Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Szpitalnej w Wieliczce. Mieszkańcy: taki remont to wyrzucanie pieniędzy w błoto

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Duże zdjęcie: tak wyglądała ulica Szpitalna w Wieliczce przed przebudową. Małe zdjęcie: tak układana jest kostka brukowa na remontowanej drodze
Duże zdjęcie: tak wyglądała ulica Szpitalna w Wieliczce przed przebudową. Małe zdjęcie: tak układana jest kostka brukowa na remontowanej drodze fot. Jolanta Białek/archiwum
Gruntowna przebudowa ulicy Szpitalnej w centrum Wieliczki trwa od jesieni 2020 roku. Roboty warte prawie 2 mln zł zmierzają powoli do finału. W ostatnich dniach rozpoczęto układanie nowej nawierzchni jezdni, z kostki brukowej. Mieszkańcy alarmują, że bruk jest lokowany w podłożu w tak dużych odstępach, że w efekcie „droga będzie jeszcze w gorszym stanie niż przed remontem”. Wieliccy urzędnicy twierdzą, że wszystko odbywa się zgodnie ze sztuką budowlaną i „tej kostki nie da się ułożyć w inny sposób”.

FLESZ - Ceny mieszkań mocno w górę

od 16 lat

Ulica Szpitalna, „krzyżująca się” z ul. Klaśnieńską znajduje się w ścisłym centrum Wieliczki, nie więcej niż 100 m od szybu Daniłowicza. Ulokowaną na sporym wzniesieniu drogę, znajdującą się w strefie ochrony konserwatorskiej, pokrywała duża brukowa kostka, pochodzącą z lat 1969-1970, w wielu miejscach pozapadana lub powyrywana. I właśnie ten sam bruk jest teraz układany – zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków - na nowo na jezdni. Jednak sposób, w jaki się to odbywa budzi ogromne zaniepokojenie mieszkańców, którzy o remont ulicy Szpitalnej upominali się przez kilka dobrych lat.

Jak mówią ludzie: założenia inwestycji były takie, iż nawierzchnia ma być wyremontowana tak, by została przywrócona do stanu pierwotnego, z lat 60. XX wieku. A pierwotnie kostka była tam spójna, położona szczelnie - przerwy między elementami były maksymalnie na kilka milimetrów – i stanowiła bardzo solidną nawierzchnię.

„Przez dziesięciolecia, po każdej naprawie np. rur, była układana niechlujnie, (…) w związku z czym przerwy pomiędzy elementami bruku były coraz większe, dochodziły nawet do 4 cm. Po takiej nawierzchni nie da się bezpiecznie chodzić ani jeździć. (…). „Przerwy” pomiędzy kostkami były zalewane betonem, co nic nie dawało, bo zaraz się wykruszał. (…) W końcu zabrano się za remont naszej drogi, w ostatnich dniach rozpoczęto układanie kostki brukowej... z odstępami kilkucentymetrowymi. (…) Tym samym ponad milion złotych zostanie wyrzucone w błoto, a my będziemy mieć drogę w gorszym stanie niż była przed remontem” - alarmuje jedna z mieszkanek ulicy Szpitalnej.

Teresa Kuchnia, dyrektorka Gminnego Zarządu Dróg w Wieliczce powiedziała nam, że w ubiegłym tygodniu, po interwencjach mieszkańców, odwiedziła ulicę Szpitalną wraz z projektantem i inspektorem budowy.

- Kostka jest układana prawidłowo. Ten bruk jest nierówny i niesymetryczny, nie ma możliwości ułożenia go w inny sposób. Wyremontowana ulica będzie równa, bo szczeliny między kostkami zostaną wypełnione odpowiednim materiałem – twierdzi szefowa GZD w Wieliczce.

Koszt przebudowy ulicy Szpitalnej przekroczy 1,8 mln zł. W ramach inwestycji prowadzonej z pomocą dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych (ok. 900 tys. zł), zaplanowano m.in.: renowację jezdni, budowę jednostronnego chodnika (z płyt granitowych), modernizację i wymianę kanalizacji deszczowej, sieci gazowej i innej infrastruktury teletechnicznej.

Według harmonogramu prace miały zakończyć w połowie tegorocznych wakacji. Z informacji, które uzyskaliśmy w GZD w Wieliczce wynika jednak, że pojawiło się niewielkie opóźnienie i roboty potrwają kilka tygodni dłużej (prawdopodobnie do września 2021).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski