Przecieki z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Co pojawi się na tegorocznym teście i jakie zagadnienia powtórzyć? 26.05.2021

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty z matematyki już 26 maja. Bez wątpienia jest to test, który najbardziej przeraża zdających. W Internecie od kilku tygodni można znaleźć przecieki, które informują o tym, co dokładnie ma się pojawić w tym roku. Uwaga, nie dajcie się nabrać! Arkusze egzaminacyjne są naprawdę bardzo dobrze chronione, więc jakikolwiek wyciek jest mało prawdopodobny. Jednak na podstawie zadań z ostatnich lat można wytypować, jakie zagadnienia pojawią się i tym razem.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Przecieki

Matematyka od zawsze była postrachem wielu uczniów. Nic więc dziwnego, że wielu z nich chce dowiedzieć się, czego spodziewać się podczas tegorocznego testu ósmoklasisty. Niestety aż do dnia egzaminu informacje te pozostają tajne. Przeglądając jednak arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat można wywnioskować, jakie zagadnienia najprawdopodobniej pojawią się w tym roku. Warto wcześniej je przećwiczyć, aby w maju uzyskać jak najlepszy wynik.

Do najczęściej pojawiających się zagadnień na egzaminie ósmoklasisty z matematyki należą:

 • działania potęgach
 • działania w układzie współrzędnych
 • działania na pierwiastkach
 • wyliczanie średnie arytmetycznej
 • zadania z geometrii dotyczące wyliczania kątów
 • zadania z obliczaniem procentów
 • działania z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa

Przykładowe zadania egzaminacyjne

Przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty warto przećwiczyć również zadania, które już pojawiły się w ostatnich latach. Oto przykładowe zadania z 2020 roku:

Trzej właściciele firmy – Adam, Janusz i Oskar – kupili samochód dostawczy za kwotę 154 000 zł. Kwoty wpłacone przez Adama, Janusza i Oskara są – odpowiednio – w stosunku 2 : 3 : 6.

Jaką kwotę wpłacił Janusz? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
A. 14 000 zł B. 28 000 zł C. 42 000 zł D. 84 000 zł

Pociąg o długości l = 150 m przejechał przez tunel o długości d = 350 m ze stałą prędkością
v = 20 m/s.

Ile czasu upłynęło od momentu wjazdu czoła pociągu do tunelu (rysunek 1.) do momentu wyjazdu z tunelu końca ostatniego wagonu (rysunek 2.)? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
A. 7,5 s B. 17,5 s C. 25 s D. 36 s

W trójkącie KLM poprowadzono wysokość KN. Długości niektórych odcinków opisano za pomocą wyrażeń algebraicznych: ǀKLǀ = 2y, ǀLMǀ = 2x, ǀKNǀ = k + 1.

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Pole trójkąta KLM opisano wyrażeniem
A. x(k + 1) B. 2x(k + 1) C. y(k +1) D. 2y(k +1)

W zakładzie krawieckim są szyte poduszki dla zwierząt domowych. Praca w tym zakładzie trwa pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku – po 7 godzin dziennie. W 2020 roku 1 marca wypadł w niedzielę i w tym miesiącu nie było żadnych dni wolnych oprócz sobót i niedziel. W ciągu każdej godziny pracy szyto średnio 3 poduszki. Ile poduszek uszyto w tym zakładzie w marcu 2020 roku? Zapisz obliczenia.

Boisko szkolne ma kształt prostokąta o wymiarach 46 m i 30 m. Postanowiono posiać na nim trawę. Do obsiania 40 m2 powierzchni jest potrzebny jeden kilogram nasion trawy. Nasiona trawy są sprzedawane tylko w 10-kilogramowych workach, po 163 zł za jeden worek. Oblicz koszt zakupu nasion trawy potrzebnych do obsiania tego boiska. Zapisz obliczenia.

W domu kultury zorganizowano konkurs recytatorski. Dla uczestników kupiono nagrody: książki i e-booki. Książki stanowiły 2/3 liczby kupionych nagród. E-booków było o 8 mniej niż książek. Ile kupiono książek? Zapisz obliczenia.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Szczegółowy harmonogram

Pandemia koronawirusa oraz nauka zdalna spowodowały przesunięcie egzaminu aż o miesiąc. Odbędzie się on nie w kwietniu, jak to miało miejsce do tej pory, lecz w maju.

Termin główny:

 • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
 • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

Termin dodatkowy:

 • język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

Czas trwania poszczególnych części egzaminu:

 • język polski 120 minut
 • matematyka 100 minut
 • język obcy nowożytny 90 minut

Warto zaznaczyć, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie