Przeciętny Polak jest dziesięć razy zamożniejszy niż w 1990 r. Ten sukces ma twarz samorządowca. Porozmawiamy z autorami przemian

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Polska jest jedynym krajem Europy, w którym dochód narodowy na mieszkańca wzrósł w ciągu ostatnich trzech dekad o prawie tysiąc procent. Dołączyliśmy dzięki temu do grona krajów rozwiniętych i zamożnych. Owszem, nasze ambicje sięgają jeszcze wyżej, ale - aby się dowiedzieć, jak je zaspokoić – winniśmy spojrzeć w przeszłość i odpowiedzieć na pytanie, co przyniosło nam ten podziwiany w świecie sukces i co może być naszym atutem w kolejnych dekadach. Wszyscy zgadzają się, że jednym z głównych motorów napędowych owego trzydziestolecia była samorządność: przeniesienie decyzji i kompetencji z centrali do Polski gminnej, a potem także powiatowej i regionalnej. Słowem: oddanie kraju obywatelom i ich lokalnym reprezentantom, którzy najlepiej znają potrzeby mieszkańców, a zarazem najefektywniej wydają każdy publiczny grosz. O 30 latach samorządności, jej aktualnym stanie i wyzwaniach rozmawiać będziemy ze znanymi małopolskimi samorządowcami. Debata Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej do posłuchania i obejrzenia w internetowych serwisach już w najbliższy czwartek, 21 maja!

FLESZ - Wchodzi trzeci etap znoszenia obostrzeń

- Jeśli coś nam się udało po 1989 r., to najbardziej chyba odejście od centralistycznego sposobu myślenia. Samorząd terytorialny jest prawdziwą perłą w naszym dorobku, najbardziej udaną reformą w Polsce – podkreśla Stanisław Mazur, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej.

Wyjaśnia, że samorządność wyzwoliła w Polakach zasoby, dzięki którym udało nam się osiągnąć coś, co cały świat uważa za cud gospodarczy. - Jak zmieniły się nasze miasta, nasze wioski, regiony! Porównajmy to z tym, co jest w krajach, gdzie ten potencjał nie został uwolniony. W dużej mierze to właśnie dzięki samorządom poczuliśmy się równoprawnymi obywatelami Europy i świata, szybko nadrobiliśmy zaległości. Wielka w tym zasługa tysięcy „samorządowych państwowców” – opisuje profesor.

Uchwała Sejmu RP z dnia 29 czerwca 2000 r. głosiła: „27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast, które były równocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. Był to przełomowy moment tworzący struktury suwerennej III Rzeczpospolitej w oparciu o zasadę pomocniczości".

Na mocy tej uchwały ustanowiono w Polsce Dzień Samorządu Terytorialnego. Już wtedy powszechnie uważano reformę samorządową za największy i niekwestionowany sukces rządu Tadeusza Mazowieckiego. W kolejnych latach opinia ta uległa dalszemu wzmacnianiu, a to dlatego że samorządy odegrały i odgrywają kluczową rolę w organizowaniu i polepszaniu codziennego życia większości Polaków.

  • Co jest źródłem sukcesu polskich samorządów? Jak przez lata poprawiały one swoją pracę i co im w tym przeszkadzało? Kto najlepiej inwestuje ciężko zarobione pieniądze podatników? Jakie dobre, a jakie niepokojące sygnały wysyłały samorządy do władz centralnych przed pandemią?
  • Na ile pandemia i problemy gospodarcze zmieniły sytuację samorządów - finanse, inwestycje, realizacja zadań publicznych... Jaką rolę mogą odegrać samorządy lokalne w wychodzeniu z koronakryzysu? Jakiego wsparcia wymagają samorządy: co jest potrzebne już teraz, co trzeba zmienić/uruchomić w najbliższych miesiącach.
  • Jaki zakres zadań i kompetencji powinny mieć gminy, jaki powiaty, a jaki województwa? Czy potrzebne są tu jakieś zmiany i czy dotychczasowe finansowanie tych zadań jest odpowiednie, czy też powinno ulec modyfikacji?

Na te i inne pytania będą się starali odpowiedzieć uczestnicy internetowej debaty organizowanej 21 maja 2020 r. przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską, w tym Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, Małgorzata Małuch, wójt Gminy Sękowa i zarazem prezes zarządu Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski przy FRDL MISTiA, Andrzej Saternus, burmistrz gminy Chełmek, Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś oraz Adam Korta, starosta bocheński.

Debatę moderował będzie Zbigniew Bartuś, publicysta Dziennika Polskiego. Wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć debatę m.in. na YouTube, relacja z debaty z wypowiedziami uczestników umieszczona zostanie w serwisach gazetakrakowska.pl oraz dziennikpolski24.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Przeciętny Polak jest dziesięć razy zamożniejszy niż w 1990 r. Ten sukces ma twarz samorządowca. Porozmawiamy z autorami przemian - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie