewałam się tak dobrego występu, ale bardzo mnie ucieszył, bo to mój pierwszy sezon jako seniorki. Już po przedbiegach można było mieć nadzieję na medal i udało się go zdobyć - mówi Anna Włosik. - W kolejnych zawodach, w Racicach, też było blisko podium. Ostatnio zrobiłam postęp, zbliżyłam się do innych zawodniczek z reprezentacji.

Sztab szkoleniowy polskiej kadry (głównym trenerem jest Tomasz Kryk) sprawdza różne zestawienia zawodniczek. Włosik w kolejnym Pucharze Świata, w czeskich Racicach, wiosłowała na 1000 m w dwójce z Eweliną Wojnarowską (Warta Poznań), uplasowały się na czwartej pozycji. Ponadto na 200 m popłynęła tam z Edytą Dzieniszewską (Sparta Augustów), uzyskując drugie miejsce w finale B (czyli jedenaste). Krakowianka była też w składzie czwórki, która później w PŚ w Szeged była piąta na 500 m.

Na Węgrzech wystartowała też w jedynce na 1000 m, ale zajęła dalszą lokatę (ósme w finale B, czyli siedemnaste). Te wszystkie zabiegi mają pomóc w wyłonieniu optymalnego składu osad na ME i MŚ.

- W kadrze jest nas teraz siedem. Liczę, że znajdzie się dla mnie miejsce na najważniejsze zawody. Obecnie mamy zgrupowanie we włoskim Livigno, dopiero po nim okaże się, jakie decyzje podejmie trener. Mnie w różnych osadach pływa się dobrze. Gdybym mogła wybierać, to chciałabym być w składzie K-4, bo to najbardziej prestiżowa konkurencja - mówi Włosik.

Zgrupowanie reprezentacji we Włoszech potrwa od niedzieli do 25 czerwca. Mistrzostwa Europy odbędą się 11-13 lipca w Brandenburgu, a na 6-10 sierpnia w Moskwie zaplanowane są mistrzostwa świata.